Loading List Items...

هزینه روکش دندان

33 نفر تا الان از این صفحه مربوط به کسب و کار بازدید کرده اند
درج شده در روز پنجشنبه, 13 خرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای داشتن دندان های سالم باید هر شش ماه یکبار به مطب دندانپزشکی رفته و آنها را مورد معاینه پزشک قرار داد و درصورت نیاز درمان کرد. دندان ها به طرق مختلف ترمیم شده و بازسازی می شوند. ترمیم برخی از آنها به علت پوسیدگی زیاد با پر کردن ساده امکان پذیر نیست. به همین سبب باید از روکش دندان یا پروتز استفاده شود. در این مطلب قصد داریم در مورد این مدل ترمیم دندان ها و هزینه روکش دندان و موضوعات مربوط به آن صحبت کنیم. موضوعاتی نظیر هزینه روکش دندان سال 99، متخصص و انواع آن مورد بحث ما در این مقاله است. تا انتهای مطلب را مطالعه کنید.برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : کامپوزیت دندان ، لمینت دندان ، ایمپلنت دندان ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان ، عصب کشی دندان و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

روکش دندان چیست؟

پروتز دندان یا Dental Crown یکی از روش های ترمیم دندان است. در این روش یک کلاهک سرامیکی یا فلزی یا ترکیب آن دو، روی دندان می گذارند. این درمان برای دندان هایی مناسب است که ریشه دندان سالم مانده و بخش تاج آن آسیب زیادی دیده است. با این عمل، قسمت باقیمانده دندان در برابر شکسته شدن محافظت شده و عملکرد آن مجددا بازگردانده می شود. با پروتز دندان، دهان فرد زیبا شده و اشکالاتی که در اثر پوسیدگی به وجود آمده از بین می روند. معمولا قبل از روکش دائمی، از روکش موقت دندان استفاده می شود. روکش ها انواع مختلفی دارند که در ادامه در مورد آنها صحبت می کنیم.

انواع روکش های دندان

چنانچه گفتیم روکش ها از جنس سرامیک یا فلز یا ترکیب هر دو ساخته می شوند. هر کدام از آنها دارای مزایا و معایب مختلفی هستند که در ادامه به آنها می پردازیم.

مزایا و معایب پروتز سرامیکی دندان کدام است؟

روکش دندون سرامیکی نوعی جنس چینی است نظیر پرسلن که طبیعی تر از روکش های ترکیبی فلز و سرامیک به نظر می رسد. در این پروتزها لبه فلزی وجود نداشته و برای کسانی که به فلزات حساسیت دارند، گزینه مناسبی هستند. مشکل این روکش ها در عدم استحکام آنهاست. مقاومت پایین آنها سبب می شود که از این پروتزها برای دندان های جلویی که در ظاهر افراد تأثیرگذارند، استفاده می شود. این روکش ها سه نوع هستند.

هزینه روکش دندان

پرسلن جاکت کراون که امروزه کاربرد چندانی ندارد و دیگری پرسلن مدرن که استحکام بیشتری از جاکت کراون دارد. شکل دیگر پروتز تمام سرامیکی، زیرکونیا است که در مرکز آن به جای فلز از زیرکونیوم استفاده می شود. زیرکونیوم یک ماده سفیدرنگ بوده و دوام بالایی حتی بیشتر از نوع فلزی دارد.  

مزیت ها و معایب روکش های فلزی دندان کدامند؟

عمر روکش دندان فلزی با استحکام ترین انواع آنهاست. ماندگاری بالای این پروتزها به سبب فیت شدن کامل آنها با دندان است. در این مدل پروتز، تراش دادن دندان کمتر از انواع دیگر است ولی ظاهر آن باعث شده است که استفاده از آن را دچار مشکل کند. برای تهیه این روکش ها به طور کامل از فلز استفاده نمی شود و آلیاژهای فلزی برای این قطعات به کار می روند. این آلیاژها عبارتند از: آلیاژهای قیمتی، آلیاژهای نیمه قیمتی و آلیاژهای معمولی.

آلیاژهای قیمتی مانند طلا، پلاتینیوم و پالادیوم در حدود 60% این آلیاژها را تشکیل می دهند. در بین این فلزات به کار رفته در حدود40% آنها طلا بوده که به آن «دندان طلا» گفته می شود. آلیاژهای نیمه قیمتی بیش از 25% از فلزات قیمتی را شامل می شوند و آلیاژهای معمولی مثل نیکل و کروم هم کمتر از 25% فلزات قیمتی را تشکیل می دهند.

روکش های ترکیبی سرامیکی و فلزی چه خصوصیاتی دارند؟

روکش های ترکیبی که به آنها pfm نیز گفته می شوند، اغلب پروتزهای دندانی را تشکیل می دهند. در این روکش ها سراسر دندان را  از جنس فلز و بخش هسته ای آن را از پرسلن یا چینی می سازند. به این طریق تلفیق استحکام و زیبایی به وجود می آید. استحکام این پروتزها از نوع سرامیکی بیشتر است و به دلیل فیت شدن کامل بخش فلزی آن با دندان، ماندگاری و عمر طولانی دارند. به این ترتیب می توان گفت که روکش pfm از نوع فلزی ضعیف تر و از نوع چینی بادوام تر است.

انواع روکش های دندان

در روکش ترکیبی، احتمال پریدگی و ترک بخش چینی وجود دارد که اگر این ترک خوردگی اندک باشد با کامپوزیت برطرف می شود و اگر زیاد باشد، باید روکش تعویض شود که این یکی از معایب  این نوع روکش دندانی است. یکی دیگر از اشکالات این نوع پروتز دندانی ساییده شدن دندان مقابل در موارد از بین رفتن گلیز روکش است. مشکل دیگری که در برخی از موارد پروتز دندانی  pfm به وجود می آید، دیده شدن بخش فلزی روکش است. این ایراد در هنگام تحلیل لثه و مخصوصا در دندان های قدامی ظاهر نازیبایی را به وجود می آید. برای قراردادن این روکش ها روی دندان باید دندان ها تراش بیشتری بخورند که این مورد نامطلوبی است. برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : دندان مصنوعی ، لمینت دندان ، جراحی لثه ، ارتودنسی ، سیم کشی دندان ، عصب کشی دندان و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

قیمت روکش دندان

روکش دندان قیمت متفاوتی دارد. جنس و کیفیت آن و همینطور دستمزد دندانپزشک موجب اختلاف این قیمت می شود. معمولا متخصص روکش دندان در تهران قیمت بیشتری برای پروتز دریافت می کند. روکش دندان ارزان ممکن است کیفیت خوبی نداشته و موجبات ناراحتی بیمار را فراهم کند. هزینه روکش دندان 1400 و قیمت روکش زیرکونیا را می توانید در سایت های دندانپزشکان مجرب مشاهده کنید. در مطب های دندانپزشکی اغلب ترمیم های زیبایی دندان با روکش های زیرکونیا انجام می شود، زیرا علاوه بر زیبایی، استحکام مناسبی دارند. قیمت روکش دندان سال 99 با تعرفه های همان سال محاسبه شده و پایین تر از سال 1400 است.

جمع بندی

روکش های دندانی برای دندان هایی که تاج آنها آسیب دیده مناسب است. این روکش ها زیبایی و عملکرد دندان را به آن باز می گرداند. برای اطلاع از هزینه روکش دندان می توانید با پزشکان متخصص در این زمینه در ارتباط باشید.

 

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنیدانتخابگر پوسته