کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی

13 بازدید
درج شده در روز چهارشنبه, 21 مهر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

چرم طبیعی به طور مستقیم توسط روش دباغی یا چرم سازی و پرداخت پوست خام حیواناتی مانند گاو، بز، گوسفند مار و... تولید می‌شود. عمل دباغی با استفاده از مواد گیاهی و به شکل فیزیکی و شیمیایی بر روی پوست حیوانات صورت گرفته و چرم دباغی شده دارای انعطاف، مقاومت در برابر نفوذ میکرو ارگانیسم ها و تجزیه کننده مواد خواهد بود.
چرم مصنوعی به طور مستقیم از مواد پلیمری و پلاستیکی پی وی سی و پی یو، پلی اورتان ساخته می‌شود. چرم مصنوعی به دو روش خشک و تر تولید می‌شود. چرم مصنوعی که با عناوین چرم صنعتی یا غیر طبیعی نیز شناخته می‌شود برای مواردی از جمله حمایت از حقوق حیوانات جایگزینی برای چرم طبیعی می‌شود. 
قیمت چرم طبیعی بسیار بیشتر از چرم مصنوعی است. چرم مصنوعی در بسیاری از اقلام از جمله مبلمان خانه، لباس، کیف و کفش و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام تهیه، خرید و بررسی اقلام چرمی برای مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی و صحت خرید باید مراحل زیر را به ترتیب و با دقت انجام داد. 

مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی با استفاده از لمس سطح چرم:

مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی

هنگام خرید اجناس چرمی می‌توان سطح آن را به سادگی لمس کرد و از نوع جنس مطلع شد. هنگام لمس چرم احساسی گرم و نرم منتقل شده در حالی که چرم مصنوعی کاملا سرد و بدون لطافت و سخت است. چرم اصل با اندکی فشار کمی چروکیده می‌شود و سریعا به حالت قبل خود باز می‌گردد که این ویژگی به هیچ وجه در چرم مصنوعی وجود ندارد. جنس چرم طبیعی با اندکی کشیدن ناخن و ایجاد خراش بر روی آن اصطلاحا گل پوست شده و به خراش واکنش نشان می‌دهد. در مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی باید گفت که بر عکس چرم مصنوعی، چرم طبیعی به سختی با سوزن سوراخ می‌شود.

مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی با استشمام بوی چرم:

چرم طبیعی بویی متمایز و رایحه ای شیرین دارد که شدت این بو وابسته به نوع محصول است. چرم مصنوعی بویی ناخوشایند ناشی از الیاف مصنوعی، پلاستیکی یا شیمیایی می‌دهد.

مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی از طریق مشاهده و بررسی سطح چرم:

سطح چرم طبیعی همواره دارای سطحی دانه دانه با منافذ کوچک و خط مورب است درحالی که سطح چرم مصنوعی کاملا صاف و بسیار براق است و فاقد خطوط است. گفتنی است که چرم طبیعی نیز به صورت چرم اصلاح شه و با سطح براق و صاف نیز تولید می‌شود که با این حال سطح چرم مصنوعی بسیار براق تر و درخششی بیشتر دارد. گاهی سطح چرم مصنوعی ممکن است دانه دانه ای بلند و غیر منظم داشته باشد.

مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی با تست حرارت:

روش های مقایسه چرم مصنوعی و طبیعی

تست حرارت یکی از راه های شناسایی چرم مصنوعی از چرم طبیعی است. برای این منظور حرارت ناشی از کبریت یا فندک را به نزدیکی چرم برده و درصورت جمع شدن چرم و سوختن سریع آن و ایجاد بوی پلاستیک بیانگر چرم مصنوعی است.

مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی بوسیله تست رطوبت:

ساده ترین راه مقایسه این دو نوع چرم استفاده از تست رطوبت است. چرم طبیعی دارای منافذ کوچکی است که رطوبت را جذب می‌کند. با ریختن چند قطره آب بر روی سطح چرم می توان تست رطوبت را انجام داد. چرم مصنوعی آب را جذب نکرده و دفع می‌شود.
علاوه بر موارد گفته شده برای بررسی و مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی باید مواردی از جمله مقدار وزن، انعطاف پذیری، برند محصول و قیمت و کیفیت و... این دو نوع چرم توجه کرد. چرم طبیعی وزن و قیمت بیشتری دارد. هنگام خم کردن چرم طبیعی به حالت قبل بر می‌گردد در حالیکه چرم مصنوعی به سختی خم شده و بر روی آن چین و چروک به جا می‌ماند. به طور کلی چرم طبیعی دوام و زیبایی بیشتری داشته و در عین حال از قیمت بالتری برخوردار است.

جمع بندی
در این مقاله مقایسه ای بین چرم طبیعی و مصنوعی صورت گرفته است. راه های شناسایی چرم مصنوعی و طبیعی نیز مورد بررسی قرار گرفت. هر دونوع چرم برای موارد مختلفی قابل استفاده هستند. از چرم مصنوعی در موارد مختلفی مثل کیف و کفش، مبلمان و ... استفاده می‌شود. از این رو هزینه تهیه این اقلام و تجهیزات با استفاده از چرم مصنوعی مقرون به صزفه ترخواهد بود.
چرم طبیعی نیز اغلب برای کیف و کیفش و اکسسوری و... استفاده می‌شود که در این موارد هزینه بیشتری صرف میشود و در عین حال از دوام، کیفیت، زیبایی و طول عمر بیشتری برخوردارند.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب