کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

کمپرسور کولر خودرو

412 بازدید
درج شده در روز شنبه, 08 خرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

کمپرسور کولر چیست؟

سیستم های خنک کننده خودرو یکی از موارد مورد استفاده در اتومبیل‌ ها است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است و مهم ترین بخش این سیستم، کمپرسور است. نقش اصلی کمپسور، به گردش درآوردن گاز مبرد است. داخل سیستم کولر خودرو گاز مبرد قرار گرفته و این گاز به دلیل دمای پایین که دارد، با گرفتن دمای محیط، تبخیر شده و فضا را خنک می‌ کند. کمپرسور نوعی پمپ است که به نوعی قلب مجموعه نامیده می شود. این دستگاه از مهمترین تجهیزات رفاهی خودروها که امروزه بسیار کاربردی شده است.

کمپرسور کولر چیست؟

یعنی کولر خودرو یا همان سیستم تهویه مطبوع است که همزمان با تغییرات اقلیمی جدید و گرم ‌تر شدن زمین، نیاز به آن در سال‌های اخیر بیش از پیش احساس می کنیم. این قطعه از طریق تسمه به میل لنگ موتور خودرو متصل می شود و ماده سردی که در هنگام دمای گاز کم‌ از آن خارج می شود؛ اواپراتور را نیز افزایش می‌دهد. حبن تولید و خرید کمپرسور باید توجه داشته باشید که اندازه کمپرسور و وزن آن متناسب با کلیت خودرو و کولر باشد.

نحوه عملکرد کمپرسور

کمپرسور گاز سرد کننده یا مبرد را فشرده می کند. در نتیجه این کار، فشار و دمای آن را به شدت افزایش می یابد. گازی که به شدت دما و فشار آن افزایش یافته است، وارد کندانسور می شود، در کندانسور این گاز تبدیل مایع تبدیل خواهد شد. فشار و دمای این مایع پس از عبور از شیر انبساط کاهش یافته و گرمای محیط را جذب کرده و به مایع تبدیل می شود، جذب دمای محیط باعث خنک شدن اواپراتور می شود. یک فن در نزدیکی اواپراتور قرار گرفته است و موجب می شود تا جریان هوا از میان لوله های بسیار نازک اواپراتور عبور داده شده و خنک شود، این هوای خنک به داخل کابین خودرو هدایت می شود و هوای کابین خودرو خنک خواهد شد. مایعی که از اواپراتور خارج می شود مجددا به داخل کمپرسور هدایت شده و این فرآیند تکرار می شود.

انواع کمپرسور کولر خودرو

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد، کمپرسور یا متراکم ‌کننده از انواع دستگاه‌ های مکانیکی می‌ باشد که در سیکل ‌های گازی برای تغییر حالت سیال مورد نظر استفاده می ‌شود. به عنوان مثال، این دستگاه در موتور خودرو‌ها، هوا را گرفته و فشرده می ‌کند و از طریق سوپاپ ‌های ورودی برای احتراق به داخل سیلندر می ‌فرستد. این دستگاه ‌ها با کاهش حجم سیال مبرد، موجبات افزایش فشار آن را فراهم می ‌کند. کمپرسورها اساسا با صرف انرژی مکانیکی، سیال را فشرده می‌کند. این تغییر حالت عموماً باعث افزایش دمای سیال می‌ شود که با استفاده از این گاز داغ، و طی کردن چند فرایند دمای محیط را کاهش می یابد.

جالب است بدانید که کمپرسور ها انواع مختلفی دارد و برای فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور کولر گازی، کمپرسور کولر داک پژو و حتی تهویه آبی که داخل آکواریوم های ماهی قرار دارد، نوعی از انواع کمپرسور است. کمپرسورهای کولر خودرو می ‌تواند دارای ظرفیت ثابت یا ظرفیت متغیر باشد. از طرفی کمپرسورها باید بر طبق میزان قدرت موتور و حجم فضای کابین خودرو انتخاب شوند و در نتیجه کمپرسور رنو و مگان با کمپرسور خودرهای دیگر مانند پراید و 206 متفاوت خواهد بود. بنابرین میزان قدرت موتور و نوع ماشین نیز بر قیمت کمپرسور کولر خودرو تاثیر گذار خواهد بود.همچنین برای مشاهده لیست لوازم یدکی خودرو می توانید به صورت اینترنتی از قیمت لوازم یدکی مطلع شده و لوازم خودرو خود را سفارش دهید.

مهمترین عوامل خرابی کمپرسور کولر خودرو

خرابی کمپرسور خودرو منجر به عدم عملکرد سیستم خنک ‌کننده خودرو خواهد بود. بنابراین با شناسایی و برطرف کردن عوامل خرابی این وسیله، عمر کولر خودرو افزایش خواهد یافت. در ادامه به برخی از این عوامل به صورت اختصار اشاره خواهیم کرد.

خراب شدن کلاچ

کلاچ یکی از قطعات اصلی کمپرسور است که با شروع کار سیستم تهویه، کلاچ هم درگیر می ‌شود. بنابراین اگر کلاچ درگیر نشود، کمپرسور فعال نخواهد شد.

فرسوده شدن باتری خودرو

فرسوده شدن باتری روی سیستم برق خودرو تأثیر منفی گذاشته و ممکن است به قطعات برقی خودرو از جمله دینام خودرو آسیب برساند.

خراب شدن رله کمپرسور کولر خودرو

رله وسیله ‌ای است که وظیفه روشن و خاموش کردن کمپرسور را بر عهده دارد. زمانی‌ که رله کمپرسور خراب شود، جریان برق بدر مدار برقرار نشده و کمپرسور فعال نخواهد شد.

شنیده شدن صدای غیر عادی از کمپرسور

چنانچه از کمپرسور کولر صدایی غیرعادی شنیده می‌ شود؛ لازم است تا کمپرسور تعویض و یا تعمیر گردد.

نحوه عملکرد کمپرسور

جمع بندی

 مپرسور یک پمپ است که وظیفه انتقال گاز سرد را در کولر برعهده دارد و به نوعی قلب مجموعه نامیده می‌شود. این قطعه از طریق تسمه به میل لنگ موتور خودرو متصل می شود و ماده سردی که در هنگام دمای گاز کم‌ از آن خارج می شود اواپراتور را نیز افزایش می‌دهد. کمپرسور کولر خودرو نیز مانند دیگر قطعات و اجزای سیستم خنک ‌کننده ممکن است در صورت عدم نگهداری صحیح یا وجود آلودگی دچار مشکلاتی شود. بروز این مشکلات مانعی بزرگ برای عملکرد صحیح کمپرسور و در نتیجه کولر خودرو خواهند بود. خراب شدن کلاچ، صدای غیرعادی موتور ماشین و فرسودگی باتری خودرو می تواند از عوامل مهم خرابی کمپرسور باشد.

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب