کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

سرفصل های کارشناسی مهندسی ماشین های ریلی

772 بازدید
درج شده در روز چهارشنبه, 17 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

یکی از ایمن ترین و راحت ترین وسایل نقلیه، ماشین های ریلی یا قطار است. ماشین های ریلی به دلایل مختلف از جمله اینکه دارای جاده مشخصی بوده و مسیر تعیین شده ای دارند، دارای امنیت بیشتری هستند. هواپیماها، ماشین های سواری و اتوبوس ها علاوه بر اینکه مانند قطارها از امنیت بالایی برخوردار نبوده، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیستند. به دلیل اهمیت این وسیله نقلیه ما هم سرفصل های کارشناسی مهندسی ماشین های ریلی را به عنوان موضوع این مقاله در نظر گرفتیم. مهندسی ماشین های ریلی به بهبود و تعمیر یا بازسازی قطارها و قطعات آنها و مواردی از این قبیل می پردازد. در این نوشتار درباره موضوعاتی مانند رتبه لازم برای رشته مهندسی ریلی، چارت درسی دانشگاهی و بازار کار این رشته صحبت می کنیم.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاور تحصيلي و آموزش آنلاین انواع مشاوره درسی مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصيلي رايگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

سرفصل های کارشناسی مهندسی ماشین های ریلی


معرفی رشته مهندسی ماشین های ریلی

یکی از رشته های دانشگاهی گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، مهندسی ماشین های ریلی است. این رشته به منظور تربیت متخصصینی در حوزه بهبود سیستم های نگهداری و بهینه کردن آنها، تعمیر، طراحی، بازسازی و ساخت ماشین های ریلی به وجود آمده است. در حقیقت یک مهندس ماشین ریلی به مهندس مکانیکی گفته می شود که در زمینه تجهیزات قطارها و مسائل مربوط به آنها تخصص دارد. تعمیر و نگهداری قطعات قطار، بازسازی و طراحی و ساخت این قطعات بر عهده یک مهندس ماشین های ریلی است. در سال 1376 برای اولین بار دانشکده مهندسی راه آهن در تهران تأسیس شد. این دانشکده که یکی از چند دانشکده دانشگاه علم و صنعت است، در سه رشته مهندسی ماشین های ریلی، مهندسی خط و سازه های ریلی و مهندسی حمل و نقل ریلی تأسیس شد. مهندسی ماشین های ریلی در میان این سه رشته به فعالیت های بخش حرکتی صنعت حمل و نقل می پردازد. فارغ التحصیلان این رشته سیستم ها و قطعات قطارها را بررسی می کنند.
 

معرفی رشته مهندسی ماشین های ریلی


رتبه لازم برای مهندسی ماشین های ریلی

رشته مهندسی ماشین های ریلی به سبب اینکه رشته پرطرفداری بوده و بازار کار مناسبی دارد، پذیرفته شدگان آن باید رتبه خوبی در کنکور کسب کرده باشند. دانشگاه های روزانه سراسری در شهرهای مهم کشور، رتبه های خوب داوطلبان کنکور را می پذیرند. چنانچه اغلب پذیرفته شدگان این رشته دارای رتبه های زیر 6000 هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از رتبه لازم برای مهندسی ماشین های ریلی می توانید کارنامه های پذیرفته شدگان سال های قبل را دانلود و مشاهده کنید.


مهندسی ماشین های ریلی ارشد

ادامه تحصیل در رشته مهندسی ماشین های ریلی تا مقطع دکترا در ایران امکان پذیر است. هر کدام از مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای این رشته دارای چهار گرایش بوده و دانش آموختگان آن در زمینه های مختلفی فعالیت می کنند. گرایش های مهندسی ماشین های ریلی ارشد شامل: کنترل و علائم، مهندسی حمل و نقل ریلی، مهندسی ماشین های ریلی، مهندسی راه آهن برقی است. رشته مهندسی ماشین های ریلی در مقطع دکترا نیز دارای گرایش های مهندسی خطوط راه آهن، کنترل و علائم، مهندسی راه آهن خط و سازه های ریلی و مهندسی راه آهن ماشین های ریلی. افرادی که تصمیم دارند در این رشته ادامه تحصیل دهند باید بر دروس ریاضی و فیزیک مسلط بوده و از روابط اجتماعی خوبی با اطرافیان خود برخوردار باشند. مدیریت خوب و رفتار مناسب با کارکنان و کارگران موجب آرامش محیط کار شده و خلاقیت و بازدهی آنها افزایش می یابد.  
 

رتبه لازم برای مهندسی ماشین های ریلی


چارت درسی مهندسی ماشین های ریلی

دروس رشته مهندسی ماشین های ریلی مانند رشته های دیگر به چند گروه تقسیم می شوند. دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی و دروس تخصصی. چارت درسی مهندسی ماشین های ریلی را می توانید از سایت های مربوطه دانلود و مطالعه کنید. برخی از دروس تخصصی این رشته عبارتند از: طراحی سازه واگن، طراحی بوژی، راه آهن برقی، طراحی لکوموتیو، دینامیک حرکت قطارها، علم مواد و شناخت فلزات در راه آهن و طراحی ترمزهای قطار.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی و کلاس آنلاین انواع مشاوره تحصیلی مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مرکز مشاوره تحصیلی باخبر شوید.


بازار کار مهندسی ماشین های ریلی

دانش آموختگان رشته مهندسی ماشین های ریلی اگر دارای توانایی و مهارت های لازم باشند، می توانند در صنایع مختلفی مانند راه آهن، مترو، ذوب آهن و واگن سازی فعالیت کنند. تصمیمات دولت مبنی بر خصوصی کردن فعالیت های اجرایی راه آهن، نیاز کشور را به افراد متخصص و نیروهای ماهر در این حوزه بیشتر کرده است. شرکت های خصوصی از این افراد متخصص در زمینه های مختلف کاری کمک گرفته و انجام امور را برعهده می گیرند و شرکت راه آهن فعالیت های آنها را هماهنگ و منسجم می کند. فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر فرصت های شغلی رشته مربوط به خود در حوزه های مهندسی مکانیک نیز می توانند مشغول به کار شوند. میزان درآمد و حقوق این افراد متخصص بستگی به مهارت و زمینه فعالیت آنها دارد. شرکت های خصوصی و دولتی از نظر پرداخت حقوق به کارکنان خود متفاوت هستند.

 

مهندسی ماشین های ریلی ارشد

 
جمع بندی
یکی از رشته های مهم و ضروری دانشگاهی، رشته مهندسی ماشین های ریلی است. این رشته که به ساخت و ساز و نگهداری قطعات قطار و راه آهن می پردازد، به منظور تربیت افرادی متخصص در زمینه تجهیزات و قطعات راه آهن و قطارهای مختلف به وجود آمده است. دانش آموختگان این رشته مانند مهندسین مکانیکی هستند که در زمینه قطعات قطارها فعالیت می کنند. امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی ماشین های ریلی تا مقطع دکترا وجود داشته و فارغ التحصیلان آن زمینه های شغلی مناسبی در کشور دارند. دانش آموختگان این رشته در صنایع مختلفی نظیر صنایع ذوب آهن، مترو، راه آهن و واگن سازی مشغول به کار هستند. حقوق و درآمد این افراد بستگی به سطح دانش و مهارت های آنها و همینطور حوزه های کاری دارد. مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای این رشته دارای چهار گرایش بوده و دروس آنها با هم متفاوت است.

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب