کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

رول فیش پرینتر

598 بازدید
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 11 آذر,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

به احتمال زیاد در اجرای عملیات عابر بانک یا خرید توسط دستگاه پوز با کاغذی کوچک که فاکتور محسوب می شود، مواجه شده اید. این کاغذ کوچک همان رول حرارتی است که به آن رول فیش پرینتر گفته می شود. در واقع رول فیش پرینتر یک نوع کاغذ است که چاپ روی آن توسط هد دستگاه انجام می شود. این عمل چاپ صرفا توسط هد پرینتر صورت می گیرد و نیازی به جوهر و تونر نیست. موضوع مقاله امروز ما درباره این کاغذ حرارتی با ارزش و مفید است که کاربردهای بسیاری دارد. در این مقاله به انواع رول حرارتی، مزایای چاپ حرارتی، ساختار کاغذهای حرارتی و خرید آن نیز می پردازیم.برای خرید ست لوازم اداری می توانید به وب سایت های معتبر لوازم اداری آنلاین مراجعه کرده و  خرید وسایل اداری خود را به راحتی و با بهترین قیمت انجام داده و انواع ست لوازم اداری رو میزی را مشاهده کنید و آسانی انتخاب کنید.
 

Image

توضیحاتی درباره رول حرارتی

امروزه مخصوصا با شیوع بیماری کرونا بیشتر مردم برای خرید های خود از کارت اعتباری استفاده می کنند. دستگاه های کارت خوان یکی از مهمترین استفاده کننده های رول حرارتی هستند. اما به جز این دستگاه های کوچک، دستگاهی مانند عابر بانک نیز از این کاغذ حرارتی استفاده می کنند. جالب است بدانید که ایران یکی از مهمترین تولید کنندگان این رول فیش پرینتر است. علاوه بر ایران کشورهایی مانند مالزی، کره، چین و سنگاپور نیز سهم مهمی در تولید رول حرارتی دنیا دارند. این کاغذ حرارتی دارای متراژهای مختلفی است که هر مدیر فروشگاه یا بانک بر اساس نیاز خود یکی از این اندازه ها را انتخاب می کند. متراژ این کاغذها در بازار اغلب 55، 65 ،50 و60 است. از این رول فیش های حرارتی علاوه بر عابر بانک ها و دستگاه های پوز در ماشین حساب های دیجیتال، نسخه های پزشکی و ترازوهای دیجیتال نیز استفاده می شود.

چاپ حرارتی چیست و چه مزایایی دارد؟

چنانچه اشاره کردیم در چاپ این کاغذهای حرارتی از جوهر و تونر استفاده نمی شود و صرفا توسط حرارت دستگاه، عمل چاپ صورت می گیرد. این روش نسبت به چاپ های جوهر افشان و غیره دارای مزایای متعددی است. این مزایا عبارتند از:
1.    عمل چاپ در کاغذ حرارتی بدون صدا و آرام صورت می گیرد.
2.    در چاپ رول فیش پرینتر هزینه ها کم بوده و استفاده از مواد مصرفی کاهش می یابد.
3.    سرعت چاپ در این روش بیشتر است.
4.    چاپ حرارتی را روی رول های کوچکی می توان انجام داد که در نتیجه نیاز به جای کمتری هم هست.
5.    چاپ حرارتی روی رول، ماندگاری بیشتری نسبت به پرینترهای جوهر افشان دارد.
6.    خروجی های چاپ حرارتی بسیار تمیزتر و باکیفیت از خروجی های پرینترهای همراه با جوهر است.
7.    طول عمر این دستگاه های چاپ زیاد بوده و نیاز به سرویس و شارژ مداوم ندارند.
 

Image

روش کار در چاپ رول حرارتی

همانطور که در بخش اول اشاره کردیم طریقه چاپ روی رول حرارتی از طریق هد دستگاه صورت می گیرد. این رول ها که با ترکیبات شیمیایی اسید و رنگ مخصوص پوشانده شده اند، در مقابل حرارت دچار فعل و انفعالات شیمیایی شده و چاپ روی آنها انجام می شود. به عبارت دیگر نوشته ها نوعی سوختگی است که در معرض دید کاربران قرار می گیرد، یعنی حرارت موجب تغییر رنگ و انجام واکنش شیمیایی در این کاغذهای حرارتی می شود. رایج ترین رنگ این پرینترهای حرارتی مشکی است اما رنگ های قرمز و آبی هم در آنها دیده می شود. رنگ موجود در چاپ این دستگاه ها بستگی به ترکیبات افزوده شده روی کاغذ دارد. چاپ روی این کاغذهای حرارتی اگر در معرض چربی یا آب قرار گیرد، از بین می رود. بنابراین اگر نیاز به نوشته های روی این کاغذها دارید، در نگهداری آنها دقت کنید یا نوشته ها را به صورت دیگری ثبت کنید.

