کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

چطور آموزشگاه تاسیس کنیم؟

20 بازدید
درج شده در روز یکشنبه, 14 شهریور,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

 

تاسیس آموزشگاه مانند هر موسسه ای نیازمند طی کردن مراحلی است که باید نسبت به آنها آگاهی کامل داشته باشید. برای مثال برای اینکه بدانید چطور آموزشگاه تاسیس کنیم؛ ابتدا باید بدانید که چه مجوزهایی را از چه ارگان هایی کسب نمایید. در واقع گرفتن مجوز نیز دارای پروسه های مختلفی است که در ادامه نحوه مراحل آن می‌پردازیم.

مراحل تاسیس آموزشگاه چگونه است؟

 1. هر فردی برای راه اندازی آموزشگاه باید در زمینه مورد نظر دارای سابقه کار و یا تحصیلات مربوطه باشد. آنچه که طبق قانون عنوان شده است، داشتن حداقل سه سال سابقه کاری در رشته مربوطه می‌باشد. گاهی فرد تنها دارای سابقه بوده و تحصیلات لازم در زمینه فعالیت آموزشگاه را نخواهد داشت. در این مورد می‌توانید از فردی که دارای تحصیلات مرتبط با فعالیت موسسه است؛ به عنوان شریک کمک بگیرید.  
 2. موردی دیگر، در رابطه با اینکه چطور آموزشگاه تاسیس کنیم؟ چگونگی دریافت مجوزهای لازم است. باید بدانید که با توجه به فعالیت آموزشگاه شما مجوزها متفاوت خواهند بود. برای مثال، آموزشگاه های زبان انگلیسی باید از آموزش و پرورش مجوز دریافت کنند. یا برای موسسات آموزش کامپیوتر و نرم افزارهای مختلف بایستی به سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات مراجعه کنید.
 3. یکی از مراحل تاسیس آموزشگاه داشتن یک سری شرایط فردی است. فرد بایستی حداقل دارای 30 سال سن بوده و هیچ گونه سابقه کیفری نداشته باشد. برای آقایان داشتن کارت پایان خدمت ضروری است. در ضمن به لحاظ سلامت جسمی و روحی نیز باید توسط پزشک تایید شوند.
 4. مرحله بعد انتخاب محل آموزشگاه است. در حالت کلی، در صورتی که موقعیت مکانی آموزشگاه به لحاظ دسترسی در مکان مناسبی باشد؛ موجب می‌شود افراد بیشتری به سمت موسسه شما جذب شوند. تجهیزات آموزشی مناسب و کامل، مسائل بهداشتی و ایمنی نیز از جمله مواردی هستند که در انتخاب محل و ایجاد آموزشگاه تاثیر مثبتی خواهند گذاشت.
 5. توجه کنید که پس از اخذ مجوزهای لازم، مدت زمان کوتاه و معمولا 6 ماه برای راه اندازی موسسه آموزشی خود زمان خواهید داشت. پیشنهاد می‌شود تا ابتدا مکان و مدارک لازم را فراهم کرده و سپس اقدام به اخذ مجوز نمایید؛ چراکه پس از گذشت 6 ماه مجوز شما لغو و باطل خواهد شد.
 6. در برخی موارد موسس آموزشگاه اقدام به معرفی فردی به عنوان مدیر آموزشگاه می‌کند. معرفی مدیر به‌ پیشنهاد موسس‌ و تأیید مراجع ذی صلاح پس‌ از طی‌ مراحل‌ گزینش‌، انتخاب‌ می‌شود. گفتنی است که مدیر باید مدارک و سابقه لازم در رابطه با فعالیت آموزشگاه را داشته باشد.
 7. یکی دیگر از مراحل مهمی که در رابطه با اینکه چطور آموزشگاه تاسیس کنیم؟ باید بدانید؛ انتخاب پرسنل است. وجود پرسنل حرفه ای و کاربلد، نقش اساسی در شناخته شدن آموزشگاه شما خواهد دشت. بنابراین در انتخاب مدرسین و پرسنل خود نهایت حساسیت را به خرج دهید.
 8. ایجاد یک وبسایت نیز می‌تواند نقش اساسی در پیشرفت و شناخته شدن آموزشگاه شما داشته باشد. در واقع با توجه به پیشرفت گسترده اینترنت و استفاده درصد زیادی از افراد از این فضا، ایجاد یک وبسایت به دیده شدن و جذب افراد کمک زیادی خواهد کرد. علاوه بر این موارد، نوعی تبلیغ برای آموزشگاه شما بوده که همواره در طولانی مدت وجود خواهد داشت.
 9. تبلیغ برای آموزشگاه در ابتدای کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هرچند هم که به صورت حرفه ای پیش رفته باشید. بدون تبلیغ نمی‌توانید به مقصود خود برسید. بنابراین سعی با استفاده از روش های درست و تاثیرگذار نظر افراد را به سمت خود جلب کنید.

نکاتی در مورد کسب مجوز برای تاسیس آموزشگاه

مدارک لازم جهت اینکه چطور آموزشگاه تاسیس کنیم؟

برخی از این مدارکی که بایستی برای راه اندازی یک موسسه آموزشی در نظر داشته باشید. شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دریافت تقاضانامه از اداره ثبت شرکت ها
 • دریافت مجوز مربوطه و فتوکپی آن
 •  مشخص کردن نام موسسه و ثبت آن
 • فتوکپی از مدارک، شناسنامه و کارت پایان خدمت
 • تنظیم صورت جلسه مجمع موسسین حداقل در دو نسخه
 • تنظیم اساسنامه
 • فرم مشخصات عمومی فرد
 • دریافت پروانه کار و فتوکپی آن

نکاتی در مورد کسب مجوز برای تاسیس آموزشگاه

برای ایجاد آموزشگاه باید ابتدا موسسه مورد نظر را ثبت نماید؛ اما این به منزله گرفتن مجوز نیست. بنابراین با توجه به فعالیت آموزشگاه خود، اقدام به کسب مجوزهای لازم کنید.

در پروسه اخذ مجوز نیاز است تا به ارگان های مختلفی مراجعه کنید. توجه داشته باشید که در بعضی ارگان ها صدور مجوز به شکل حقیقی و در برخی به صورت حقوقی انجام خواهد گرفت.

برخی از آموزشگاه ها نظیر آموزشگاه زبان به دلیل زیاد بودندچار اشباع شده‌اند که معمولا در روند گرفتن مجوز با مشکلاتی روبرو خواهند شد. در این مورد معمولا مجوز با شرایط خاص و امتیازبندی به متقاضیان اعطا می‌شود.

مراحل تاسیس آموزشگاه چگونه است؟

جمع بندی

آنچه که در این مقاله به صورت مفصل توضیح داده شد، درباره اینکه چطور آموزشگاه تاسیس کنیم؛ بود. با توجه به اینکه فعالیت آموزشگاه می‌تواند در موضوعات مختلفی مانند موسیقی، هنری، درسی، علمی، مدارس غیردولتی و... باشد. بنابراین نیاز است تا مراحل لازم را در این باره بدانید. ما در این مقاله به صورت خلاصه و کلی آنچه را که نیاز است بدانید ارائه داده‌ایم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب