کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

کاسه نمد

553 بازدید
درج شده در روز چهارشنبه, 26 خرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

کاسه نمد چیست و از چه ساخته می شود؟

کاسه ‌نمد نوعی درزگیر است که برای درزبندی شفت دوار و پوسته حاوی سیال استفاده می ‌شود تا از نشت سیال به بیرون از پوسته جلوگیری کند. این  قطعه ای متشکل از سه قطعه فنر، واشر کاسه ای شکل فلزی و نمد فشرده است که مانع نشت سیالات در قطعات مکانیکی می شود. امروزه هر یک از واشرهای لاستیکی گرد در اندازه‌های مختلف که در دستگاه های مکانیکی مختلف مثل موتور اتومبیل برای پیشگیری از نفوذ روغن به بیرون به کار می ‌رود عموماً کاسه ‌نمد نامیده می ‌شود. کاسه های ‌نمد یا همان مجموعه آب بندی معمولاً از جنس تفلون می ‌باشد تا از خورندگی اجزای آن جلوگیری کرد. بهتر است در سرویس های دوره ای، این قطعه را بازدید و بررسی کنید زیرا تشخیص و رفع زود هنگام ایرادات احتمالی باعث صرفه جویی در هزینه نگهداری خواهد شد.

کاسه نمد چیست و از چه ساخته می شود؟

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که این قطعه را چگونه باید نگه داری و تعویض کرد؟ هنگامی که در اطراف کمک فنر روغن نشت کند به این معنی است که این قطعه دچار آسیب شده است. نبودن مقدار کافی روغن در دیفرانسیل، ساییدگی و پوسیدگی قطعه، پوسیدگی واشرهای لاستیکی یا از دست دادن حالت استانداردشان، آسیب دیدن چرخ دنده ها، نامرغوب بودن مواد اولیه هنگام تولید، عدم نصب صحیح در محل میتواند موجب آسیب دیدن این قطعه شود. عوامل گوناگونی مانند دما بر عمر این قطعه تاثیر دارد. به منظور نگه داری بهتر، در ادامه هر یک از این عوامل را توضیح خواهیم داد.

عوامل موثر بر عمر کاسه نمد

عوامل مختلفی بر روی عمر این قطعه از خودروها تاثیر می گذارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

دما

مجموع اثرات دماهای زیر لبه و انباره، سبب می ‌شود تا مواد الاستومری در این قطعات، سخت شوند که در نهایت عدم انعطاف و کاهش عمر قطعه را به همراه دارد. دمای خارجی می‌تواند ناشی از هر منبع حرارتی خارجی باشد و تاثیر شدیدی بر عمر این قطعه خواهد داشت. مشکل دیگر، زمانی است که دمای خارجی به حداقل دمای عملیاتی لبه می‌رسد. در دماهای پایین، اگر شفت دارای لنگی باشد، به دلیل کاهش انعطاف ‌پذیری لبه، امکان پاره‌ شدن آن وجود دارد. دمای انباره نیز در عمر قطعه تاثیر دارد. جالب است بدانید که رابطه مستقیمی بین عمر قطعه و دمای انباره وجود دارد. در صورتی که اولولیت با عمر بیشتر قطعه باشد، دمای انباره پایین را باید مد نظر قرار داد اما در صورتی که عمر بالا اهمیت چندانی نداشته باشد، دمای بالای انباره اثرات مثبتی بر روی سیستم خواهد داشت.همچنین برای مشاهده لیست لوازم یدکی خودرو می توانید به صورت اینترنتی از قیمت لوازم یدکی مطلع شده و لوازم یدکی رنو ، لوازم یدکی پژو و سایر برند ها را سفارش دهید.

فشار

کاسه های ‌نمد شعاعی برای عملکرد در سیستم ‌های پرفشار طراحی نشده ‌اند و در فشارهای بالا، عملکرد خود را از دست می دهند. بخش انعطاف ‌پذیر بسیار نازک است و از هیچ حمایت مستحکمی نیز بهره نمی‌ برد. کمی افزایش فشار کافی است به لبه خارجی نیرو وارد کند تا این لبه برگردد که این امر نیز سبب کاهش عمر قطعه می ‌شود. به همین خاطر کنترل فشار و دما برای محافظت از نمد بسیار ضروری می باشد.

راهنمای خرید کاسه نمد

از مهمترین مواردی که در خرید این قطعه باید به آن ها توجه شود قطر خارجی این قطعه، جلد این قطعه و همچنین طرح کمکی هیدرودینامیک می باشد. از سویی دیگر شیارهای مارپیچی نیز از مواردی است که حین خرید باید به آن توجه کنید زیرا این مورد می تواند بر میزان آب بندی این قطعه تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. از سایر عوامل موثر بر خرید کاسه های نمد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرعت
  • اختلاف فشار
  • نوع روان‌ کننده
  • قرارگیری عمودی یا افقی
  • لنگی و عدم انطباق شفت با جداره داخلی

از آن‌ جایی که تاثیر یکی از شرایط عملیاتی بالا به طور معمول بر سایر فرآیندهای انتخاب این قطعه برتری دارد، در نتیجه، قانون کلی برای تعیین بهترین نوع کاسه نمد وجود ندارد.

انواع کاسه نمد

کاسه های نمد انواع مختلفی دارند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

کاسه نمد گیربکس

گریس‌ها به طور معمول ویسکوزیته بالایی دارند و به همین دلیل روغن ‌ریزی و خروج گریس در آن ‌ها کمتر اتفاق می‌ افتد. در چنین شرایطی از قطعات نمدی بدون لبه فنری استفاده می ‌شود.

کاسه نمد روغن

در این شرایط باید از کاسه های نمدی با فنر داخلی بهره برد چراکه این سیالات، ساده‌تر از گریس دچار نشتی می‌شود.

کاسه نمدهای فنری

کاسه های نمد فنری به طور عمده در سیستم ‌های دوار، رفت و برگشتی و ثابت مورد استفاده قرار می‌ گیرند. همچنین، این قطعات در تنش ‌های بالا و پایین پایداری بهینه ‌ای دارند و در دماهای مختلف نیز می ‌توانند به کار گرفته شوند.

عوامل موثر بر عمر کاسه نمد

جمع بندی

کاسه ‌نمد نوعی درزگیر است که برای درزبندی شفت دوار و پوسته حاوی سیال استفاده می ‌شود تا از نشت سیال به بیرون از پوسته جلوگیری کند. عمر این قطعه به موارد مختلفی مانند دما یا فشار بستگی دارد. این قطعه انواع گوناگونی دارد که از جمله آن ها می توان به گریبکس، فنری و روغنی اشاره کرد. حین خرید کاسه نمد به مواردی مانند سرعت، اختلاف فشار، نوع روان‌ کننده، قرارگیری عمودی یا افق، لنگی و عدم انطباق شفت با جداره داخلی  قطر خارجی، جلد و همچنین طرح کمکی هیدرودینامیک آن اشاره کرد.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب