کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

سوئیفت (SWFT) چیست؟

166 بازدید
درج شده در روز شنبه, 07 فروردین,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

کلمه سوئیفت مخفف کلماتSociety For Worldwide Interbank Financial Telecommunication به معنی جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی است. این سیستم در دنیای تراکنش های مالی بسیار رایج شده است. شروع کار سیستم سوئیفت به بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. از آن زمان تاکنون این سیستم در حال انتقال پول در سطح جهان است. با کمک این سیستم می توانید هر مقدار وجهی را به هر کجای دنیا که می خواهید بفرستید. از سوئیفت می توانید برای خرید از سایت های خارجی نیز استفاده کنید ، خرید کالا از سایت خارجی موجب می شود از قیمت و اصالت کالا مطمئن شوید . اگر دوست دارید با طرز کار سوئیفت بیشتر آشنا شوید خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

سوئیفت (SWFT)  چیست؟

سوئیفت چگونه کار می کند؟

طرز کار سوئیفت مانند فرودگاهی دانست که هواپیما های زیادی را به مقاصد مختلفی می فرستد، اگر پول را هواپیما در نظر بگیرید، همان طور که گاها در سفرهای خارجی نیز اتفاق می افتد، یک هواپیما همیشه مستقیما از فرودگاهی وارد فرودگاه مقصد نمی شود. گاه در کشورهای دیگری به منظور سوختگیری یا جا به جایی مسافرین می نشیند. سوئیت نیز این گونه کار می کند. پول شما از این کانال با طی مسافت های زیادی بالاخره به حساب شما واریز می شود. در حالت کلی این کار با همکاری بانک های واسطه انجام می شود.

اما تصور نکنید که سوئیفت مستقیما پولی را جا به جا می کند، سوئیفت تنها کدی را صادر کرده و با استفاده از آن دستور پرداخت به بانک های مختلف می دهد. از آنجایی که تمام شماره حساب های بانکی و کدینگ شناسایی بانکی استاندارد شده اند، این کار به راحتی صورت می گیرد. این کدها امکان انتقال پول را راحت و امن کرده است. خرید از سایت خارجی  می تواند سبب شود که شما هرآنچه را که نیاز دارید مانند خرید دارو خارجی به راحتی خریداری نمایید.

تاریخچه موسسه سوئیفت

سوئیفت در سال 1973 میلادی در بلژیک شروع به کار کرد. این موسسه که با همکاری 239 بانک از 15 کشور جهان تاسیس شده است دارای تنوع خدمات بسیاری است. این موسسه با استفاده از همین خدمات گسترده پاسخگوی تمامی نیازهای مالی موسسات و بانک های جهانی بوده است. در ابتدا این سیستم از تلکس برای انتقال پول استفاده می کرده که چندان امن نبود. امروزه با استفاده از IBAN و شماره حساب بانک بین المللی و همچنین BIC یا شناسه بانکی، سیستم سوئیفت ارتقاء یافته و بسیار سریع و امن شده است.

مزایای استفاده از سیستم سوئیفت

در این قسمت از مقاله به صورت موردی به مزایای استفاده از سوئیفت می پردازیم:

سرعت بسیار بالا در انتقال پول

انتقال پیام در این سیستم بسیار بالا است. در این سیستم ارسال پیام تنها چند ثانیه زمان می برد به طوری که بعد از آخرین امضا مبلغ بلافاصله منتقل می شود.

امنیت

تمامی پیام ها به صورت رمزی بوده و تا رسیدن به مقصد هیچ شخص غیر مجازی قادر به خواندن آن ها نیست.

هزینه کمتر

هزینه انتقال پیام از طریق این سیستم به صورت کاراکتری محاسبه شده و به این ترتیب هر چه قدر تعداد کاراکتر های ارسالی بیشتر باشد، هزینه آن نیز کمتر خواهد بود.

استاندارد بودن

کلیه متون بانکی در این سیستم به صورت استاندارد ارسال می شوند نه سلیقه ای. به این ترتیب، وقت زیادی برای ارسال پیام تلف نشده و همچنین پیام ها سریع شناسایی می شوند. این روند در تنظیم متون بانکی و سرعت بخشیدن به تنظیم متن ها بسیار حائز اهمیت است.

اطمینان بالا

طراحان سیستم سوئیفت آن را به نحوی طراحی کرده اند که دارای میزان خطای بسیار کمی است. میزان این اطمینان به حدی است که حتی یک پیام نیز از زمانی که این سیستم آغاز به کار کرده است تاکنون مفقود نشده است. این سیستم بر این ادعا است که تا 99.99 درصد قابل اطمینان است.

اطمینان بالا

چه کسانی از سیستم سوئیفت استفاده می کنند؟

به طور کلی اعضای سیستم سوئیفت را می توان به سه دسته تقسیم کرد، اعضای اصلی، اعضای فرعی و شرکت کنندگان.

اعضای اصلی چه کسانی هستند؟

سهامداران اصلی سوئیفت ادارات مرکزی بانک ها هستند. برای مثال اداره مرکزی بانک ملی یا صادرات در تهران از اعضای اصلی سیستم سوئیفت محسوب می شوند.

اعضای فرعی سیستم سوئیفت چه کسانی هستند؟

اعضای فرعی کسانی هستند که دارای بیش از 90 درصد سهام سوئیفت در کشورهای فرعی اند. برای مثال بانک های ایرانی واقع در خارج از ایران برای بانک های اصلی داخلی نوعی عضور فرعی محسوب می شوند.

اعضای غیر بانکی در سیستم سوئیفت (شرکت کنندگان)

کلیه اعضای اصلی و اعضای فرعی می توانند از خدمات سوئیفت مانند خرید و فروش دلارهای بورس بهره مند شوند. در واقع اعضای غیر بانکی در رشته های عملیات بانکی فعالیت می کنند. البته اختیارات شرکت کنندگان به اندازه اعضای اصلی و فرعی نیست آن ها تنها می توانند در رشته های تخصصی خود فعالیت کنند. برای سفارش از سایت های خارجی  عضو بودن در سوئیفت نیز می تواند کمک کننده باشد.

چگونه می تواند در سیستم سوئیفت عضو شد؟

 پذیرش در سوئیفت سه شرط اساسی دارد که توسط کشور متقاضی به سوئیفت اعلام می شود، سپس این تقاضا توسط هیات مدیره بررسی شده و رد یا پذیرفته می شود. سه شرط اساسی از این قرار است:

تعیین محلی برای سایت سوئیفت

در کشور متقاضی، باید سایتی برای سیستم سوئیفت راه اندازی شده و مکانی برای آن اجاره شود. پس کشور متقاضی با هزینه خود سایتی برای سوئیفت راه اندازی می کند.

خط انتقال دیتا

برای انتقال پیام ها از سایت به خارج از کشور، می بایست یک خط انتقال دیتا بین المللی برای پنج سال در اختیار سایت قرار بگیرد.

معافیت مالیاتی

سایت سوئیفت در کشور متقاضی باید از مالیات معاف باشد چرا که نرخ مالیات در کشورهای مختلف متفاوت است. به این ترتیب با تمام اعضا رفتار یکسانی می شود.

چگونه می تواند در سیستم سوئیفت عضو شد؟

جمع بندی

کلمه سوئیفت به معنی جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی است. به کمک این سیستم می توان هر اندازه پول را از کشوری به کشور دیگر منتقل کرد. البته این کار شرایطی دارد اما در کل به دلیل امنیت و اطمینان بالا و همچنین سرعت بالا و هزینه کمتر کاربران بسیار زیادی دارد. کشورهای متقاضی باید علاوه بر مشخص کردن مکانی برای تشکیل سایت سوئیفت، معافیت از مالیات و خط انتقال دیتا را نیز برای این کار در نظر بگیرند. افرادی که قصد خرید از وبسایت های خارجی را دارند می توانند از سوئیفت استفاده نمایند.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب