کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

مراقبت از سالمند پارکینسونی

370 بازدید
درج شده در روز چهارشنبه, 14 مهر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

در ابتدا بهتر است درباره این بیماری و علائم آن بیشتر بدانید. بیماری پارکینسون به عنوان یک بیماری عصبی شناخته می‌شود که تاثیر مستقیمی بر روی حرکات فرد و رفتارهای شناختی او می‌گذارد. در واقع این بیماری بخشی از سلول های عصبی مغز را تخریب کرده و موجب ناهماهنگی در رفتار، حرکات و حواس فرد خواهد شد. به عبارت دیگر یک ماده شیمیایی به نام دوپامین موجود در مغز که وظیفه ارسال سیگنال را دارد؛ با از بین رفتن سلول ها، این ماده ترشح نشده و در نهایت ارسال سیگنال به مغز با مشکل مواجه خواهد شد. این بیماری در سالمندان متفاوت است از این لحاظ که با افزایش سن افراد توانایی فیزیکی و جسمی خود را از دست می‌دهند. بیماری پارکینسون نیز به صورت مستقیم بر روی حرکات این افراد تاثیر خواهد داشت. بنابراین بیماری پارکینسون در سالمندان چالش برانگیزتر خواهد بود. از این رو مراقبت از سالمندان پارکینسونی متفاوت بوده و نیازمند کسب اطلاعات و صبوری می‌باشد. 

مراقبت از سالمند پارکینسونی نیازیتو

اهمیت پرستار برای مراقبت از سالمند پارکینسونی

از بین رفتن حس بویایی، یبوست، افسردگی، اضطراب، لرزش بدن، اختلال در تعادل بدن، تغییر نحوه گفتار، ناتوانی های جسمی بخشی از علائم این بیماری هستند. با توجه به این موارد پرستار برای مراقبت از سالمند پارکینسونی دارای وظایف و مسئولیت های سنگین خواهد بود. البته با توجه به تجربیات و اطلاعات پرستارها در این زمینه، مسلما نحوه برخورد و مراقبت اصولی پیش خواهد رفت. تنظیم داروها، تمرینات و فعالیت های بدنی، توجه به روحیه سالمند از جمله مواردی هستند که پرستارها با آن آشنایی دارند. برای مثال پرستار وظیفه مراقبت از این سالمندان  را دارد؛ اما در برخی موارد نیز باید سالمند را برای انجام کارهای شخصی خود تشویق و راهنمایی می‌کند. این روش احساس اعتماد بنفس و توانایی را در سالمند افزایش خواهد داد. 

مراقبت از سالمند پارکینسونی در منزل

بیماری پارکینسون در افراد سالمند نیازمند مراقبت و توجه بیشتری خواهد بود. به خصوص اگر قصد مراقبت از سالمند پارکینسونی را در منزل دارید، بایستی شیوه نگهداری و نکات لازم را در این زمینه بدانید. در مراحل ابتدایی بیماری سالمندان بیشتر از مراقبت های کلینیکی و پاراکلینیکی نیاز به حمایت عاطفی دارند. علائم جسمی نیز در هر فردی متفاوت است اما نشانه های مانند لرزش دست، کند شدن، سفتی عضلات از شایع ترین این علائم خواهند بود. لازم به ذکر است که متاسفانه در سالمندان با گذشت زمان این نشانه ها تشدید بیشتری پیدا خواهد کرد. بنابراین قبل از هر چیز باید صبر پیشه کنید. مراقب سالمند باید دارای روحیه امید بخش و صبور باشد و با محبت و آرامش به سالمند کمک کند. در ادامه برخی نکات را به شما رائه می‌دهیم تا در مراقبت از این بیماران توجه لازم را داشته باشید.  

پرستار مراقبت از سالمند پارکینسونی

نکات مهم در مراقبت از سالمند پارکینسونی

•    تغییرات جسمانی و حرکتی در بیماران سالمند موجب می‌شود تا سرعت انجام کارهایشان بسیار کم شود. بنابراین بهتر است صبوری پیشه کنید و تا جایی که امکان دارد؛ اجازه دهید که خود سالمند به انجام کارهای شخصی خود بپردازد. 
•    انجام حرکات بدنی و نرمش کمک می‌کند تا عضلات بدن مقاوم تر شده و دیرتر از کار بیفتد. دقت کنید که در انجام این نرمش ها زیاده روی نکنید. از طرفی دیگر انجام فیزیوتراپی نیز به سالمند کمک می‌کند تا استقلال خود را حفظ کرده و بهبود وضعیت آن بیانجامد.
•    توجه به احساسات و ایجاد انگیزه از اهمیت زیادی در مراقبت از سالمند پارکینسونی دارد. به عبارت دیگر تنهایی در روحیه سالمند تاثیر منفی داشته و بیماری او را تشدید خواهد کرد. سعی کنید با دوستان، آشنایان به خصوص افرادی مشابه خود، ملاقات داشته باشد. توجه داشته باشید که افسردگی در این سالمندان بسیار شایع است. 
•    برای کنترل و مراقبت از سالمند پارکینسونی، توجه به مصرف داروها از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. چراکه در صورت مصرف نامنظم داروها، علائمی مانند سفتی عضلات و لرز به شدت تشدید خواهند شد.
•    مصرف داروهای پارکینسون موجب اختلالات در خواب شده و منجر به خواب بیش از اندازه در طول روز و در نتیجه بیداری شبانه در سالمندان شود. بنابراین بهتر است خواب خود را با بیمار تنظیم کنید.
•    موردی دیگری که باید در مراقبت از این سالمندان به آن توجه داشته باشید؛ تغذیه مناسب است. باید با توجه به شرایط بدنی سالمند تغذیه مناسب آن را در نظر گرفت. در رژیم غذایی آنها بایستی از انواع ویتامین ها استفاده کرد؛ غلات، سبزیجات، میوه، ماهی از جمله مواد غذایی هستند که تاثیر مثبتی بر روی این بیماری خواهند داشت. 
•    با توجه به تغییرات بدنی و ضعف جسمانی سالمند، بهتر است تغییرات در فضای خانه مانند نصب دستگیره و غیره صورت بگیرد. 
•    به تغییرات هرچند کوچک این بیماران توجه کنید. به این معنی که هر گونه نشانه یا علائم هر چند کوچک ممکن است به تشدید بیماری ان بیانجامد. در صورتی که سالمند علی رغم مراقبت و مصرف دارو دارای چنین نشانه هایی است با پزشک در میان بگذارید تا مصرف داروها و یا نوع آنها را تغییر دهد. 
جمع بندی
بیماری پارکینسون از بیماری های شایع در سالمندان است. این بیماری به صورت پیشرونده بوده و با گذشت زمان شدت بیشتری پیدا خواهد کرد. در واقع عوارض آن مانند لرزش بدن، سفتی عضلات و کند شدن حرکات با توجه به شرایط بدنی سالمند متفاوت خواهد بود. در واقع با توجه به میزان توجهات و مراقبت های روند بیماری ممکن است بیشتر یا کندتر شود. برای مراقبت از سالمندان پارکینسونی بایستی علاوه بر شرایط جسمی به شرایط روحی فرد نیز توجه ویژه ای داشت. ما در این مقاله نکاتی را در این زمینه مطرح کرده این که امیدواریم برای شما مفید واقع شود. 
 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب