کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

لامپ خلا

643 بازدید
درج شده در روز شنبه, 21 فروردین,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

بهتر است بدانید که در سال 1802، همفری دیوی اولین لامپ برق را اختراع کرد. او در این آزمایش سیم ها را به یک باتری و یک تکه کربن وصل کرد. در اثر این اتصال کربن درخشید و نور تولید شد. اختراع وی به لامپ قوس الکتریکی معروف شد و دریچه ای جدید را به روی بشریت باز کرد. لامپ خلا یکی از لامپ های است که نقش مهمی در تولید لامپ های امروزی داشته است. فشار در دورن محیط شیشه ای این لامپ ها تقریبا نزدیک به فشار خلا است، این لامپ ها مانند یک کنترل کننده عمل می کنند و می توانند جریان برق را تقویت کنند و یا ضعیف نمایند.جهت خرید محصولات روشنایی می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی کالای روشنایی معتبر انواع لوازم روشنایی مانند: چراغ دیواری ، پروژکتور ال ای دی ، چراغ دیواری حیاط ، مهتابی دیواری ، چراغ سقفی روکار و ... را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید.  

لامپ خلا

این لامپ ها گرمای زیادی را در محیط به وجود می آورند و همین امر یکی از معایب اصلی این لامپ ها به شمار می رود. در گذشته؛ این لامپ ها در رادیو، تلویزیون و محصولات مشابه مورد استفاده قرار می گرفتند، اما گرمای زیاد آنها سبب آسیب به دستگاه می شد و به همین دلیل این لامپ ها توسط محصولات دیگری به نام ترانزیستورها جایگزین شدند. در ادامه تلاش می کنیم تا اطلاعات بیشتری را در مورد لامپ خلا در اختیار شما قرار دهیم.

مخترع لامپ خلا

یکی از سوالات پرتکرار در مورد این لامپ ها این است که مخترع لامپ خلا کیست؟! این لامپ را یک دانشمند جوان انگلیسی به نام «جان آمبروز فلمینگ» اختراع کرد و اولین لامپی که او ساخت یک لامپ دایود دو قطبی بود که به یک سو سازی جریان برق متناوب کمک می کرد. اما پس از گذشت زمان این لامپ تغییرات زیادی یافت و انواع لامپ سه قطبی و چهار قطبی نیز به بازار آمدند. یکی از کاربردهای اصلی این محصولات در کامپیوترها بود.

ساخت لامپ خلا

 

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم این لامپ ها به صورت لامپ های دو قطبی، سه قطبی و چهار قطبی در بازار موجود هستند. به طور کلی، ساخت این لامپ ها مشابه به یکدیگر است و گاهی تفاوت هایی در آنها دیده می شود. لامپ خلا سه قطبی دارای اجزای زیر است:

 • حباب شیشه ای: در این حباب تمامی اجزای لامپ درون آن قرار می گیرند.
 • استوانه آند: کارآیی این استوانه این است که به قطب مثبت منبع تغذیه متصل می گردد.
 • کاتد: این وسیله به قطب منفی منبع تغذیه متصل می گردد.
 • فیلمان: این وسیله به گرم کردن کاتد کمک می کند.
 • استوانه کاتد: فیلامان در رون این استوانه قرار می گیرد و گرمای آن را دریافت می کند.
 • شبکه فرمان: این شبکه در واقع یک سیم پیچ است که بین استوانه کاتد و آند قرار داده می شود و وظیفه اصلی آن کنترل میزان الکترون ها و جریان برق است.

ساخت لامپ خلا

همانطور که می بینید لامپ خلا از قسمت های مختلفی مانند آند، کاتد و پایه های لامپ خلا تشکیل شده است و هر یک از این اجزا نقش مهمی در عملکرد درست این لامپ ایفا می کنند.جهت خرید محصولات روشنایی می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی کالای روشنایی معتبر انواع لوازم روشنایی مانند: انواع چراغ سقفی ، پروژکتور ال ای دی ، چراغ دیواری حیاط ، مهتابی دیواری ، چراغ ال ای دی و ... را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید.  

تفاوت لامپ خلا و ترانزیستور

بهتر است بدانید با توجه به مشکلاتی که استفاده از این لامپ ایجاد می کرد ( مانند گرمای زیاد) دانشمندان به دنبال روش دیگری بودند تا بتوانند این مشکل را مدیریت کنند و در پایان ترانزیستورها جایگزین انواع لامپ خلا شدند. تفاوت های زیادی میان لامپ خلا و ترانزیستورها وجود دارند که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 • قیمت ترانزیستورها در مقایسه با این لامپ ها پایین تر است و همین امر سبب شده است که استفاده از ترانزیستورها مقرون به صرفه تر باشد.
 • اندازه ترانزیستورها در مقایسه با این لامپ ها کوچکتر است. در نتیجه ترانزیستورها جای کمتری را درون دستگاه هایی نظیر تلویزیون و یا کامپیوترها اشغال می کنند و این موضوع در ساخت این وسایل اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • ترانزیستورها به طول کاملا اتوماتیک کار می کنند و این امر یکی از ویژگی های اصلی و برجسته آنها به شمار می رود.
 • بررسی های آماری نشان می دهند که طول عمر ترانزیستورها در مقایسه با انواع لامپ خلا بیشتر است. در نتیجه تولید کنندگان ترجیح می دهند برای افزایش طول عمر دستگاه های خود از ترانزیستورها استفاده کنند.
 • استحکام فیزیکی ترانزیستورها در مقایسه با این لامپ ها بسیار بیشتر است.
 • ترانزیستورها در مقایسه با انواع لامپ ها با ولتاژ بسیار پایین تری کار می کنند.
 • ترانزیستورها در مقایسه با انواع این لامپ ها جریان الکتریکی بیشتری را می توانند مدیریت کنند.

تفاوت لامپ خلا و ترانزیستور

خریدار لامپ خلا

یکی از سوالات پرتکرار در مورد این لامپ ها در زمینه «خرید لامپ خلا» و یا «قیمت لامپ خلا» است. اولا باید بدانید که تولید این لامپ ها تقریبا منسوخ شده است و دلیل اصلی آن این است که این محصولات دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند. اما هنوز برخی از صنایع این لامپ ها را در تعداد محدود تولید می کنند. بنابراین، اگر شما به این لامپ ها نیاز دارید می توانید به مراکز و یا نمایندگی های معتبر فروش محصولات الکترونیک مراجعه کنید و در مورد این محصولات اطلاعات کسب کنید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات جامعی را در مورد انواع لامپ خلا در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید جان آمبروز فلمینگ، مخترع جوان و انگلیسی این لامپ است که ابتدا آن را به صورت دو قطبی تولید کرد و بعدها نمونه های سه قطبی و چهار قطبی این لامپ به بازار آمدند. این لامپ ها در محصولات متنوعی از جمله کامپیوترها و یا تلویزیون ها مورد استفاده قرار می گرفتند اما به دلیل تولید گرمای زیاد توسط ترانزیستورها جایگزین شده اند و امروزه تقریبا ساخت این لامپ ها منسوخ شده است.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب