کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

مهندسی مکانیک

603 بازدید
درج شده در روز شنبه, 06 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

یکی از رشته های دانشگاهی علوم ریاضی، مهندسی مکانیک است. برای ورود به این رشته باید از طریق کنکور سراسری رتبه لازم را کسب کنید. به عبارت دقیق تر داوطلبانی که موفق به اخذ دیپلم علوم ریاضی شده اند می توانند با شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه مناسب، مجوز تحصیل در رشته مهندسی مکانیک یکی از دانشگاه های کشور را به دست آورند. برای پیشرفت در این رشته باید مهارت لازم در علم فیزیک و ریاضی را کسب کرده و در حل تمارین این علوم ممارست کنید.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره آنلاین تحصیلی و آموزش آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره درسی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاور درسی انلاین باخبر شوید.

مهندسی مکانیک


رشته مهندسی مکانیک در واقع اجرا کننده علم و مفاهیم فیزیک است؛ زیرا حرکت اتومبیل و فاکتورهای موثر بر جابجایی آن در علم فیزیک مطرح می شود ولی چگونگی حرکت خودرو در علم مکانیک آمده است. برای درک بیشتر این رشته و آشنایی با گرایش ها و آینده شغلی آن، تا آخر این مطلب با ما همراه شوید.

رشته مهندسی مکانیک

در بین کسانی که در مورد رشته مهندسی مکانیک اطلاعات کافی ندارند تصور غلطی وجود دارد مبنی بر اینکه فارغ التحصیل این رشته به معنای کسی است که توانایی تعمیر خودرو را دارد. به عبارت واضح تر باید گفت کسانی که از رشته مهندسی مکانیک فارغ التحصیل می شوند، توانایی تعمیر اتومبیل را ندارند، بلکه با طرز کار و اصول طراحی خودرو آشنا می شوند. پایه و اصول این رشته علم فیزیک است و با هدف پیشرفت انسان در حوزه حرکت و وسایل نقلیه به وجود آمده است. مهندسی مکانیک به عنوان یکی از جامع ترین رشته های مهندسی، برای استفاده از انرژی و تبدیل آن به حرکت از کلیه علوم و فنون بهره می گیرد.
 

رشته مهندسی مکانیک

گرایش های رشته مهندسی مکانیک

رشته مکانیک مانند رشته های دانشگاهی دیگر، گرایش های مختلفی دارد. نیاز صنعت با توجه به روند پیشرفت آن، موجب پیدایش این گرایش ها شده است. گرایش های این رشته در مقطع کارشناسی عبارتند از: ساخت و تولید، حرارت و سیالات ، طراحی جامدات و مهندسی دریا که البته تعداد این گرایش ها ممکن است در برخی از دانشگاه ها بیشتر باشد.

گرایش های رشته مهندسی مکانیک

 

آشنایی با دروس مهندسی مکانیک در گرایش های مختلف

این رشته مانند رشته های دیگر دارای سرفصل های مشترکی در بین کلیه گرایش ها است. برخی از این سرفصل ها عبارتند از: فیزیک عمومی، علم مواد، ریاضی مهندسی، معادلات دیفرانسیل، ریاضیات، شیمی، نقشه کشی صنعتی، محاسبات عددی، برنامه نویسی کامپیوتری و انتقال حرارت. کلیه دانشجویان این رشته با هر گرایشی باید این دروس را گذرانده و نمره قبولی را اخذ کنند.
اما برای هر گرایش دروس تخصصی نیز تعریف شده است. برای مثال برای فارغ التحصیلی در رشته مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات باید دروسی مانند روش های طراحی مهندسی، رباتیک، طراحی بدنه و یاتاقان و روغن کاری را گذراند. سرفصل دروسی مانند توربوماشین، سیستم انتقال سیال، تهویه مطبوع و موتورهای احتراق داخلی نیز برای گرایش حرارت و سیالات برنامه ریزی شده است. بعضی از درس های تخصصی گرایش ساخت و تولید رشته مهندسی مکانیک هم عبارتند از: اندازه گیری، ماشین های کنترل عددی، قالب و پرس و تولید مخصوص.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره تحصیلی و دوره های آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره آنلاین انتخاب رشته ، کنکور ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از قیمت مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

آشنایی با دروس مهندسی مکانیک در گرایش های مختلف

ویژگی های لازم برای موفقیت در رشته مهندسی مکانیک

برای موفق شدن در هر امری دو فاکتور توانایی و علاقه لازم است. برای پیشرفت در مهندسی مکانیک نیز باید دارای این مهارت ها باشید. رشته مهندسی مکانیک برای کسانی مناسب است که به دروس ریاضی و فیزیک تسلط کافی داشته و در حل معادلات آن توانایی لازم را کسب کرده باشند. تسلط به زبان انگلیسی یکی دیگر از فاکتورهای موفقیت در این رشته است. ذهن خلاق و قدرت تجسم بالا نیز از عوامل پیشرفت در مهندسی مکانیک است.

بازار کار رشته مهندسی مکانیک

فارغ التحصیلان مهندسی مکانیک اگر دارای مهارت های لازم باشند، بازار کار خوبی دارند. بازار کار این رشته به سبب گام برداشتن کشور به سمت تولید داخلی و توسعه سخت افزاری مهندسی، داغ است. محدودیت های ارزی موجب شده است که خدمات مهندسی و طراحی ماشین آلات صنعتی همگی در داخل کشور انجام شود. سیستم های کنترلی و مکانیکی پالایشگاه ها و انتقال و تصفیه آب، طراحی تأسیسات برودتی و حرارتی، ساخت تجهیزات مکانیکی نیروگاه های فسیلی، تجهیزات پزشکی، ساخت روبات ها و بسیاری از تجهیزات دیگر در داخل کشور صورت می گیرد. به همین جهت برای رسیدن به اهداف ساخت این تجهیزات در کشور، باید کارخانه های سازنده اعم از دولتی و خصوصی از نیروهای متخصص کمک گرفته و نسبت به استخدام آنها اقدام کنند. یک مهندس مکانیک می تواند علاوه بر مراکز ذکر شده، به عنوان مشاور فنی یا کارشناس در شرکت های سرمایه گذاری و بیمه، بانک ها، شرکت های بازرسی و نظارت امور بین الملل نیز مشغول به کار شود.

مهندسی مکانیک خودرو

برخی از افراد رشته مهندسی مکانیک خودرو را مادر رشته های دیگر مهندسی مکانیک می دانند. این رشته برای کسانی مناسب است که جهت کسب مهارت های فنی خودرو در حوزه های نگهداری و تعمیر هستند. مهندسی خودرو یک میان رشته بوده که شامل علوم مختلفی می شود از جمله الکترونیک، مکانیک، کامپیوتر و مواد. برای موفقیت در این رشته باید به کارهای عملی این حوزه علاقه و پشتکار فراوانی داشته باشید.
 

ویژگی های لازم برای موفقیت در رشته مهندسی مکانیک


جمع بندی
رشته مهندسی مکانیک یکی از رشته های علوم ریاضی است که برای موفقیت در آن باید به دروس ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. با تحصیل در این رشته اصول طراحی و طرز کار اجزای اتومبیل را می آموزید. بخش بزرگی از دروس این رشته مربوط به فیزیک است که از مفاهیم پایه ای آن استفاده می شود. این رشته دارای گرایش های طراحی جامدات، ساخت و تولید، مهندسی دریا و حرارت و سیالات است. بازار کار خوبی در انتظار فارغ التحصیلان رشته مکانیک است زیرا کشور در جهت تولیدات داخلی تجهیزات، گام برداشته است. مهندسی مکانیک خودرو یک میان رشته است که از علوم مختلفی تشکیل شده است. برای موفقیت در مهندسی خودرو باید در کارهای عملی این حوزه توانایی و پشتکار داشته باشید.

 

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب