کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث

482 بازدید
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 02 آذر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

در سال های اخیر که کاهش مصرف کاغذ و انرژی به عنوان اهداف دولت الکترونیک قرار گرفته است. در همین راستا در سال 99 ، نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث حذف شد و قانونی مبنی بر الکترونیکی شدن بیمه شخص ثالث به اجرا در آمد. با این تغییر اساسی تولید پسماند کاهش یافته و کمک به محیط زیست را خواهیم داشت. برای توسعه زیرساخت های الکترونیکی و فضای دیجیتال و اجرای چنین سیاست هایی نیاز به همکاری تمامی سازمان ها از جمله سازمان بیمه است. در این مطلب به بحث پیرامون حذف نسخه کاغذی و پیامدهای مثبت و منفی آن می پردازیم. 

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث جزو بیمه های اجباری است که نداشتن آن مشکلاتی را در پی دارد. این بیمه، وسیله نقلیه و جان افراد را در زمان بروز انواع حوادث بیمه می کند. با وجود شرایط اقتصادی کنونی پرداخت هزینه های مالی و جانی بسیار مشکل شده است، بنابراین بیمه شخص ثالث پشتیبان خوبی برای دارندگان وسایل نقلیه خواهد بود. حال که نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث حذف شد و امکان تهیه آن در بستر الکترونیکی فراهم شده است به سادگی می توانید برای آن اقدام کنید.

نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث 

قانون حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث

از 21 اسفند ماه سال 98 با شیوع همه گیری بیماری کرونا، حذف نسخه کاغذی بیمه به تدریج آغاز شد و در اواخر اردیبهشت 99 طبق بخشنامه ای به اجرا در آمد. مسئولین صنعت بیمه اذعان دارند که با حذف نسخه فیزیکی نه تنها تاثیر منفی در سود نمایندگی ها و کارگزاران نخواهیم داشت بلکه به دلیل سهولت دسترسی ارتباط بین مردم و نماینده ها بیشتر خواهد شد. این امر موجب استقبال بیشتر از بیمه در کشور خواهد شد. بنابراین طبق بخشنامه بیمه مرکزی به تاریخ 27/2/99 ، نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث حذف شد و  تمامی شرکت های بیمه موظفند که بیمه شخص ثالث را به صورت الکترونیکی ارائه دهند.

مزایای  حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث

همانطور که گفته شد انتظار می رود با روی کار آمدن نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث، میزان تقاضا و فروش برای آن بیشتر شود. اینکه نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث حذف شد مزایای دیگری نیز در پی دارد که به آن اشاره می کنیم. در زمان شیوع کرونا کسانی که قادر نیستند برای انجام کارهای اداری بیمه به صورت حضوری اقدام کنند، به سادگی می توانند از این روش بیمه شخص ثالث را تهیه کنند. البته این امکان غیر حضوری برای بعد از این پاندمی و تمام زمان ها کاربرد خواهد داشت. همچنین این موضوع موجب می شود که اشخاص خود بتوانند بیمه شخص ثالث را صادر کنند. برای تمدید کردن بیمه شخص ثالث دیگر نیاز به ارائه بیمه نامه قبلی نیست و تمام مشخصات و اطلاعات مورد نیاز در سامانه ثبت شده است. از طرفی تمام فرآیند پرداخت خسارات و تخفیف ها و رسیدگی های مربوطه به پرداخت¬ها از طریق بستر الکترونیکی انجام خواهد شد. صدور نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث با صدور برخط بیمه نامه ارتباطی ندارد.

میزان اعتبار بیمه ‌نامه‌ های الکترونیکی

شاید با خود بگویید در این شرایط که نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث حذف شد آیا نسخه الکترونیکی همان اعتبار را دارد؟ باید بدانید که تفاوتی بین نمونه فیزیکی و الکترونیکی بیمه شخص ثالث وجود ندارد. نسخه الکترونیکی به سادگی قابل استعلام است و امکان دریافت خسارت از این طریق و همچنین تخفیف های عدم خسارت پابرجاست.

هدف ازحذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث 

هدف از اجرای نسخه الکترونیکی در واقع کاهش مصرف کاغذ و حفاظت از محیط زیست است. اجرا شدن طرح سبز در صنعت بیمه خود قدم بزرگی برای حذف تاثیرات مخربی است که محیط زیست و اقلیم را در پی دارد. از طرفی در سال های اخیر به دلیل بیماری کرونا و اهمیت سلامتی مردم، به کاهش رفت و آمد کمک خواهد کرد. البته شایان ذکر است که این کاهش ترددها، کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا را نیز در پی دارد. در نهایت به طور خلاصه بیمه مرکزی، ابلاغیه حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث با اهداف زیر صادر  کرده است:

  • کاهش مراجعات به مراکز بیمه و نمایندگی
  • کاهش ترافیک و رفت و آمدها
  • حذف مصرف کاغذ و حفظ محیط زیست

چطور نسخه الکترونیکی بیمه را تهیه کنیم؟

برای خرید غیرحضوری بیمه به سایت دفاتر بیمه مرکزی وارد شوید و از بخش خرید بیمه و یا تمدید آن اقدام کنید. برای انجام فرآیند ثبت نام نیاز است تا اطلاعاتی مانند قیمت بیمه، نوع وسیله نقلیه، سال ساخت ماشین، میزان تخفیف و غیره را وارد کنید و وارد مرحله بعد شوید. حال می توانید بهترین بیمه ای که مناسب شما است را انتخاب و خریداری کنید. بعد از ثبت نام و صدور بیمه، طبق دستور سازمان بیمه مرکزی می بایست پیامکی با محتواهای زیر برای خریدار به تلفن همراه او ارسال شود:

  • کد یکتا بیمه نامه صادر شده
  • لینکی جهت دریافت نسخه قابل چاپ بیمه نامه شخص ثالث
  •  لینک مستقیم ورود  به صفحه استعلام بیمه نامه از بیمه مرکزی 

با دریافت این سه مورد ثبت نام شما به درستی انجام شده است و دیگر نیاز نیست نگران بیمه باشید. شما با هربار ورود به سامانه می توانید اصالت بیمه نامه را استعلام کرده و مشخصات و جزئیات آن را ملاحظه فرمایید. امکان چاپ نسخه کاغذی نیز فراهم است.

استعلام اصالت بیمه نامه

برای استعلام اصالت بیمه نامه  وارد سایت بیمه مرکزی شده و از  گزینه سنهاب- استعلام بیمه نامه- را انتخاب کنید. در قسمت چپ صفحه نیاز به وارد کرد کد یکتای بیمه خود، در کادر مربوطه دارید و همچنین کد ملی بیمه گذار را نیز وارد کنید. حال با کیلک روی گزینه استعلام می توانید مشخصات بیمه نامه را دریافت کنید.
جمع بندی
در این مقاله درباره چرایی این که نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث حذف شد، صحبت کردیم و همچنین اعتبار و مزایای آن را برشمردیم. علاوه بر این روش خرید اینترنتی نسخه الکترونیکی را  نیز شرح دادیم. بنابراین با اهمیت بالایی که داشتن بیمه شخص ثالث دارد اکنون می¬توانید از این مزیت استفاده کنید و به سادگی بیمه را برای خود خریداری نمایید.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب