کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

ویترای روی شیشه

600 بازدید
درج شده در روز چهارشنبه, 21 آبان,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

از گذشته تا به امروز هنرهای دستی، در بین مردم هنر دوست از جایگاه رفیعی برخوردار بوده است. امروزه با دیجیتالی شدن دنیا و سازه های دست بشر، بسیاری از افراد هنر دوست، در تلاش هستند، تا با زنده نگهداشتن هنرهای دستی  انواع و اقسام این نوع هنرها را در سبک زندگی افراد رواج دهند. از گذشته تا به امروز کشور ایران، به عنوان یک کشور هنرمند و فعال در عرصه هنرهای دستی در زمینه های فرشبافی، نقاشی، سفالگری، سوزن دوزی و ترمه دوزی توانسته است، در جهان آثار خود را به ثبت ملی برساند. از این رو امروزه با مدرن شدن زندگی افراد ایرانی، طبیعی است، که هنرهای دستی می تواند شکل و بوی مدرنیته و غربی به خود بگیرد، که در این میان می توان به ویترای اشاره کرد.به بیان ساده تر نقاشی ویترای روی شیشه هنری است مدرن که خاستگاه آن کشور اسپانیا است. چراکه اسپانیایی ها برای جلوه دادن به پنجره های کلیساهای خود، از نقاشی های دستی بر روی آن استفاده می کردند. از این هنر بر روی شیشه های رنگی از جمله شيشه رنگي دكوراتيو و شیشه رنگی لاکوبل استفاده می کنند.

 

ویترای روی شیشه

ویترای روی شیشه چیست؟

اگر به دنبال خلق نقش و نگارهای زیبا و دلنواز بر روی شیشه ها و طراحی داخلی منزل هستید، می توانید توسط رنگ ویترای وحلال ویترای طرح های زیبا و لذتبخشی را روی شیشه ها نقاشی کنید. طرح ویترای می تواند قابلیت این را داشته باشد، که به فضاهای خانه شما زیبایی و روشنایی وصف ناپذیری را هدیه کند. از این رو می توانید با طراحی هر نوع طرحی که می پسندید، شیشه های خانه خود را زیبا کنید. علاوه بر آن بسیاری از افراد علاقه زیادی دارند، که بر روی ظروف شیشه ای ساده خود، طرح های ویترای را نقاشی کنند تا ظروف شیشه ای آن ها از سادگی و یکنواختی دربیاید.

دسته بندی هنر ویترای

به طور کلی هنر نقاشی ویترای به دو بخش مهم تقسیم می شود. دورگیری و رنگ آمیزی از اصلی ترین انواع این هنر کاربردی به شمار می رود. با استفاده از این دو تکنیک می توان، طرح های فانتزی، سنتی، کلاسیک و مینیمال(ساده گرایی ) را بر روی آینه ها، قاب های عکس،شیشه رنگی قدیمی و پارتیشن شیشه ای رنگی ، تابلوها و ظروف شیشه ای ایجاد کرد. طرح ویترای روی شیشه می تواند به تمامی ظروف و اکسسوری های داخل منزل شما زیبایی دلنوازی را هدیه کند.

با کدامیک از ابزارها، می توانید زیباترین نقاشی ویترای را خلق کنید؟

برای خلق vitray نیاز دارید، که از ابزارهای خاصی استفاده کنید، که ما در این بخش قصد داریم شما را با وسایل این هنر زیبا آشنا کنیم.

دورگیر

در بازار، دورگیرها به صورت تیوپی و خمیری شکل به مشتریان عرضه می شود. از این رو از این نوع خمیرها، برای پوشش دهی به دور قسمت های از طرح که می خواهیم رنگ کنیم، استفاده می شود. در اصل این خمیر باعث می شود، که در هنگام رنگ آمیزی، رنگ از بیرون خط اصلی طرح بیرون نزند. دورگیرها دارای انواع مختلفی است، که به صورت ساده و متالیک در دسترس مشتریان و هنرمندان قرار می گیرد. پرکاربردترین نوع دورگیرها، در بازار به رنگ های مشکی، سفید، نقره ای، طلایی و مسی است.

رنگ ویترای

رنگ هایی که در ویترای مورد استفاده است، براساس دو پایه آب و تینر دسته بندی می شود. رنگ هایی که بر پایه آب هستند، بعد از رنگ آمیزی باید درون کوره یا فر، تحت حرارت قرار بگیرند. رنگ هایی که بر پایه تینر بوده، نیازی به حرارت دهی در کوره یا فر نداشته، و بعد از 24 ساعت در هوای آزاد خشک می شود. بیشتر رنگ هایی که در بازار به مشتریان عرضه می شود، بر پایه تینر بوده است، که به سرعت در هوای آزاد خشک می شوند. از ویژگی های مهم این نوع رنگ ها باید به شفاف (Transparent)  بودن آن اشاره کنیم. رنگ هایی شفاف، به دلیل این که نور را از خود عبور می دهند، سبب می شوند، که امتداد های رنگی نور بر روی سطوح فضایی خیره کننده ایجاد کند. برخی از افراد علاقه دارند، که در فضای داخلی خانه خود، از ارسی کاری ها استفاده کنند، که برای ایجاد پنجره های مشبک رنگی می توانید از نقاشی های ویترای برای ارسی کاری های داخل منازل خود استفاده کنید.

رنگ ویترای

شیشه و پلکسی

هنر ویترای بر روی تمامی ظروف شیشه ای و پلکسی انجام می شود. پلکسی ها به نوعی شیشه گفته می شود، که از نظر وزنی نسبت به سایر شیشه ها سبک تر است. از دیگر ویژگی های مهم پلکسی ها، می توان به مقاومت بالای آن ها در برابر ضربه و فشار اشاره کرد، که تحت هیچ عنوان نمی شکند. برخی از افراد علاقه دارند، که بر روی کاشی ها، سرامیک ها و فلزات از طرح های ویترای استفاده کنند، که به راحتی می توان با استفاده از این نوع ابزارها طرح های ویترای زیبایی را روی آن ها ایحاد کنید.

پلکسی

قلمو نقاشی

قلمو در ایجاد طرح های زیبا و دلنواز تاثیر زیادی دارد. از این رو شما می توانید با انتخاب انواع مختلف قلموها، طرح های مختلفی با ضخامت های مختلف خطی ایجاد کنید. از پر کاربرد ترین نوع قلموها، در نقاشی ویترای می توان به قلموی سرگرد اشاره کرد. قلموهای سرگرد به دلیل ایجاد سطحی یکدست و هموار بر روی شیشه، تمامی فضای مورد نظر را رنگ می کنند. به این نکته توجه کنید، که حتما قبل از شروع به کار قلمو را بشوید، و آن را با حوله کاغذی خشک کنید، چراکه به هیچ عنوان نباید آب درون قلمو به داخل رنگ نفوذ کند.

اپلایر سر سوزنی و سرنگی

به غیر از قلموها، می توان از اپلایر سرسوزنی و سرنگی برای رنگ کردن طرح های ویترای استفاده کنید.

چسب نواری

برای کشیدن طرح روی شیشه، باید ابتدا طرح اصلی را بر روی کاغذ طراحی کنیم، سپس کاغذ طراحی را بر پشت شیشه بچسبانیم، تا از طریق آن بتوانیم خطوط اصلی طرح را بر روی شیشه بکشیم. از این رو برای چسباندن کاغذ طراحی بر روی شیشه باید از چسب نواری استفاده کنیم.

الگو

طرح های نقاشی شده و چاپ شده بر روی کاغذهای طراحی، الگو نامیده می شود. از طریق این الگوها، می توان طرح اصلی را بر روی شیشه ها نقاشی کرد.

مدیوم

مدیوم ها باید قبل از رنگ آمیزی با رنگ ها ترکیب شود. که مدیوم ها انواع مختلفی دارند، که با توجه به نیاز هنرمندان در بازار عرضه می شود. برخی از مدیوم ها می توانند در هنگام خشک شدن رنگ ها، به آن ها خاصیت مات شوندگی بدهند. برای رنگ آمیزی سطوح بزرگی چون پنجره ها، باید از مدیوم هایی استفاده کرد، که زمان خشک شدن رنگ را بیشتر کنند. برخی از مدیوم هابه رنگ ها حالت اکلیلی و براق می دهد، که همین موضوع سبب شده که برخی از هنرمندان، برای درخشان کردن نقاشی های خود از این نوع مدیوم ها استفاده کنند.

مدیوم

کاتر

ممکن است که در هنگام دورگیری، خطی را به اشتباه کشیده باشید، از این رو می توانید با استفاده از یک کاتر آن خط اشتباه را پاک کنید.

اصول اولیه و مهم برای نقاشی های ویترای روی شیشه

•    بهتر است قبل از شروع کردن، از تمیز بودن سطح شیشه، پلکسی، سرامیک و کاشی مطمئن شوید. چراکه در صورت کثیف بودن آن در صورت رنگ آمیزی، رنگ ها به صورت طبیعی و درست روی سطح کار نمی شیند. از این رو مطمئن ترین راه برای تمیز کردن سطح شیشه، استفاده از یک پنبه یا یک دستمال آغشته به الکل است. چراکه اگر از آب و شوینده های مختلف برای پاک کردن سطح شیشه استفاده کنید، ممکن است در صورت خشک نشدن آب، آب و مواد شوینده به بافت رنگ نفوذ کند، و کار را خراب کند.
•    اگر قصد دارید بر روی لیوان یا استکان های خود طرح های ویترای را نقاشی کنید، بهتر است منطقه ای از لیوان را که با دهان شما برخورد می کند، را از رنگ آمیزی تهی گردانید. طرح های ویترای روی لیوان باید، پایین تر از محیطی که با دهان شما قرار دارد، نقاشی شود.
•    رنگ های ویترای معمولا پس از گذشت یک ساعت به صورت سطحی خشک می شوند، ولی زمان اصلی آن برای خشک شدن هشت ساعت است، که اگر قصد دارید این زمان را کوتاه کنید می توانید از سشوار برای خشک کردن رنگ استفاده کنید. به این نکته توجه کنید که برای خشک کردن ظروف خود، آن ها را در فضایی قرار دهید که عاری از هرگونه گردو خاک باشد.

 

طرح ویترای خشک شده

جمع بندی
نقاشی های ویترای به عنوان مهمترین و مدرن ترین هنر دستی این روزها، بین اکثر هنرمندان شهرت زیادی پیدا کرده است. از این رو   اگر قصد دارید که فضای خانه خود و ظروف شیشه ای خود را زیبا کنید، می توانید با خرید وسایل مورد نظر، برای نقاشی ویترای طرح های زیبایی را روی ظروف و دکوراسیون منازل خود ایجاد کنید. اگر قصد دارید، که در فضای نشیمن خود،از ارسی کار استفاده کنید، می توانید با خرید مقداری چوب، شیشه و وسایل رنگ آمیزی ویترای با استفاده از چوب ها، قاب های مشبکی بسازید. و با طراحی و رنگ آمیزی شیشه ها، آن ها را به چوب های مشبکی متصل کنید، تا با ایجاد ارسی کاری در فضای نشیمن منزل خود، میزبان خوبی برای معماری اصیل و کهن ایرانی باشید.

 

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب