کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

چرم جیر چیست؟

315 بازدید
درج شده در روز یکشنبه, 14 شهریور,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

 

تاریخچه جیر چیست؟

در زمان های گذشته و از همان ابتدا که بشر برای خود به دنبال پارچه ای برای لباس بوده است از چرم استفاده می کرده است. اما چرم جیر که در واقع طی فرایندها از پوست حیوانات تهیه می شود بعد از معرفی چند روش جدید از کاربردهای مواد شیمیایی به وجود آمد. با استفاده از مواد شیمیایی روی چرم طبیعی، جیر امروزی به وجود آمد و به کالایی لوکس و زیبا تبدیل شد. می توان گفت که اجناسی که با جیر ساخته می شدند در قرن بیستم محبوبیت خود را به دست آوردند.

تطبیق پذیری و نرمی و لطافت جیر باعث جذابیت بیشتر آن شده است.

چرم جیر چگونه درست می شود؟

عده ای که اجناس چرمی را دوست دارندتصور می کنند که جیر یک چرم مصنوعی است و با چرم طبیعی تفاوت دارد. اما این تصور درستی نیست! زیرا تولید چرم به طرق گوناگون و طی فرایندهای متفاوتی صورت می گیرد. برای هر نوع چرم از یک قسمت پوست حیوانات استفاده می شود. جیر را نیز از قسمت های مختلف پوست گاو و گوسفند و غیره تهیه می کنند. در واقع جیر را از بخش میانی پوست درست می کنند که منعطف تر است.

چرم جیر چگونه درست می شود؟

قسمت بیرونی یا خارجی پوست به دلیل اینکه از حیوانات در برابر عوامل طبیعی محافظت می کند سخت تر و قابلیت انعطاف کمتری دارد. لایه میانی پوست حیوانات به سبب اینکه از بافت چربی و مواد آلی تشکیل شده است نرم تر و منعطف تر است. در آخر کار برای اینکه الیاف جیر بلند و مخملی شود، آن را سنباده می زنند. جلوه و زیبایی این نوع چرم به دلیل مخملی بودن و نرم بودن آن است. وسایل و لباسی که با این متریال تهیه می شود جلوه و لطافت بسیاری دارد و از طرفداران فراوانی برخوردار است.

 

چرم جیر را اغلب از پوست گوسفند و گوساله درست می کنند زیرا پوست گاو بسیار ضخیم است و جیر آن نیز لطافت خوبی ندارد. استفاده از جیر به سبب اینکه قابلیت تنفس بهتری نسبت به چرم های دیگر دارد در صنایع پوشاک مناسب تر است. ساخت کیف، کفش، دستکش، بوت و نیم بوت با استفاده از جیر به دلیل امکان تنفس بهتر، علاقمندان بیشتری دارد. لوازمی مانند روتختی و پرده را نیز از جیر تهیه می کنند. امکان رنگ آمیزی جیر بسیار خوب است و این یکی دیگر از جذابیت های آن محسوب می شود.

چرم جیر چه مزایا و معایبی دارد؟

چنانچه گفتیم جذابیت و نرمی جیر باعث شده است که محبوبیت زیادی داشته باشد. ظرافت و منعطف بودن آن برای تولید همه نوع پوشاک و لوازم مناسب است. ظاهر این نوع از چرم بسیار لوکس و تزئینی است به طوری که هر کالایی با آن تهیه می شود، گرانقیمت و گرانبها است. از جیر در برخی از محصولات چرمی به عنوان آستر استفاده می کنند زیرا نازکی و ظرافت آن جلوه بیشتری به محصول می دهد. نوع ضخیم تر این نوع چرم برای لوازمی که نیاز به دوام بیشتری دارند مناسب تر است.

چرم جیر با اینکه دارای مزایای بسیاری است اما معایبی نیز دارد که اولین آن همان نازکی و نرمی است. نازک بودن و ماندگاری و دوام پایین جیر سبب می شود که پوشاک و لوازمی که از آن ساخته می شود نیز از دوام اندکی برخوردار باشند، در صورتی که چرم های معمولی از دوام بالایی برخوردار بوده و ماندگاری زیادی دارند.

یکی دیگر از معایبی که می توان برای این نوع چرم برشمرد، نفوذپذیر بودن آن نسبت به چربی، خاک و رطوبت است. این نقطه ضعف چرم جیر سبب می شود که کالایی که از آن تهیه می شود به زودی لک شده و آسیب ببیند. جذب بالای جیر نسبت به آب نیز سبب می شود که شستشوی آن امکان پذیر نباشد. به عبارت دیگر شما نمی توانید کیف و کفش یا لباس جیر خود را بشویید.

قیمت بالای جیر نیز یکی دیگر از معایب آن محسوب می شود. با توجه به توضیحاتی که ارائه شد متوجه می شوید که نگهداری از چرم جیر کار آسانی نیست و این یکی دیگر از نقاط ضعف لوازم با چرم جیر است. 

تفاوت های جیر با نبوک

شاید عده ای تصور کنند که جیر همان نبوک است در صورتی که اینطور نیست. نبوک را برخلاف جیر از بخش رویی پوست تهیه می کنند و جهت تهیه آن در واقع قسمت رویه پوست را می تراشند. تفاوت دیگر چرم جیر با نبوک در اندازه پرزهای آنها است که نبوک پرزهای بسیار کوتاهی دارد و به اندازه جیر نرم نیست ولی در عوض دوام و استقامت نبوک بیشتر از جیر است. این دوام بالای نبوک موجب قیمت بالای آن شده است.

چرم جیر چه مزایا و معایبی دارد؟

جمع بندی

انواع چرم در صنعت مد و لباس طرفداران زیادی دارد و کالاهای چرمی فراوانی تهیه می شود. چرم جیر نوعی از چرم طبیعی است که از لایه داخلی پوست حیوان تولید می شود و زیبایی و لطافت زیادی دارد.  

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب