کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

فرش دست دوم

34 بازدید
درج شده در روز شنبه, 27 شهریور,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

بسیاری از افراد نیز به دلیل شرایط بد اقتصادی و قیمت های بالای فرش، تمایل به خرید فرش دست دوم دستبافت و ماشینی دارند. امروزه سایت های مختلف خرید و فروش فرش های نو و دست دوم وجود دارد که در این زمینه فعالیت می کنند. ما هم به دلیل اینکه بتوانید انتخاب خوب و مناسبی در زمینه خرید و فروش فرش دست دوم و نو داشته باشید و به قول معروف «سرتان کلاه نرود» در این مقاله قصد داریم شما را راهنمایی کنیم. پس اگر می خواهید فرش دست دوم بخرید خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم. 

چگونه فرش دست دوم باکیفیت بخریم؟

همانطور که گفتیم فرش ها یکی از مهمترین و چشم نوازترین وسایل منزل هستند، بنابراین کیفیت آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. یک فرش دست دوم با کوچکترین آسیب یا رنگ پریدگی، دچار افت قیمت شدیدی شده به طوری که کمترین بی دقتی موجب هدر رفتن پول فراوانی می شود. از طرف دیگر متریال و نقشه های هر فرش با یکدیگر متفاوت است و به عنوان مثال فرش دستبافت پشمی با فرش دستبافت ابریشمی از نظر قیمت ممکن است تفاوت زیادی داشته باشند. ما در این مطلب صرفا به کیفیت فرش های دست دوم از جهت سلامت می پردازیم؛ زیرا فعلا مجال پرداختن به جنس و بافت قالی های دستبافت و ماشینی نداریم. 

خرید فرش دست دوم

 چگونگی تشخیص میزان استفاده از فرش دست دوم 

جهت اطلاع از میزان استفاده از قالی یا به اصطلاح پاخوردن آن باید به ظاهر کالا از نزدیک نگاه کنید. وجود نقاط سفید رنگ (سرنخ) در ظاهر فرش و نمایان شدن قسمت زیرین، نشانگر استفاده زیاد از آن است. اگر نقاط سفید رنگ کوچک باشند نشانه بافت ریز فرش ها است. لبه ساده فرش یا شیرازه آن را با دقت نگاه کنید که تورفتگی و بیرون زدگی در آن نباشد. فرش را دولا و سپس باز کنید. قالی باید حالت طبیعی خود را حفظ کند. روش دیگری که برای تشخیص میزان پاخوردگی فرش دست دوم وجود دارد، فرو بردن انگشتان دست درون پرزهای قالی است. یک فرش کم استفاده باید میزان فرورفتن انگشتان دست در نقاط مختلف آن، به یک اندازه باشد.

اهمیت تقارن فرش

 یکی از مواردی که باید در فرش دست دوم و نو دقت کنید، متقارن بودن آن است. نقشه قالی باید در مرکز نصف شود. جهت این کار می توانید فرش را از وسط تا کنید یا با خط کش و متر میزان فاصله هر نقطه تا مرکز را اندازه بگیرید. در ضمن به طرح و به طور کلی نقشه و گل ها و مناظر فرش دقت کنید که کامل بوده و نیمه کاره رها نشده باشند. 

ترنج و لچک فرش را بررسی کنید

لچک یا همان حاشیه نقشه قالی در کناره های آن قرار دارند و معمولا به صورت قوسی شکل هستند. بزرگترین نقشه میانی فرش نیز که به اشکال دایره ای، بیضی و نواری است و در مرکز آن قرار می گیرد را ترنج می گویند. طرح و نقشه لچک و ترنج اهمیت زیادی دارد. درستی، تقارن و هماهنگی نقشه نشانگر کیفیت بالای کالا است. 

چگونگی تشخیص رنگ پریدگی فرش دست دوم

یکی دیگر از مواردی که در کیفیت فرش دست دوم اهمیت دارد، یکدست بودن رنگ آن است. فرشی که به دلایل مختلف نظیر آفتاب دچار رنگ پریدگی شود، کیفیت آن کاهش می یابد. به همین دلیل باید رنگ پریدگی آن را تشخیص دهید. برای این کار باید در قسمت مرکز قالی بایستید و در نور طبیعی به رنگ آن با دقت نگاه کنید. باید تمام سطح فرش رنگ یکدست و خوبی داشته باشند. باید در نظر داشته باشید که خواب قالی رنگ تیره تری دارد و جهت عکس خواب آن تار و پود با وضوح بیشتری دیده می شود. 
فرش هایی که زمینه ساده ای دارند، اختلالات رنگ و دورنگی در آنها به راحتی تشخیص داده می شود. بنابراین تشخیص کیفیت فرش های دست دوم با زمینه تک رنگ و ساده آسان تر از قالی های چند رنگ است. 

تشخیص سلامت فرش دست دوم

تشخیص قوت و ضعف تار یا چله فرش دست دوم

یکی دیگر از نکاتی که در مورد خرید فرش دست دوم باید بدانید، کیفیت چله فرش است. برای امتحان ضعف و سستی چله می توانید یکی از ریشه های قالی که از سر آن خارج شده را بکشید. چنانچه به آسانی پاره شد، فرش چله ای سست و نامناسب دارد. 
تست بید خوردگی فرش 
بید خوردگی یکی از مواردی که موجب افت قیمت شدید فرش دست دوم می شود. باید پشت و روی قالی را با دقت ببینید. بیدها ممکن است به سطح فرش آسیب برسانند و برخی موارد به عمق آن نیز دسترسی پیدا کرده اند. بیدخوردگی عمیق از پشت قالی نمایان است.
 
جمع بندی
قالی ها یکی از کالاهایی هستند که کیفیت آنها با کمترین آسیب یا رنگ پریدگی کاهش می یابد. بنابراین شما باید در هنگام خرید فرش دوم دقت زیادی داشته باشید و همه جوانب آن را از نظر چله، طرح، رنگ و بافت در نظر بگیرید.   

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب