کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

نورپردازی ویترینی

144 بازدید
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 06 مهر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

آشنایی با اصول نورپردازی فروشگاه

یک مدیر موفق فروشگاه برای افزایش فروش کالاهای خود باید به طرق مختلف، مشتری را به سوی فروشگاه خود جلب کند. برای جلب مشتری باید از روش های گوناگونی استفاده کرد که یکی از مهمترین و ضروری ترین عوامل جذب مشتری، نورپردازی فروشگاه و مغازه است. با نورپردازی و تجهیزات روشنایی خوب و پیشرفته، کالاهای داخل مغازه و همینطور ویترین به درستی و وضوح دیده می شوند و نگاه مشتری به سمت آن مغازه متمایل می شود. 
کالاهایی نظیر، مواد خوراکی، پوشاک، طلاجات، موبایل و تجهیزات کامپیوتری، لوازم الکتریکی و غیره توسط نورپردازی ویترینی فروش بهتری دارند. روشنایی و اصول نورپردازی مسأله ای است که باید به آن توجه ویژه ای شود و مدیران فروشگاه ها باید جهت افزایش کارایی و فروش خود از افراد حرفه ای و آگاه کمک بگیرند. در ادامه درباره انواع نورپردازی های فروشگاهی صحبت می کنیم.

آشنایی با اصول نورپردازی فروشگاه

انواع نورپردازی های فروشگاهی و توضیح آنها

روشنایی و نورپردازی مغازه ها به هر روشی که باشد به دو گروه تقسیم بندی می شوند که یکی روشنایی یا نورپردازی عمومی و داخلی فروشگاه و دیگری روشن کردن قسمت ویترین است. هر کدام از این بخش های فروشگاهی باید دارای اصول خاصی باشند که در صورت بی توجهی، موجب عدم استقبال مردم از آن مرکز فروش می شود. در این بخش درباره روشنایی هر کدام از بخش های مغازه به طور جداگانه صحبت می کنیم. 

روشنایی بخش عمومی فروشگاه ها و مغازه ها

روشنایی بخش عمومی یا نورپردازی داخلی مغازه یکی از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. چنانچه به نور فروشگاه توجه لازم به عمل نیامده باشد، مشتریان رغبت چندانی به آمدن داخل مغازه نشان نمی دهند و در صورت ورود نیز به سرعت خسته شده و خارج می شوند. تاریکی موجب خستگی چشم و عدم رویت درست اجناس می شود. اغلب فروشگاه ها در طول روز نیازی به روشنایی زیادی ندارند و از طریق نور طبیعی یا نورپردازی ویترینی یا خیابان، فضای داخلی فروشگاه روشن می شود. اما برای روشنایی در شب باید از تجهیزات روشنایی مختلفی نظیر پنل های ال ای دی استفاده کرد. 

نورپردازی ویترینی و فاکتورهای آن

روشنایی ویترین ها اگر مهم تر از روشنایی عمومی نباشند، اهمیت کمتری ندارند. نمای خارجی یا ویترین به جهت اینکه در مرحله اول مورد توجه مشتری قرار می گیرند، از اهمیت زیادی برخوردارند. چیدمان و نوع چینش اجناس داخل فروشگاه و همینطور داخل ویترین از یک طرف، نورپردازی و تجهیزات روشنایی نیز از طرف دیگر اهمیت چشمگیری دارند. 
عوامل مختلفی در روشنایی ویترین تأثیرگذار هستند که برخی از آنها عبارتند از: تجهیزات روشنایی و نوع آنها، ترتیب قرار دادن منابع نوری و فاصله بین آنها، زاویه تابش تجهیزات به اجناس و نقطه مرکزی تابش نور و همچنین میزان نور و غیره. به انواع منبع نوری مناسب در بخش نورپردازی ویترینی در ادامه مطلب توجه کنید. 

روشنایی بخش عمومی فروشگاه ها و مغازه ها

چه نوع منبع نوری برای روشنایی ویترین ها مناسب هستند؟

بسیاری از کسانی که در زمینه روشنایی و نورپردازی فضاهای داخلی مغازه ها و فروشگاه ها فعالیت می کنند، از چراغ های ال ای دی مدل COB استفاده می کنند. مصرف انرژی در این چراغ ها کمتر و بازدهی بالاتری نسبت به مدل های دیگر دارند. از این چراغ ها در داخل مغازه و درون سقف های کاذب استفاده می شود و برای روشنایی ویترین ها چراغ های توکار COB را به کار می برند. نور این لامپ ها را می توان به صورت متمرکز روی اجناس مورد نظر تاباند و به این طریق روشنایی لازم را به وجود آورد.
از مزایای چراغ های ال ای دی COB این است که به صورت تکی و چندتایی درون یک قاب مورد استفاده قرار می گیرند. این منابع نوری به عنوان یکی از گزینه های مناسب برای روشنایی ویترین ها به شمار می رود. چراغ های ریلی یکی دیگر از گزینه های مفید برای روشنایی دکوراسیون هستند. این چراغ ها برای دید بهتر اجسام و به گونه ای که کمترین سایه را داشته باشند درون سقف به کار می روند؛ زیرا نور مستقیم این چراغ ها بر اجسام موجب نادیده گرفتن آنها توسط مشتری می شود. 
یکی دیگر از کاربردهای چراغ های ریلی در فضای بین رگال های فروشگاه است. این چراغ های مفید و کم مصرف جایگزین لامپ های پرمصرف قدیمی شده اند و نور مناسبی را برای ویترین ها به وجود آورده اند. لامپ های پرمصرف قدیمی نور خیره کننده ای را برای روشنایی به وجود می آوردند که این مشکل در لامپ های جدید LED برطرف شده است.
 
جمع بندی
نورپردازی ویترینی یکی از ضروری ترین امور در جلب مشتری و فروش بیشتر کالا است، به همین جهت فروشندگان باید روشنایی داخل مغازه و ویترین را جزو اولویت های خود قرار دهند. 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب