کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

فکس

353 بازدید
درج شده در روز چهارشنبه, 02 تیر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

در این نوشتار می خواهیم در مورد تاریخچه دستگاه نمابر و انواع آن و همینطور موضوعاتی پیرامون آن با شما صحبت کنیم. 

نمابر چیست؟

همانطور که گفتیم دستگاه های نمابر یکی از کاربردی ترین لوازم و تجهیزات اداری است. نمابر به این صورت عمل می کند که نوشته ها و همه موارد مندرج در کاغذ وارد شده را اسکن کرده و از طریق تلفن به مقصد مورد نظر ارسال می کند. این دستگاه ها در واقع نوشته های موجود در کاغذ را به کدهای مناسب جهت ارسال در خطوط تلفن تبدیل کرده و سپس در مقصد روی کاغذ چاپ می کنند. به عبارت دیگر ارسال فکس یعنی تبدیل نوشته ها به سیگنال های قابل ارسال در خطوط تلفن و چاپ آن روی کاغذ در دستگاه مقصد است. این دستگاه های دورنگار دارای انواع مختلفی هستند که در بخش بعدی به آنها می پردازیم.

نمابر چیست؟

انواع دستگاه های فکس

دستگاه های نمابر از نظر کارکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از: دستگاه های حرارتی، فکس های کاربنی و نمابر لیزری. ادارات و شرکت های متفاوت بر اساس نیاز خود نوعی از این دستگاه های کاربردی را انتخاب و خریداری می کند. شرکت ها و ادارات کوچکی که مکاتبات و ارسالات کمی دارند از یک نوع دستگاه دورنگار و اداراتی که نیاز به سرعت بالا در ارسال مکاتبات خود دارند از نوع دیگری از نمابرها استفاده می کنند. برای اطلاعات بیشتر به توضیح انواع Fax ها در ادامه این مطلب توجه کنید.

نمابرهای ترمال یا حرارتی

یکی از انواع این دستگاه ها، دورنگارهای ترمال هستند. نام ترمال این دورنگارها از نحوه عملکرد آنها گرفته شده  و به این صورت است که در این دستگاه ها با استفاده از حسگرهای حرارتی، چاپ مورد نظر روی کاغذ حرارتی انجام می شود. در واقع عملکرد این دستگاه ها تا حدود زیادی مانند خودپردازها و کارتخوان ها است. ویژگی فکس های ترمال، عدم نیاز به کارتریج و در عوض استفاده از کاغذ حرارتی و همینطور مکانیزم خاص آن است. این دستگاه ها دارای مزایا و معایبی هستند که افراد باید با توجه به نیاز خود آنها را خریداری کنند. نمابرهای حرارتی به طور کلی دارای عمر طولانی و هزینه کمی هستند ولی نوشته های Fax شده توسط آنها همانند رسید کارتخوان ها و خودپردازها، بعد از مدتی کم رنگ و پاک می شوند که این یکی از معایب Fax حرارتی است. برای دیدن لیست ملزومات اداری مانند : انواع ست اداری رو میزی ، لوازم مصرفی اداری ، دکوراسیون اداری ، لوازم دفتر کار و تمامی وسایل مورد نیاز دفتر کار می توانید به وب سایت های معتبر خرید لوازم اداری مراجعه کنید و به راحتی خرید خود را انجام دهید.

فکس های لیزری

یکی دیگر از انواع نمابرها، نوع لیزری آنهاست. این دستگاه ها با استفاده از تونر کار می کنند و کیفیت بالایی دارند. پرینت گرفتن با سرعت بالا را می توان به عنوان یکی از مهمترین ویژگی های آنها به حساب آورد. از خصوصیات دیگر این نوع از Fax ها دقت بالا در طول ارسال، اسکن کردن، قابلیت تلفکس، برخوردار بودن از دفترچه تلفن، امکان ارسال سربرگ، داشتن پیغامگیر، امکان ارسال داده ها با تأخیر، داشتن کیفیت بالا در چاپ دیتا و قابلیت مسدود کردن دریافت داده است. یکی دیگر از ویژگی های مهم Fax های لیزری، مقرون به صرفه بودن مواد مصرفی آنهاست. سرعت بالای این دستگاه ها مناسب ادارات و موسساتی است که نامه های فراوانی را در طول روز از طریق نمابر ارسال می کنند.

فکس های کاربنی چه ویژگی هایی دارند؟

نمابرهای کاربنی با استفاده از کاربن کار می کنند. عملکرد این دستگاه ها به این صورت است که کاربن ها از روی عنصر گرمای موجود در Fax عبور کرده و نوشته های روی کاغذ را چاپ می کنند. خصوصیت مهم دورنگارهای کاربنی، عدم نیاز آنها به کاغذهای خاص است. این دستگاه ها با کاغذ معمولی A4 کار می کنند. از ویژگی های دیگر نمابرهای کاربنی می توان به برخورداربودن از گوشی تلفن جانبی، امکان اتصال به کامپیوتر، قابلیت ضبط کردن پیغام در حافظه دستگاه و قابلیت حالت منشی تلفنی. شما اگر دستگاه های Fax کاربنی را به کامپیوتر وصل کنید، قابلیت های اسکنر و پرینتر را نیز می توانید در اختیار داشته باشید. این دستگاه ها سرعت متوسطی برای ارسال نمابر دارند و برای ادارات با ارسال زیاد نامه مناسب نیستند.   

انواع دستگاه های فکس

قیمت انواع فکس

قیمت انواع فکس با توجه به امکانات و کیفیت آنها متفاوت است. تعدادی از نمابرها دارای حافظه، پرینتر و اسکنر هستند و امکان کپی کردن دارند. بدیهی است دستگاه هایی که دارای این قابلیت ها هستند، قیمت های بالاتری نیز دارند. کیفیت این دستگاه ها نیز با یکدیگر متفاوت است و هرچه نمابر کیفیت بالاتری داشته باشد، قیمت آن نیز بیشتر است.

جمع بندی

دستگاه های دورنگار دارای قابلیت ها و امکانات مختلفی هستند. تعدادی از آنها دارای پرینتر، حافظه، اسکنر بوده و امکان کپی کردن را نیز دارند. فکس های موجود در بازار به سه نوع لیزری، کاربنی و حرارتی تقسیم می شوند که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. شما باید در هنگام انتخاب نمابر نیازهای محل کار یا منزل خود را در نظر داشته باشید تا دستگاه مناسبی را خریداری کنید و هزینه زیادی را بابت خرید آن نپردازید.       

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب