کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

گلخانه هوشمند

195 بازدید
درج شده در روز پنجشنبه, 22 مهر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

عوامل مهم در هوشمند شدن گلخانه ها 

عوامل بسیاری در گلخانه وجود دارند که میتوان کنترل آن ها را به دست ابزار ها کنترل گلخانه های هوشمند سپرد. گلخانه ها در گذر سال ها همواره قدم به سوی هوشمند شدن و مکانیزه شدن گذاشته اند. اما امروزه با توجه به پیشرفت ها و امکانات زیادی که صورت گرفته است، میتوان بخش های زیادی از گلخانه را هوشمند کرد. موارد مهمی همچون دمای محیط گلخانه، ابیاری گیاهان، تنظیم میزان کربن دی اکسید، میزان کود دهی به خاک و مواردی از این قبیل در گلخانه های هوشمند، تماما توسط دستگاه ها و کنترل های هوشمند انجام میشوند و صاحب گلخانه نگرانی از بابت کنترل این موارد ندارد. بروز مشکل در هر یک از موارد گفته شده میتواند باعث شود که ضرر های جبران ناپذیری به  محصولات گلخانه وارد شود و ضرر های هنگفتی متوجه صاحب گلخانه شود. اما این اتفاقات در گلخانه های هوشمند بسیار کم تر از گلخانه های عادی اتفاق می افتد زیرا تمامی عوامل در گلخانه های هوشمند، بیست و چهار ساعته و توسط دستگاه های مطمئن چک میشوند و مانع از بروز مشکل در گلخانه هوشمند میشوند. 

کنترل گلخانه هوشمند

عوامل مهم در هوشمند شدن گلخانه ها 

بعد از توضیحاتی که در باره گلخانه های هوشمند داده شد، ممکن است این تصور پیش بیاید که کنترل گلخانه هوشمند کاملا در دست سیستم های مدریتی گلخانه است و صاحب گلخانه هیچ نقشی در این زمینه ندارد. این تصور تا حدی درست است، اما کامل نیست. کنترل عوامل تاثیر گذار بر گلخانه های هوشمند، توسط ابزار های مدریتی گلخانه انجام میشود، اما صاحب گلخانه نیز مستواند به صورت دستس این عوامل را کنترل کند. به این صورت که یک ابزار برای کنترل دستی گلخانه وجود دارد. صاحب گلخانه میتواند با استفاده از این ابزار کنترل گلخانه به دست بگیرد و عوامل مختلف را کم زیاد کند. به طور مثال میتواند میزان آب ورودی به گلخانه هوشمند را کم و یا زیاد کند. 

دما 

یکی از عوامل تاثیر گذار بر رشد مناسب گیاهان دما است. یکی از مواردی که در گلخانه ها باید به آن توجه داشت دمای گیاهان است. کم و زیاد شدن دما میتواند بر رشد گیاه و یا حتی سلامت آن تاثیر گذار باشد. در فصل هایی مانند زمستان و تابستان که دمای هوا بیش از حد کم و زیاد میشود، صاحب گلخانه حتما باید توجه داشته باشد که دما را در حدی معمول نگه دارد. در گلخانه  های هوشمند تنظیم دما کاملا به صورت خودکار و با استفاده از ابزار های هوشمند سازی گلخانه انجام میشود. در گلخانه های هوشمند ریسک پائین و یا بالا شدن دما وجود ندارد زیرا به دما به صورت بیست و چهار ساعته با ابزار های هوشمند اندازه گیری میشود. 

رطوبت خاک

کنترل گلخانه هوشمند

 یکی دیگر از عوامل بسیار تاثیر گذار بر رشد مناسب گیاه میزان رطوبت خاک است. ابیاری درست گیاهان موجود در گلخانه باعث میشود که محصول نهایی گلخانه بسیار با کیفیت و مناسب باشد. رطوبت یکی از عوامل مهمی است که در گلخانه های هوشمند به وسیله ابزار های هوشمند کنترل میشود. کنترل رطوبت به این شکل است که طبق برنامه ای که از پیش به گلخانه داده شده است، ابیاری صورت میگیرد و همچنین سنسور های وجود دارند که در صورتی که رطوبت از حد مجاز کمتر شود به صاحب گلخانه اطلاع میدهند و صاحب گلخانه میتواند با استفاده از ابزار های کنترل دستی گلخانه، میزان ابیاری را بیشتر کند. 

غلظت گاز کربن دی اکسید

گلخانه به دلیل این که فضایی سر پوشیده است و با بیرون راهی ندارد، باید از لحاظ غلظت گاز کربن دی اکسید کنترل شود. گاز کربن دی اکسید برای رشد گیاهان گازی ضروری است. در گلخانه ها باید با توجه به نیاز گیاهان غلظت گاز کربن دی اکسید تامین شود. در گلخانه های هوشمند با توجه به برنامه ای که از قبل برای ابزار های کنترل هوشمند تعریف شده است، میزان غلظت گاز کربن دی اکسید چک میشود. سیستم های کنترل میزان کربن دی اکسید، دارای سنسور های هوشمندی هستند که میزان کربن دی اکسید موجود در هوا را میسنجند و میزان گاز گلخانه را تغییر میدهند. این سنسور ها میزان گاز کربن دی اکسید را به اطلاع صاحب گلخانه نیز میرسانند، که در صورت نیاز میزان آن را به صورت دستی تغییر دهد. 

سخن پایانی
امروزه بسیاری از مشاغل به سمت هوشمند شدن میروند، گلخانه ها نیز جزو دسته مشاغلی هستند که به سمت هوشمند شدن میروند. گلخانه های هوشمند با توجه به ابزار های کنترل هوشمند، بیشتر از گلخانه های معمولی بازده دارد. این گلخانه ها در کنار کنترل هوشمند دارای کنترل دستی نیز هستند. 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب