کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

شرایط تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی

34 بازدید
درج شده در روز شنبه, 27 شهریور,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

مطالبی درباره مراکز تحقیقاتی غیر دولتی

همانطور که گفتیم برخی از موسسات در زمینه های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به فعالیت های تحقیقاتی می نمایند. این مراکز بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری از جهت حقوقی موسساتی کاملا مستقل هستند و با تصویب مجلس شورای اسلامی به وجود آمده اند. بیش از نیمی از هزینه هایی که در این مراکز صرف می شوند توسط منابع غیر دولتی و خصوصی تأمین می شوند. 
افراد یا افرادی که متقاضی تأسیس و ثبت موسسه تحقیقاتی هستند باید در صورت داشتن شرایط تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی به قسمت ثبت یا توسعه مراکز تحقیقاتی خود مراجعه کرده و در جهت تأسیس آن اقدام کنند. شرایط همه متقاضیان تأسیس مراکز تحقیقی اعم از دولتی و غیر دولتی مورد بررسی واحد معاونت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته و با توجه به آن شرایط موافقت های دو مرحله ای اصولی و قطعی برای متقاضیان صادر می شود. در ادامه به شرایط موافقت های اصولی و قطعی می پردازیم.

شرایط موافقت اصولی برای تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی

 شرایط موافقت اصولی برای تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی

 چنانچه گفتیم متقاضیان تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی باید مدارک لازم را به مراجع ذی صلاح ارائه دهند و دلایل قانع کننده را مطرح کنند. شرایط موافقت اصولی عبارتند از:
•    یکی از شرایط لازم جهت موافقت اصولی، مطابقت داشتن اهداف مرکز تحقیقاتی با نیازهای اصلی و اساسی در زمینه های علمی و تحقیقاتی کشور است. 
•    اساسنامه مرکز تحقیقی غیر دولتی باید به مراجع ذی صلاح تسلیم شود. در این اساسنامه باید اهداف مرکز و وظایف اعضای آن و همینطور فعالیت مرکز تحقیقاتی ارائه شود و ارتباط آن با نیازهای اساسی کشور در زمینه های علمی و کاربردی و همینطور تحقیقاتی مشخص شود.
•    متقاضی یا متقاضیان باید جهت امور تحقیقاتی مرکز، فضا و تجهیزات آزمایشگاهی لازم را داشته باشند. 
•    باید برای مرکز تحقیقاتی مورد نظر خود، پنج نفر عضو هیأت علمی به مراجع معرفی شود. از میان این پنج نفر باید حداقل تعداد سه نفر هیأت علمی تمام وقت باشند. (منظور از اعضای هیأت علمی در این بند یعنی کسانی که در امور تحقیقاتی فعالیت دارند و وضعیت آنها از نظر استخدامی با اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران مطابقت داشته باشد.) 

شرایط موافقت قطعی برای تأسیس مراکز تحقیقاتی

متقاضیان تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی باید دست کم دو سال پس از کسب موافقت اصولی تأسیس در جهت موافقت قطعی اقدام کنند. ( لازم به ذکر است که اگر متقاضیان مرکز تحقیقاتی غیر دولتی پس از شش ماه از دریافت موافقت اصولی نسبت به موافقت قطعی اقدام نکنند، موافقت قطعی برای تأسیس نیز کنسل می شود.) موافقت قطعی در صورت احراز شرایط گوناگون و تأیید نهایی معاونت علوم، تحقیقات و فناوری به وجود می آید. این شرایط عبارتند از:
•    برای کسب موافقت قطعی باید متقاضیان دارای دست کم سه مرکز تحقیقاتی باشند.
•    یکی دیگر از شروط موافقت قطعی معاونت علوم، تحقیقات و فناوری این است که دست کم سه مقاله تحقیقاتی به نام موسسه مورد نظر در مجلات معتبر علمی و پژوهشی منتشر شده باشد.
•    مرکز مورد نظر باید دارای دست کم سه تیم تحقیقاتی هماهنگ با وظایف و اهداف خود داشته باشد. 

دریافت مجوز تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی

 
جهت دریافت مجوز تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی چه مراحلی را باید گذراند؟
پس از دریافت موافقت قطعی جهت تأسیس مرکز باید مجوز آن توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شود که در این بخش به مراحل دریافت این مجوز می پردازیم.
1.    در مرحله اول باید فرم درخواست تأسیس توسط مقام اول مرکز تحقیقی تهیه و سپس به مراجع ذی صلاح ارسال شود.
2.    در مرحله دوم، درخواست تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی به دفتر شورای گسترش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تحویل و ارسال می شود. 
3.    پرسشنامه از دفتر شورا برای معاونت دستگاه مربوطه فرستاده می شود.
4.    پرسشنامه توسط واحد معاونت علوم، تحقیقات و فناوری به متقاضی یا متقاضیان ارسال می شود.
5.    گروه کارشناسی از طرف مراجع ذی صلاح، محل و امکانات موسسه تحقیقاتی را حداکثر ظرف مدت یک ماه مورد بازرسی قرار می دهد.  
مجوز تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی در چه صورتی لغو می شود؟
مراکز تحقیقاتی غیر دولتی پس از اینکه مجوز تأسیس را دریافت کردند می توانند فعالیت های خود را آغاز کنند؛ ولی هنگامی که دست کم دو سوم اعضای هیأت موسس مرکز به صورت کتبی درخواست لغو مجوز تأسیس را داشته باشند، این مجوز لغو می شود. البته لغو مجوز تأسیس در صورت تخلف اعضای هیأت موسس از قوانین و مقررات نیز صادر می شود. 
 
جمع بندی
برای اینکه متقاضیان بتوانند مرکز تحقیقاتی غیر دولتی تأسیس کنند باید شرایط لازم را داشته باشند. شرایط تأسیس مراکز تحقیقاتی غیر دولتی بعد از احراز توسط واحد معاونت علوم، تحقیقات و فناوری در دو مرحله موافقت اصولی و موافقت قطعی جهت تأسیس صادر می شود. پس از دریافت موافقت قطعی باید مجوز تأسیس صادر شود تا متقاضیان بتوانند فعالیت های خود را آغاز کنند. 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب