کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

مهندسی مکانیک چیست؟

740 بازدید
درج شده در روز یکشنبه, 14 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

رشته مهندسی مکانیک یکی از رشته های دانشگاهی گروه آزمایشی ریاضی فیزیک بوده که بر اساس مفاهیم فیزیک و ریاضی بنا نهاده شده است. دانشجویان این رشته با بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آن می کوشند تا طرحی مدرن در حوزه صنعت ارائه دهند. این رشته که در حقیقت وظیفه اجرای علم فیزیک را داشته، به چگونگی حرکت خودرو می پردازد. ما در این مقاله سعی می کنیم که درباره چیستی مهندسی مکانیک و ویژگی های آن با شما صحبت کنیم. همینطور به گرایش های مختلف این رشته پرداخته و به ویژگی های آنها بپردازیم.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره تحصيلي و آموزش آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی آنلاین رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

مهندسی مکانیک چیست؟

ویژگی های مهندسی مکانیک

برخی از اساتید دانشگاه، در تعریف علم مکانیک می گویند که این علم به تجزیه و تحلیل حرکت و عوامل به وجود آورنده آن می پردازد. این به وجود آورنده حرکت اجسام، همان نیروها و گشتاورها هستند.
برخی دیگر این رشته را جامع ترین رشته های مهندسی می دانند. می گویند مهندسی مکانیک از آن جهت که دارای موضوعات مختلفی بوده و شامل تمام علومی است که با تولید، تبدیل و کاربرد انرژی و همینطور ساخت قطعات و ماشین آلات مربوط است، به عنوان یک رشته جامع محسوب می شود.
 

ویژگی های مهندسی مکانیک


مهندسان مکانیک در واقع با تکیه بر توانایی های خود محاسبات مدل سازی، شبیه سازی و فنی، تهیه و طراحی نقشه های مختلف و همچنین تولید و آزمایش کلیه ماشین آلات دنیا را انجام می دهند.

گرایش رشته مهندسی مکانیک

رشته مکانیک در ابتدا با رشته برق یکی محسوب می شد که به آن الکترومکانیک می گفتند. اما بعد از 45 سال این رشته ها از هم جدا شده و به عنوان رشته های مستقل دانشگاهی درآمدند. رشته مکانیک که در ابتدای کار به عنوان رشته مهندسی مکانیک عمومی بود با پیشرفت تکنولوژی و صنعت به چند گرایش تقسیم شد. گرایش های این رشته در مقطع لیسانس، ساخت و تولید، طراحی جامدات و حرارت و سیالات است. البته لازم به ذکر است که گرایشی مانند مهندسی دریا نیز به عنوان یکی از گرایش های مهندسی مکانیک در برخی از دانشگاه های کشور تدریس می شود. گرایش ساخت و تولید مهندسی مکانیک با هدف آموزش و تربیت متخصصانی برای به کار بردن تکنولوژی های مرتبط به ریخته گری، ابزارسازی، شکل دادن فلزات و جوشکاری و غیره به وجود آمد. در این گرایش به ساخت ماشین آلات صنایع نظامی، کشاورزی، ابزارسازی، خودروسازی پرداخته می شود. کسانی که دانش آموختگان گرایش ساخت و تولید هستند در صنایعی مانند خودروسازی، ابزارسازی، نظامی و کشاورزی فعالیت می کنند. گرایش مهندسی دریای رشته مهندسی مکانیک صرفا در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می شود. البته باید توجه شما را به این نکته جلب کنیم که گرایش مهندسی دریا در برخی از دانشگاه به عنوان یک رشته مستقل با سه گرایش ارائه می شود. در گرایش مهندسی دریا که به کشتی سازی نیز معروف است، به مسائلی مرتبط با سازه های دریایی مانند سکو ها و اسکله ها پرداخته ی شود و دانش آموختگان آن در کاربردهای دریایی فعالیت می کنند. در بخش های بعدی گرایش های دیگر رشته مهندسی مکانیک را معرفی می کنیم.
 

گرایش رشته مهندسی مکانیک

رشته مکانیک سیالات

علوم و فنونی که مربوط به محاسبه اجزای سیستم های مبدل انرژی و منتقل کننده های حرارت و جرم هستند، همگی جزو گرایش حرارت و سیالات محسوب می شوند. از تخصص این فارغ التحصیلان در صنایع مختلف و جهت کار روی تجهیزاتی مانند موتورهای احتراقی، انتقال سیال نیروگاه های آبی و مولدهای حرارتی استفاده می شود. این افراد توانایی طراحی و محاسبه سیستم هایی مانند نیروگاه های حرارتی و آبی، ذوب فلزات، صنایع غذایی و نفت را دارا هستند. شما می توانید در گرایش حرارت و سیالات تا مقطع دکترا در دانشگاه های مختلف کشور به ادامه تحصیل بپردازید. کسانی در این گرایش حرارت و سیالات به موفقیت می رسند که در درس های فیزیک، ریاضی و زبان مسلط باشند.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره هدایت تحصیلی و تدریس آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره آنلاین درسی باخبر شوید.

رشته مکانیک سیالات

رشته مهندسی مکانیک جامدات

گرایش طراحی جامدات با هدف تربیت افرادی که توانایی طراحی اجزای ماشین آلات مختلف را در کارخانه ها و مراکز تولید گوناگون داشته باشند، به وجود آمده است. مهندسان مکانیک در شاخه جامدات می توانند در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت، ذوب فلزات، صنایع غذایی و خودروسازی مشغول به کار شوند. برای موفقیت در گرایش جامدات مهندسی مکانیک باید در دروس هندسه، جبر و مثلثات، فیزیک، مکانیک مهارت و تسلط کافی داشته باشید. ادامه تحصیل در این گرایش تا مقطع دکترا در دانشگاه های کشور وجود دارد.

رشته مهندسی مکانیک خودرو

رشته مهندسی مکانیک خودرو در حقیقت مادر رشته های منشعب شده از مهندسی مکانیک است زیرا این رشته در ابتدای امر با پیدایش صنعت خودرو تأسیس شد. خودرو از آن جهت که دارای اجزای گوناگونی است، مهندسی آن نیز یک رشته تلفیقی یا میان رشته ای به شمار می رود. در این رشته به بررسی خودروهای جاده ای پرداخته می شود و فارغ التحصیلان آن در زمینه تعمیر و نگهداری، طراحی، ساخت و بهینه سازی اجزای خودروهای جاده ای فعالیت می کنند.
جمع بندی
مهندسی مکانیک رشته ای است که بر اساس علم فیزیک بنا پایه گذاری شده و حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها را بررسی می کند. این رشته دارای گرایش های گوناگونی بوده که برخی از آنها در برخی از دانشگاه ها به عنوان یک رشته مستقل ارائه می شوند. گرایش های این رشته عبارتند از حرارت و سیالات، طراحی جامدات، ساخت و تولید و مهندسی دریا. هدف گرایش طراحی جامدات مهندسی مکانیک، تربیت افرادی است که بتوانند اجزای مختلف ماشین آلات کارخانه ها را طراحی کنند. گرایش حرارت و سیالات به منظور آموزش های لازم به دانشجویان در جهت فعالیت در صنایع گوناگون بنا نهاده شده است. این گرایش می خواهد دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل توانایی کار روی تجهیزاتی مانند مولدهای حرارتی و موتورهای احتراقی را کسب کنند. رشته مهندسی خودرو مادر کلیه انشعابات رشته مهندسی مکانیک محسوب می شود و به بررسی خودروهای جاده ای می پردازد.

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب