کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

نظافت مشاعات

502 بازدید
درج شده در روز پنجشنبه, 07 بهمن,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

مشاعات به محل های رفت و آمد اشتراکی گفته می شود که بارزترین نمونه آن آسانسور یا راه پله هایی هستند که در مکان مسکونی قرار دارند. اما نظافت مشاعات چه اهمیتی دارد؟ این روزها با شیوع ویروس کرونا شاهد توصیه هایی هستیم که بر ضدعفونی محیط های عمومی تاکید می کنند. مشاعات و راه پله ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و از آن جایی که این مکان ها به صورت روزانه استفاده می شوند، نظافت و ضدعفونی کردن آن ها به صورت دوره ای از اهمیت بسزایی برخوردار است. 

اهمیت نظافت راه پله و مشاعات

اهمیت نظافت راه پله و مشاعات

در مجتمع های مسکونی افراد زیادی در یک مجتمع مسکونی زندگی می کنند. اگر هر شخصی قصد کند نظافت مجتمع را بهم بریزد و باعث اختلال در نظافت و پاکیزگی شود؛ آن موقع زندگی در چنین ساختمانی بسیار دشوار خواهد بود . نظافت منزل و مجتمع مسکونی مهم‌ترین دغدغه ای است که هر فرد خانه داری می تواند با آن رو به رو شود.
جالب است بدانید که در قانون آپارتمان نشینی، قواعدی در خصوص پاکیزگی مشاعات درج شده است. به بخش‌ هایی از آپارتمان ‌ها و مجتمع ‌های مسکونی که میان تمامی اهالی ساختمان مشترک است  مشاعات گفته میشود. پشت بام، پارکینگ، راه پله، حیاط و محوطه‌ ورودی از جمله مشاعات یک ساختمان محسوب می‌ شوند . رعایت نکردن قوانین در بخش مشاعات از سوی هر یک از اعضای ساختمان، حق شکایت را به دیگر ساکنین و پیگیری شکایت در مراجع قضایی را به همسایه‌ ها می دهد.‌ 

بررسی خدمات نظافت مشاعات

اکنون که با اهمیت نظافت مشاعات ساختمان آشنا شدید، به بررسی خدمات و قیمت این خدمات می پردازیم.

  • حمل و جمع آوری زباله

قرار دادن زباله ها در کیسه های زباله، تمیز کردن شیرابه ها از مشاعات، جمع کردن کیسه های زباله از سطل آشغال های راهرو و لابی و ... از خدماتی است که یک مجموعه نظافتی ارائه می کند. جمع کردن زباله ها به ویژه در برج ها و مجتمع های اداری و تجاری اهمیت بیشتری دارد زیرا مانع از تجمع آلودگی میشود.

  • نظافت پارکینگ

برخی خودروها به دلایل فنی، نشت بنزین یا روغن ریزی دارند. پاک کردن روغن از کف پارکینگ یکی دیگر از خدمات شرکت های نظافتی است. زشت شدن نمای پارکینگ  از نتایج ریختن روغن خودروها بر کف زمین می‌باشد. همچنین رد تایر خودروها بر کف پارکینگ نیز از دیگر عوامل آلودگی این مکان‌ها می‌باشد که نظافتچی آن ها را کاملا تمیز می کند.

  • تمیز کردن پشت بام

پشت بام یکی دیگر از بخش های اشتراکی ساختمان است. مواردی مختلفی مانند گرد و خاک، استفاده از منقل یا باربیکیو، ریختن سیم و پیچ و نوار چسب بعد از نصب آنتن یا تعمیر سرویس های کولر، آشغال هایی مانند برگ درختان، کیسه های پلاستیکی و ... ممکن است باعث آلودگی بیش از اندازه پشت بام شود. همچنین ممکن است که هنگام وزیدن باد، تمام آشغال ‌های پشت بام به حیاط و پارکینگ ریخته شود. وجود برخی زباله‌ ها مثل قطعات فلزی بر روی پشت بام باعث آسیب بر عایق پشت بام می‌شود. نتیجه این امر، نفوذ آب به پشت بام و آسیب به سقف ساختمان خواهد بود. بنابراین توصیه می کنیم هنگام درخواست نظافت مشاعات، پشت بام را فراموش نکنید.

قیمت نظافت مشاعات

قیمت نظافت مشاعات

هزینه و نرخ نظافت مشاعات با توجه به فاکتورهای مختلف می تواند متفاوت باشد:

  • تعداد طبقات

بدیهی است که با افزایش طبقات، زحمت کارگر بیشتر شده و هزینه نظافت بالا‌تر می‌رود. حتی اگر در هر طبقه تعداد واحد‌ها بیشتر از یکی باشد، هزینه نظافت افزایش می‌یابد. تعداد طبقات علاوه بر افزایش محیط ساختمان، نشان دهنده این است که جمعیت ساختمان بالا بوده و درصد کثیفی در آنجا نیز بیشتر است. بنابراین نظافتچی باید زحمت بسیار زیادی برای تمیز کردن بکشد که قطعا در دستمزد او موثر خواهد بود. 

  • فضا‌های داخلی ساختمان

راه پله‌ها، پا‌گرد هر واحد، نرده‌ها، پشت بام، پارکینگ، پنجره‌ها و حیاط و ... نیز از فضاهای اشتراکی مشاع محسوب می شوند و بدیهی است که بر قیمت نهایی نظافت موثر خواهد بود. بدیهی است که اگر ساختمانی دارای فضاهایی مانند لابی، سالن کنفرانس و غیره باشد، هزینه نظافت آن بالا‌تر خواهد رفت.
البته در برخی موارد، نظافت فضا‌های اضافه ‌تر به عهده سرایدار یا فرد دیگری بوده و نظافت راه پله و پارکینگ به صورت جداگانه به یک نظافتچی سپرده می‌شود. انجام هر کدام از این موارد به شرایط ساختمان بستگی داشته و باید از پیش از انجام کار با تمام ساکنین، هماهنگ شود زیرا معمولا هزینه نظافت بین افراد ساختمان تقسیم می شود.

  • درخواست های اضافه تر

اضافه نمودن مواردی همچون تمیز کردن دیوار‌ها، پاک کردن جا‌‌کفشی و… سبب افزایش دستمزد کارگر نظافت راه پله و پارکینگ خواهد شد. گاهی اوقات استفاده از مواد شوینده عمومی ممکن است به بافت سرامیک ها یا ساختار ساختمان و مشاعات آسیب برساند. در اینجا ذکر موارد استثنایی به مجموعه نظافت اهمیت دارد زیرا مجموعه ها مسئولیت خاصی در قبال خسارت های از پیش تعیین شده ندارند. همچنین دستمزد کلی را می توان با توجه به ساعات کار تعیین کرد. بدیهی است که هرچه ساختمان بزرگتر باشد، ساعات کار برای تمیز کردن نیز بیشتر خواهد بود.
محیط های داخلی ساختمان به دلیل رفت و آمد ‌های مکرر بیشتر ساکنین ساختمان از داخل خانه کثیف شده و نیاز به نظافت منظم به صورت هفتگی یا ماهانه دارد. نظافت مشاعات یکی از مواردی است که اهمیت دادن به آن لازم بوده و باید برنامه‌ای منظم برای تمیز نمودن آن تعیین شود. به دلیل مشغله زیاد افراد، اکثرا کار نظافت فضای مشاع به کارگر یا نظافتچی راه پله و پارکینگ سپرده شده و هزینه آن بین تمام واحد‌ها تقسیم خواهد شد.
 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب