لیست کسب و کار های چرم
چرم
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

چرم

3946 بازدید
درج شده در روز شنبه, 03 آبان,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

چرم ماده ای انعطاف پذیر و بادوام است که با دباغی پوست حیوانات تولید می شود. فرآیندهای متفاوتی برای تولید پوست دباغی طبیعی و مصنوعی وجود دارد که اغلب برای بهبود و زیباسازی در صنایع مختلف کاربرد دارد. دباغی پوست حیوانات در واقع فرآیندی شیمیایی است که پوست حیوانات فسادپذیر را به ماده طبیعی دایمی و پایدار تبدیل می کند که انعطاف پذیری بالایی دارد. معمولا برای دباغی از پوست حیواناتی از جمله گاو، بز، گوسفند و گوساله استفاده می کنند اما تمام بخش های پوست حیوانات مناسب برای دباغی کردن و تبدیل آن به چرم نیستند. به طور کلی پوست دباغی شده حیوانات معمولا برای تولید پوشاک و کالاهای لوکس از جمله کیف، کفش، کاغذ دیواری، فرش، مبلمان و غیره استفاده می شود. در ادامه می خواهیم به بررسی کامل چرم و انواع آن، کاربردهای مهم چرم در صنایع مختلف و مقایسه پوست دباغی شده حیوانات به صورت طبیعی و مصنوعی بپردازیم با ما همراه باشید.

 

انواع چرم طبیعی و کاربردهای آن در صنعت

انواع چرم طبیعی و کاربردهای آن در صنعت

در صنعت چرم سازی، پوست های دباغی شده طبیعی به سه دسته سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم می شوند که هر یک از آن ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند. در ادامه به طور خلاصه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

چرم سبک

چرم طبیعی سبک به آن دسته از پوست های دباغی شده حیوانات گفته می شود که از گوسفند، بزغاله و بز به دست می آید. از ویژگی های این نوع از پوست های دباغی شده می توان با نازک و ظریف بودن آن ها اشاره کرد، از این رو در طراحی و تولید پوشاک از جمله کاپشن، دستکش و لباس استفاده می شود. این نکته نیز لازم به ذکر است که از نمونه های پوست دباغی شده سبک که کیفیت مناسبی ندارند در تهیه آستری لباس و کفش استفاده می شوند.

چرم نیمه سنگین

پوست دباغی شده نیمه سنگین از پوست حیواناتی نظیر شتر مرغ، کروکودیل و غیره به دست می آید که به خاطر قیمت بالا و کمیاب بودن هر یک از آن ها معمولا در ساخت محصولات لوکس و تزیینی استفاده می شوند. این نوع از پوست های دباغی شده در مقایسه با پوست های دباغی شده سبک ضخامت و مقاومت بیشتری دارند و دارای طرح های زیبا و جذابی هستند. چرم های نیمه سنگین به خاطر حساسیت بالا نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند.

چرم سنگین

بهترین نوع پوست دباغی شده حیوانات، چرم سنگین است که از پوست حیواناتی چون گوساله، شتر، گاو، گاومیش و غیره به دست می آید. بیشترین مقاومت و زیباترین نوع پوست دباغی شده در میان سایر پوست های دباغی شده است. به دلیل زیبایی و مقاومت بالای آن ها در ساخت کیف، کفش، تسمه ماشین آلات صنعتی و غیره کاربرد دارد.

مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی در اکثر اوقات برای آن دسته از افرادی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند کار سخت و دشواری است. بسیاری از افراد از عدم آگاهی افراد در این زمینه سوء استفاده می کنند و پوست دباغی شده مصنوعی را به عنوان پوست طبیعی به افراد می فروشند. با اطلاع از تفاوت های هر یک از آن ها می توان به راحتی هر کدام از پوست های دباغی شده طبیعی و مصنوعی را از یکدیگر تشخیص داد.

نحوه تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی به شرح زیر است:

 

  • پوست دباغی شده مصنوعی بوی پلاستیک می دهد اما نمونه طبیعی آن بوی خاص خود را دارد.
  • چرم های طبیعی نرم و انعطاف پذیر است در حالی که نمونه مصنوعی آن خشک و پلاستیکی است.
  • پشت پوست دباغی شده طبیعی پرزی است در صورتی که نمونه مصنوعی آن دارای نخ رشته ای است.
  • پوست دباغی شده طبیعی در برابر حرارت مقاوم است و نمی سوزد در حالی که نمونه مصنوعی آن به راحتی می سوزد و بوی پلاستیک می دهد.
  • آب بر روی نمونه طبیعی پوست دباغی شده باقی نمی ماند و سریعا جذب می شود، در صورتی که در نمونه مصنوعی آن آب روی آن باقی می ماند.
  • پوست دباغی شده طبیعی دارای شناسنامه است و در زمان خرید می توانید از فروشنده آن را دریافت نمایید.

عوامل موثر بر قیمت چرم

قیمت چرم های تولیدی به عوامل مختلفی از جمله کیفیت پوست دباغی شده، فرآیند تولید پوست دباغی شده، نوع حیوان و نژاد آن، تعداد لایه های پوست، پوست از کدام بخش از بدن حیوان دباغی شده است بستگی دارد. با در نظر گرفتن این موارد قیمت نهایی آن را مشخص می کنند و برای تولید محصولات و وسایل لوکس از انواع آن استفاده می کنند. پوست هایی که از قسمت کمر یا شکم حیواناتی چون گاو یا گوساله برداشته و دباغی می شوند علاوه بر کیفیت و مقاومت عالی هزینه بسیار بالایی دارند.  

 

جمع بندی
چرم طبیعی یکی از پرفروش ترین و زیباترین محصولات است که با قیمت، کیفیت عالی و کاربردهای متفاوت در صنایع مختلف استفاده می شوند. محصولاتی که از پوست دباغی شده طبیعی تولید می شوند علاوه بر زیبایی خیره کننده مقاومت و انعطاف پذیری بالایی دارند، از این رو برای تولید انواع پوشاک، وسایل لوکس از انواع آن استفاده می شود. انتخاب و خرید انواع چرم های طبیعی و تشخیص آن از چرم های مصنوعی کار سخت و دشواری است و نیاز به آگاهی و تجربه فراوانی دارد. با کسب اطلاعات لازم در زمینه چگونگی تشخیص پوست دباغی شده طبیعی از مصنوعی می توانید به راحتی نمونه طبیعی آن را از نمونه مصنوعی آن تشخیص دهید.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

لیست کسب و کار های چرم

بلاگ ها