کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

کت نیپ

549 بازدید
درج شده در روز چهارشنبه, 26 خرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

کت نیپ چیست؟

کت نیپ نام یک گیاه علفی از خانواده نعناعیان است که کت مینت، نعناع گربه یا پونه سای گربه نیز نامیده می شود. این گیاه بومی اروپای جنوبی و شرقی، خاورمیانه، آسیای مرکزی و بخش هایی از چین است.  ممکن است برایتان سوال باشد که چرا به یک گیاه کت نیپ می گویند؟ اصطلاح کت نیپ از واکنش گربه ها به این گیاه سرچشمه گرفته است، زیرا بیشتر گربه ها از آن لذت می برند. ماده فعال موجود در این گیاه به نام نپتالاکتون شناخته می شود که یک روغن اساسی می باشد که منجر به تغییر رفتار گونه های خانگی و دیگر گربه ها می شود. حدود نصف تا دو سوم گربه ها به این روغن واکنش نشان می دهند. بچه گربه ها ممکن است به این گیاه واکنش نشان ندهند و تغییرات کامل رفتاری فقط در سن های بالاتر ایجاد شود.

انواع مختلفی از واکنش ها به این گیاه وجود دارد. یک واکنش معمول شامل نفس کشیدن، جویدن، لیسیدن، تکان دادن سر و غلت زدن از سر خوشحالی است. واکنش های دیگر ممکن به صورت پرخاشگری، حالت تهاجمی یا بیش فعالی باشد. این واکنش ها کوتاه مدت است و معمولا بین 5 تا 10 دقیقه طول می کشد. از آن جاکه گربه بارها و بارها به این گیاه واکنش نشان می ‌دهند این گیاه می ‌تواند یک وسبله کمکی برای آموزش به آن ‌ها باشد. شما با توجه به واکنش گربه خود می توانید از این گیاه به عنوان اثر تشویقی یا تنبیهی استفاده کنید.

کت نیپ چیست؟

شدت واکنش گربه شما به اسباب‌بازی ‌ها و آموزش به نوع این گیاه که استفاده می‌کنید بستگی دارد. درحالی که بیشتر گربه ها از این گیاه چه در حالت خشک و چه تازه لذت می ‌برند؛ اما به نوع اسپری آن که به طور کلی حاوی میزان کمتری نپتالاکتون است کمتر علاقه دارند. جالب است بدانید که اثر این گیاه برای همیشه باقی نمی ‌ماند و اثر روغن های موجود در آن سریعا از بین می رود. در نتیجه اگر این گیاه خشک خریداری کردید، آن میزان از آن که استفاده نکرده‌اید را درون فریزر نگهداری کنید.

مزایا و معایب کت نیپ

این گیاه به شکل های مختلف و در بسته بندی های گوناگون به بازار عرضه می شود. گاهی این گیاه به صورت پودر شده بسته بندی می شود. گاهی اوقات به صورت اسپری تولید می شود که می توان آن ها را به اسباب بازی ها اسپری کرد. گاهی نیز به صورت اسباب بازی های حاوی این گیاه تولید می شوند. می توان از این گیاه برای جذب گربه به سمت وسایلی که زیاد استفاده نمی کند؛ استفاده کرد و گربه را تشویق کرد که به سمت آن برود. از سویی دیگر اگر گربه شما عادات بدی مانند چنگ کشیدن به دیوار دارد، می توانید با محرومیت وی از کت نیپ، او را تنبیه کنید. کت نیپ موجود در این غذا، سبب افزایش اشتها، بالا بردن میزان انرژی و سرزندگی و شادابی گربه شما خواهد شد. با وجود اینکه این گیاه هیچ ضرری برای گربه ندارد، اما مصرف بیش از حد آن ممکن است مشکلات گوارشی مانند اسهال یا استفراغ ایجاد کند.اگر حیوان خانگی دارید می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی پت شاپ تمامی وسایل گربه خانگی و هر حیوان دیگر را تهیه کنید تفاوتی نمی کند شما از یک سگ نگهداری می کنید یا گربه و پرنده تمامی وسایل ، دارو ها ، غذاها  ، اسباب بازی گربه را از پت شاپ سگ ، گربه ، پرندگان می توانید تهیه کنید.

کت نیپ و تاثیر آن روی گربه

گربه ها در مواجهه با این گیاه عکس العمل متفاوتی دارند. این گیاه ممکن است سبب ایجاد سرزندگی و افزایش فعالیت در گربه ها شود یا آن ها را آرام کند. گربه ها با جویدن این گیاه میزان بیشتری از روغن نپتالاکتون را آزاد می کنند. اصولا گربه ها خود را به وسایل حاوی این گیاه می مالند و آن را لیس می زنند. قرار گرفتن همیشگی گربه در معرض این گیاه باعث کاهش حساسیت گربه نسبت به آن می شود. بنابراین پیشنهاد می شود که به صورت مداوم در اختیار گربه قرار نگیرد.

درصد کمی از گربه ها نسبت به این گیاه واکنشی ندارند، علاقه به این گیاه یک رفتار مورثی است پس اگر این گیاه بر گربه شما تاثیری نگذاشت نگران نشوید و در نظر داشتین اثر این گیاه بر گربه های بالای 6 ماه است و ممکن است گربه در سن کمتر از 6 ماه علاقه ای به آن نداشته باشد ولی در سنین بالاتر به آن علاقه مند شود.

مزایا و معایب کت نیپ

جمع بندی

کت نیپ نوعی گیاه از خانواده نعناع است، هنگامی که برگ آن خرد می شود؛ روغنی به نام نپتالاکتون آزاد می کند. این روغن برای 70 درصد از گربه ها جذاب بوده و باعث تغییر رفتار گربه می شود. این محصول به سه طریق تازه، خشک و اسپری قابل استفاده است و شما می توانید اسباب بازی ها، ستون های بازی گربه ها و سایر موارد را با آن معطر کنید تا گربه به سمت آن جذب شود. باید بدانید این گیاه، گیاه ایمنی برای گربه ها است و استفاده از آن برای مدت کوتاه باعث ایجاد مشکلی برای گربه نمی شود ولی زیاده روی در استفاده از آن ممکن است باعث ایجاد اسهال و استفراغ در گربه شود.

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب