کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

مهندسی فناوری اطلاعات چیست؟

552 بازدید
درج شده در روز پنجشنبه, 11 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

رشته مهندسی فناوری اطلاعات یا IT یکی از رشته های میان رشته ای گروه آزمایشی علوم ریاضی است. این رشته که تلفیقی از رشته های مخابرات، کامپیوتر، مدیریت و روباتیک است طیف گسترده ای از علوم کاربردی را پوشش می دهد. دانشجویان IT به واسطه دروس دانشگاهی خود به مقدار اندکی از هر حوزه اطلاعاتی، آگاه می شوند و این امتیازی است که می تواند برای آینده شغلی و تحصیلی آنها مفید باشد. ما در این مطلب قصد داریم درباره این رشته جالب و محبوب و مسائل پیرامون آن با شما صحبت کنیم.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره تحصیلی و آموزش آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

مهندسی فناوری اطلاعات چیست؟

کارشناسی فناوری اطلاعات

بیشترین سهم رشد تکنولوژی و جایگزین شدن مدیریت نوین به جای مدیریت سنتی، مربوط به فناوری اطلاعات است. دانشجویان این رشته باید سطح علم و دانش خود را بالا برده تا بتوانند در آینده از آن استفاده بهینه داشته باشند. به روز رسانی اطلاعات و رویارویی با چالش های مختلف، می تواند فارغ التحصیلان این رشته را به افرادی با تجربه تبدیل کرده تا بتوانند در موقعیت های شغلی مناسبی قرار گیرند.
طول تحصیل فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی چهار سال است که دانشجویان باید دروس عمومی و تخصصی مختلفی را بگذرانند. تعداد واحدهای دروس در مقطع کارشناسی 140 واحد است که 22 واحد آن دروس عمومی، 20 واحد آن دروس پایه و 59 واحد آن درس های اصلی است. در رشته IT تعداد دروس تخصصی 31 واحد بوده و هشت واحد درسی آن انتخابی است. دروس عمومی مهندسی IT در مقطع لیسانس عبارتند از مبانی نظری اسلام، تاریخ و تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، اخلاق اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی و دانش خانواده. دروس پایه این رشته شامل: آمار و احتمالات مهندسی، فیزیک، کارگاه عمومی، ریاضی، معادلات دیفرانسیل و آزمایشگاه فیزیک است. برخی از دروس اصلی و تخصصی مهندسی فناوری اطلاعات که در مقطع کارشناسی تدریس می شود نیز عبارتند از: شبکه های کامپیوتری، طراحی الگوریتم ها، سیستم های عامل، مدارهای الکتریکی، ساختمان داده ها، تجارت الکترونیکی، اقتصاد مهندسی، اصول فناوری اطلاعات، مبانی رایانش امن و مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات.
 

کارشناسی فناوری اطلاعات

مهندسی فناوری اطلاعات کارشناسی ارشد

امکان ادامه تحصیل در رشته فناوری اطلاعات در ایران وجود دارد. این رشته در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا داوطلبان زیادی داشته که در دانشگاه های سراسر کشور تحصیل می کنند. گرایش های رشته مهندسی IT در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از: تجارت الکترونیکی، فناوری اطلاعات، معماری سازمانی، طراحی و تولید نرم افزار، سیستم های چند رسانه ای، اطلاعات پزشکی، سامانه های شبکه ای، سیستم های تکنولوژی اطلاعات، امنیت اطلاعات، شبکه های کامپیوتری، مدیریت سیستم های اطلاعات.
 

مهندسی فناوری اطلاعات کارشناسی ارشد

مهندسی فناوری اطلاعات و امنیت

مهندسی فناوری اطلاعات و امنیت یکی از گرایش های مهندسی فناوری اطلاعات است. این رشته به امنیت روش ها، داده ها، تکنیک ها و ابزارهای امنیتی می پردازد. این افراد به عبارت ساده داده های کامپیوتری شرکت ها را از دزدی و حملات هکرها محافظت می کنند. حفاظت اطلاعات یعنی جلوگیری از فعالیت های غیر مجاز به تمام یا بخشی از داده ها، افشا یا خواندن اطلاعات است. امنیت اطلاعات گاهی اوقات به جای امنیت کامپیوتری به کار برده می شود که البته این اشتباه است. اگر چه برخی از موضوعات این دو با هم یکسان بوده و هدف های مشترکی دارند، ولی تفاوت هایی در آنها دیده می شود. به طور کلی فعالیت مهندسین فناوری اطلاعات و امنیت، جلوگیری از آسیب های مختلفی است مانند: سوء استفاده از مجوزهای کاربران سیستم های کامپیوتری، هک کردن سایت ها، سوء استفاده از آدرس های سایت های اصلی و انتقال کاربران به سایت های جعلی، دسترسی و سوء استفاده از نام کاربری، رمز عبور و به طور کلی اطلاعات محرمانه کاربران و وارد کردن اطلاعات بلااستفاده و بیهوده در سیستم ها جهت متوقف کردن آنها.
 

مهندسی فناوری اطلاعات و امنیت

زمینه های شغلی دانش آموختگان مهندسی IT

آینده شغلی برای مهندسان فناوری اطلاعات در صورت کسب مهارت های لازم مناسب است. فارغ التحصیلانی که در طول تحصیل خود به کسب مهارت های مختلفی مشغول بوده اند، در اغلب موارد می توانند در شغل های مناسبی فعالیت کنند. برخی از زمینه های شغلی این دانش آموختگان عبارتند از
•    مدیریت بخش IT واحدهای صنعتی
•    متخصص هوشمند سازی منازل مسکونی شهرها
•    به عنوان متخصص حوزه بانکداری و تجارت الکترونیک
•    پژوهش و بررسی سیستم های نرم افزار کامپیوتری مناسب برای سازماندهی و مدیریت
•    به عنوان متخصص امنیت شبکه اعم از نرم افزار و سخت افزار
•    متخصص شبیه ساز شبکه های کامپیوتری و مخابراتی

بازار کار و آینده شغلی یک مهندس IT

تلفیقی بودن رشته مهندسی فناوری اطلاعات سبب شده است که دانش آموختگان آن دارای فرصت های شغلی زیادی باشند. فارغ التحصیلان این رشته همانطور که در بخش قبلی ذکر کردیم دارای زمینه های شغلی زیادی هستند. اما افزایش تعداد دانش آموختگان باعث شده است که رقابت بر سر موقعیت شغلی مناسب زیاد شود. بنابراین دانشجویان باید سعی کنند اطلاعات خود را به روز کرده و بر مهارت های خود بیفزایند. زیرا که میزان دانش و مهارت و همینطور سابقه کاری از عوامل جذب افراد در مشاغل مختلف است.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت مشاوره تحصیلی و آموزش آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاور درسی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

زمینه های شغلی دانش آموختگان مهندسی IT

 
جمع بندی
مهندسی فناوری اطلاعات یک رشته تلفیقی از مهندسی های دیگر است. این رشته اطلاعات و دانش اندکی در حوزه های مختلف، در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد و این سبب می شود که فرد بتواند علاقه خود را در زمینه های شغلی و تحصیلی آینده خود کشف کند. ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در دانشگاه های مختلف سراسر کشور وجود دارد.گرایش های مختلفی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی It وجود دارد مانند: شبکه های ارتباطی و کامپیوتری، سیستم های چند رسانه ای، تجارت الکترونیکی، سیستم های اطلاعاتی، معماری سازمانی، فناوری اطلاعات، فناوری اطلاعات و امنیت.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب