کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

نرم افزار فرمت فلش

643 بازدید
درج شده در روز دوشنبه, 07 تیر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

در این مقاله سعی می کنیم درباره فرمت کردن فلش ها و چگونگی استفاده از نرم افزار فرمت فلش و همینطور موضوعاتی پیرامون آن با شما صحبت کنیم. لطفا تا آخر مطلب را دنبال کنید.

اصطلاح فرمت کردن یعنی چه و دلیل فرمت کردن فلش مموری چیست؟

بسیاری از افراد با عبارت فرمت کردن آشنایی دارند ولی از معنای این اصطلاح و چگونگی آن اطلاعات درست و دقیقی ندارند. در این بخش درباره این موضوع صحبت می کنیم. اصطلاح فرمت کردن در معنای لغوی یعنی قالب بندی کردن ولی این اصطلاح در علم کامپیوتر به معنی آماده سازی حافظه به جهت استفاده کردن از آن است. بیان این معنای کلی برای درک کردن شما از فرمت کافی نیست. به همین جهت به توضیح بیشتری در این مورد می پردازیم.

در بعضی اوقات مکان ذخیره اطلاعات فلش مموری توسط لپ تاپ یا کامپیوتر شناخته نمی شود. به همین دلیل باید با استفاده از یک روش، آدرس درست این اطلاعات را به سیستم عامل بدهید تا در ادامه کار سیستم عامل بتواند اطلاعات را به دست آورده و آنها را پردازش کند. در این هنگام باید فلش مموری را فرمت کنید. فرمت فلش ها در سه نوع فرمت سطح بالا (High Level Format)، فرمت سطح پایین (Low Level Format) و بخش بندی کردن (Partitioning) آن صورت می گیرد.

نرم افزار فرمت فلش

فرمت سطح بالا از طریق ویندوز صورت می گیرد. در این نوع Format یک فایل سیستم به وجود آمده و وظیفه مدیریت ذخیره و بازیابی اطلاعات را دارد. به عنوان مثال FAT32 و NTFS دو فایل سیستم هستند. این فایل سیستم به سیستم عامل مربوطه دستور رفتن به آدرس حافظه مورد نظر را می دهد و سیستم عامل به این طریق فایل را می خواند. در صورتی که فلش مموری فرمت نشده باشد، سیستم عامل ها از خواندن اطلاعات موجود در فلش باز می مانند.

نکته قابل توجه در مورد نرم افزار فرمت فلش این است که با Format اطلاعات موجود در آن پاک شده و در برخی اوقات قابل بازیابی نیستند. به همین جهت در صورت نیاز به این اطلاعات باید آنها را در مکانی دیگر ذخیره کنید.     

چگونگی فرمت فلش از طریق ویندوز

ممکن است برخی از کاربران طریقه فرمت کردن فلش را ندانسته و قادر به استفاده از فلش مموری خود نیستند. به همین جهت در این بخش به نحوه فرمت فلش در ویندوز می پردازیم. برای Format فلش به این طریق عمل کنید:

فلش مموری مورد نظر خود را به پورت USB لپ تاپ یا کامپیوتر وصل کنید. در مرحله بعد گزینه My Computer یا Explorer را کلیک کنید. برای این کار می توانید کلید های  Win+Eرا فشار دهید. در این بخش باید روی آیکون فلش مموری مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه فرمت را گزینش کنید. با انتخاب گزینه Format چند گزینه به نمایش در می آیند.

با کلیک روی گزینه Capacity ظرفیت مموری شما مشاهده می شود. File System یکی دیگر از گزینه های مربوط به فرمت است. با مشاهده این گزینه باید فایل سیستم خود را انتخاب کنید. گزینه سوم فرمت،  Allocation Unit Size است. با استفاده از این گزینه می توانید اندازه بلاک ها را مشخص کنید. لازم است بدانید که اندازه بلاک ها با تعداد آنها رابطه معکوس دارند. به عبارت دیگر هر چه اندازه بلاک بزرگ تر باشد، تعداد بلاک ها کاهش یافته و سرعت فایل ها افزایش می یابد.

با انتخاب گزینه Volume Label می توانید نام خود را درج کنید. و با کلیک روی گزینه Format Options می توانید انتخاب کنید که فرمت فلش به صورت سریع صورت گیرد یا به طور کامل انجام شود.    

فرمت فلش با cmd

یکی از روش های فرمت فلش با استفاده از cmd است. برای این کار باید  Command Prompt را به طریق Run as administer اجرا کنید. برای این اجرا فرمان diskart را درج کرده و گزینه Enter را وارد کنید. در این مرحله باید List disk را تایپ کرده و لیستی از درایوهای موجود در سیستم را مشاهده می کنید. شماره مربوط به فلش درایو USB را بررسی کرده و بر اساس آن دستور گزینه دیسک را وارد کنید. در این مرحله از کار کلمه Clean را نوشته و مکث کنید تا تمام اطلاعات درایو پاک شوند.

چگونگی فرمت فلش از طریق ویندوز

در مرحله آخر عبارت Succeeded in Cleaning the disk روی صفحه مشاهده می شود. با مشاهده این عبارت مشخص می شود که اطلاعات فلش به طور کامل با استفاده از فرمت CMD حذف شده است.

جمع بندی

یکی از روش های استفاده از فلش مموری در هنگام خوانده نشدن اطلاعات آن توسط سیستم عامل، فرمت فلش است. فرمت کردن فلش یعنی آماده کردن حافظه آن برای استفاده کردن است. برای این آماده سازی باید مراحل مختلفی را انجام داد. این Format در سه مدل صورت می گیرد که عبارتند از: فرمت سطح پایین، فرمت سطح بالا و بخش بندی کردن. Format از طریق سیستم عامل به عنوان یک فرمت سطح بالا محسوب می شود.

 

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب