لیست کسب و کار های هوشمند سازی منزل
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

هوشمند سازی

3346 بازدید
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 16 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

تکنولوژی ساختمان های هوشمند و هوشمند سازی خانه از تکنولوژی های جدیدی است که در ساخت خانه های جدید از آن استفاده می شود. استفاده از فناوری هوشمند کردن خانه ها نه فقط در خانه های لوکس و لاکچری بلکه در خانه های معمولی و متوسط نیز در حال افزایش است به طوری که می توان گفت که در چند سال آینده این فناوری در بیشتر خانه ها به کار گرفته می شود و خانه های معمولی جای خود را به خانه های هوشمند می دهند. این تکنولوژی در حال حاضر به عنوان یک تکنولوژی لوکس و لاکچری در ایران است اما به زودی این تکنولوژی به عنوان یک تکنولوژی ضروری مورد استفاده اکثر افراد جامعه قرار می گیرد.
 

هوشمند سازی

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

برای اینکه تعریف هوشمند سازی ساختمان را یاد بگیریم باید در ابتدا باید با مفهوم ساختمان هوشمند آشنا شویم. ساختمان هوشمند دارای محیطی فعال و مقرون به صرفه است که میان سیستم ها و ساختارهای ساختمان رابطه ای یکپارچه ایجاد می کند. این ارتباط میان این سیستم ها نسبت به محیط وضعیت های متغیری دارد و نسبت به شرایط محیط عکس العمل نشان می دهد. این ساختمان ها به ساکنین این امکان را می دهند که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده کنند و امنیت آن و آرامش آن ها را تامین می کند. بنابراین به فرآیندی که در طی آن یک ساختمان هوشمند می شود، هوشمند سازی ساختمان گفته می شود. در طی این فرآیند تاسیسات و ساختار ساختمان برای هوشمند شدن تغییر خواهند کرد. در ادامه با نحوه هوشمند سازی خانه ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

مزایای خانه هوشمند

سوالی که بسیاری از افراد درباره آن می پرسند مزایای هوشمند سازی ساختمان است. بسیاری از مردم امروزه دوست دارند بدانند که به چه دلیل باید ساختمان خود را هوشمند سازی کنند و تفاوت خانه هوشمند با ساختمان معمولی در چه چیزی است. صنعت ساختمان همیشه رو به پیشرفت است و طراحان و مهندسان روز به روز طرح ها و فناوری های جدیدتری را در صنعت ساختمان عرضه می کنند. یک خانه هوشمند به تنهایی قادر است آسایش افراد را فراهم کند و حتی در صورت غیبت صاحب خانه نیز این ساختمان ها می توانند برخی از شرایط لازم جهت محیط را تامین کنند. خانه هوشمند تمام تاسیسات خانه مانند دما، رطوبت خانه، قفل درب ها، ورود، خروج ها و غیره را کنترل کند و در زمان های تعیین شده از وضعیت آنها به صاحب خانه اطلاع دهد. برخی از مهمترین مزایای سکونت در خانه های هوشمند عبارتنداز:

 • رفاه و آسایش
 • زیبایی و کاربری آسان
 • بهینه سازی و مصرف انرژی
 • مدیریت و کنترل ساختمان
 • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات
 • ایمنی و امنیت بالا
 • افزایش ارزش ملک
 • افزایش طول عمر تجهیزات

 

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

امکانات خانه هوشمند

تاسیسات خانه های هوشمند همگی با یک سیستم کلی قابل کنترل هستند و کار را برای ساکنین بسیار آسان می کند. این ساختمان ها در زمان لازم خود هشدارهایی را برای صاحب خانه می فرستند و به همین دلیل برای کسانی که دائم در حال مسافرت هستند و ممکن است خانه شان خالی بماند بسیار مناسب هستند. برخی از امکاناتی که خانه های هوشمند برای ساکنین آنها فراهم می کند عبارتنداز:

 • کنترل هوشمند پرده
 • کنترل هوشمند روشنایی
 • هوشمند سازی برق خانه
 • سیستم امنیتی هوشمند
 • سیستم صوتی وتصویری هوشمند
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند
 • سیستم آبیاری هوشمند
 • سیستم اعلام حریق هوشمند

همه موارد گفته شده در بالا بوسیله یک صفحه نمایشگر قابل کنترل است، البته که همه آنها نیز به صورت اتوماتیک نیز می توانند کار می کنند. علاوه بر موارد ذکر شده برخی لوازم دیگر خانه هوشمند مانند پرده های برقی، جک های برقی در درب پارکینگ و در های ورودی و خروجی، سایبان ها و غیره را می توان کنترل و با مابقی سیستم خانه هماهنگ کرد. سیستم گرمایشی وسرمایشی خانه با توجه به دمای محیط خانه کار می کند و سیستم روشنایی با توجه به اینکه شما در کجای منزل هستید و نیاز به روشنایی دارید فعال می شود. مابقی موارد بالا نیز به صورت اتوماتیک برقرار می گردد و با یک کنترل از راه دور نیز می توان آن را فعال و غیر فعال کرد.

بخش های مختلف یک خانه هوشمند

خانه های هوشمند معمولا از طریق برخی از قطعات الکترونیکی و کنترلی کار می کنند. این قطعات می توانند بخش های مختلف خانه را با یکدیگر هماهنگ کنند. با استفاده از قطعات زیر می توان بخش های مختلف خانه مانند درب های ورود و خروج و پارکینگ و پرده های برقی و سیستم های صوتی و تصویری با هم در ارتباط باشند و با هم به خوبی کار کنند. در ذیل به برخی از مهمترین قطعات به کار برده شده در خانه های هوشمند اشاره کرده ایم.

 • کنترل کننده مرکزی
 • پروتکل های ارتباطی
 • رابط های کاربری
 • سنسور ها
 • عملگر ها

هوشمند سازی منزل با آردوینو

جهت هوشمند سازی خانه ها از سخت افزارها و نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود. در خانه های هوشمند می توان تجهیزات الکترونیکی آن را از راه دور و نزدیک تنظیم و کنترل کرد. به این ترتیب دراین خانه ها می توان امنیت بیشتری داشته باشیم و استفاده از منابع انرژی را مدیریت کرد. امروزه بیشترین وسایلی که در خانه ها استفاده می شود پریزها و چند راهی ها هستند که وظیفه اتصال وسایل الکتریکی برای تامین جریان برق از منابع انرژی را دارند. آردوینو اولین بار در یک پژوهش در انستیتویی در ایتالیا در سال 2005 تولید شد. هدف آردوینو یک میکروکنترلر و یک برنامه بسیار قوی و کارآمد با روش استفاده آسان در استفاده از وسایل الکتریکی است. آردوینو یک پلتفرم محاسبه فیزیکی منبع باز است که با توجه به یک میکروکنترلر ساخته شده استو به همین دلیل نیز اردوینو یک محیط پیشرفته برای نوشتن یک نرم افزار مناسب است.
 

مزایای خانه هوشمند

عملکرد خانه هوشمند به چه صورت است؟

در خانه های هوشمند شما می توانید هر آنچه که دوست دارید در رابطه با وسایل الکترونیک اتفاق بیفتد را برایتان انجام می دهد. به طور مثال اگر شما دوست دارید در زمان تلویزیون نگاه کردن نور نشیمن کم شود و یا اگر دوست دارید در روز و ساعت خاصی برنامه به خصوصی را نگاه کنید و یا در ساعت مشخصی از روز آهنگی را بشنوید و یا اینکه در زمان آماده شدن به خواب روشنایی خاموش گردد و یا درب های خانه خود به خود قفل گردد. همه این کارها را خانه های هوشمند می توانند برایتان انجام دهند. برخی از نمونه کارهایی که خانه های هوشمند می توانند انجام دهند را در جدول زیر خلاصه کرده ایم.

 

حالت خواب

خاموش شدن روشنایی ها

بسته شدن پرده های برقی

افزایش درجه حرارت اتاق ها در نیمه شب

فعال شدن سیستم های امنیتی

حالت مسافرت

برنامه ریزی آبیاری باغچه

اعلام هرگونه تغییر به صاحبخانه توسط ایمیل و اس ام اس

حالت ورود کودکان بدون حضور والدین

 

خاموش شدن هارد و سینمای خانگی

فعال شدن سیستم های سرمایش یا گرمایش

کنسول بازی

قفل شدن در پارکینگ

بسته شدن شیرهای گاز

حالت سینمای خانگی

تغییر صدا و نور هماهنگ با نوع فیلم یا برنامه

 

حالت نامحدود روشنایی

 

روشن شدن در زمان غروب تا حالت شام و مهمانی و غیره

حالت ورود مهمان

 

تغییر کل سیستم روشنایی و صوتی و تصویری مطابق میل صاحبخانه

 

 

 

 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قیمت سیستم هوشمند خانه

برای هوشمند سازی ساختمان ها باید به فاکتورهای مختلفی توجه کرد و هزینه های به کارگیری این فناوری نیز با توجه به این فاکتورها و فاکتورهای دیگر متفاوت است. در حال حاضر قیمت سیستم هوشمند خانه خیلی بالا نیست و طور تعیین شده است که بیشتر خانواده ها می توانند خانه های خود را هوشمند کرده و طعم یک زندگی مدرن و لوکس را تجربه کنند. هوشمندسازی منازل با تجهیزات مختلفی انجام می گیرد و قیمت آن به نوع تجهیزات استفاده شده بستگی دارد. خانه های هوشمند را با توجه به نوع تجهیزاتی که به کار می گیرند می توان به 4 دسته زیر تقسیم کرد:

 • تجهیزات بسیار ساده
 • تجهیزات معمولی و متوسط
 • تجهیزات و فناوری های پیشرفته
 • هوشمند سازی با تجهیزات سفارشی و خاص

جمع بندی
هوشمند سازی منزل، خانه های کوچک و بزرگ و هر نوع ساختمانی امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. در حال حاضر خانه هوشمند به عنوان یک فناوری لوکس و لاکچری به حساب می آید و افراد معمولی و با شرایط مالی متوسط خیلی به دنبال این فناوری نیستند. فناوری هوشمند سازی خانه باعث هماهنگی و ارتباط قطعات الکترونیکی با یکدیگر می شوند و این ارتباط در جهت آسایش و رفاه ساکنین است. خانه های هوشمند طوری طراحی می شوند که بتوانید سیستم های الکترونیکی و امنیتی خانه را از راه دور نیز کنترل کنید. تنظیم بسیاری از قطعات الکترونیکی مانند درب های پارکینگ، ورود و خروج، پرده های برقی، سیستم روشنایی، سیستم های صوتی و تصویری و تمامی سیستم های دیگر هماهنگ با یکدیگر کار می کنند. به طور مثال با فشردن دکمه مهمان در نمایشگر تمام سیستم خانه برای حضور مهمان آماده می گردد. جهت ساخت سیستم خانه های هوشمند از انواع تجهیزات از بسیار ساده تا معمولی و بسیار پیشرفته استفاده می شود و هزینه های ساخت خانه هوشمند با هر یک از این تجهیزات و فناوری ها متفاوت است. با وجود روز به روز فناوری های ساختمان سازی در آینده شاهد جایگزین شدن خانه هوشمند به جای خانه ها معمولی خواهیم بود.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

بلاگ ها