آشنایی با انواع رول های حرارتی

با توجه به گسترش موارد استفاده از این رول های حرارتی، انواع مختلفی از آنها در بازار مشاهده می شود که در این بخش با انواع آنها آشنا می شوید.
•    یکی از انواع کاغذهای حرارتی، همان رول فیش پرینتر یا رول حرارتی 8 سانتی متری است. این کاغذ را در متراژهای 50، 45 و 55 سانتی متری تولید می کنند. مهمترین استفاده از این نوع رول، در دستگاه های پوز و فیش پرینتر است. از این کاغذ، علاوه بر دستگاه کارت خوان در عابر بانک ها هم استفاده می کنند.
•    نوع دیگری از این کاغذ حرارتی، رول حرارتی آزمایشگاهی است. از این کاغذها در آزمایشگاه ها  جهت ارائه اطلاعات پزشکی استفاده می شود. حرارت این دستگاه ها زیاد بوده و اثرات چاپ آن از ماندگاری بالایی برخوردار است. این رول های آزمایشگاهی نیز دارای متراژهای متفاوتی هستند.
•    کاغذهای حرارتی فروشگاهی نیز نوع دیگری از کاغذهای حرارتی هستند. از این کاغذها در انواع صندوق های فروشگاهی سوپرمارکت ها، هایپرمارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای استفاده می شود.

با ساختار رول حرارتی آشنا شوید

کاغذهای حرارتی از قسمت های گوناگونی تشکیل شده اند که برخی از آن لایه ها در همه انواع کاغذهای حرارتی مشترک است و بعضی از بخش ها به صورت اختیاری است. به معرفی بخش بالایی تا زیرین لایه های این رول ها توجه کنید.
1.    لایه رویی این کاغذها در جهت محافظت از سایش یا آسیب های شیمیایی و تأثیرات آب یا چربی روی این رول ها طراحی شده اند.
2.    این بخش مربوط به رنگ چاپ است. پرینتر با حرارتی که به این لایه وارد می کند، موجب  واکنش شیمیایی شده و تصاویر یا متن روی کاغذ ظاهر می شود.
3.    این لایه که از لایه های ضروری و مشترک بین کاغذهای حرارتی است، میزان حساسیت لایه حرارتی را تضمین می کند. این بخش از رول حرارتی موجب می شود که رزولوشن یا کیفیت تصویر افزایش یابد. وظیفه دیگر این لایه، ممانعت از انتقال حرارت به کاغذ است.
4.    کاغذ اصلی رول حرارتی یکی دیگر از لایه های این رول فیش پرینتر است. این کاغذ دارای ضخامت های مختلفی بوده و ویژگی های گوناگونی دارد. برخی از این ویژگی ها عبارتند از: مقاومت در مقابل پارگی و کشش، ضخامت، وزن اضافی و یکنواختی تصویرها یا نوشته های چاپ حرارتی.
5.    این لایه زیرین، کاغذ حرارتی را در مقابل مواد مختلفی نظیر الکل، چربی و پلاستی سایزرها مقاوم می کند. با وجود این لایه، استفاده از جوهر و چسب نیز روی رول امکان پذیر است. این لایه همچنین از پیچ خوردگی کاغذ جلوگیری می کند.
 

Image

خرید رول فیش پرینتر

به جهت اینکه کاربرد این رول های کاغذی در دستگاه های پرینتر است باید به کیفیت این کاغذها توجه بسیاری شود. استفاده از رول حرارتی باکیفیت موجب افزایش طول عمر دستگاه های پرینتر می شود. به همین منظور هنگام خرید رول فیش پرینتر به مرغوبیت آن بسیار توجه کنید. بهترین رول حرارتی دارای ضخامت کمی بوده و فاقد پرز است. این دو ویژگی باعث افزایش ماندگاری دستگاه می شود. علاوه بر این دو خصوصیات ضروری، چاپ عالی و یکنواخت در سراسر رول حرارتی نیز آن را به بهترین کیفیت تبدیل می کند.  
 

Image

خرید رول فیش پرینتر نامناسب موجب کند شدن تیغه برش چاپگر می شود. کند شدن تیغه پرینتر باعث خرابی دستگاه می شود. کاغذهای حرارتی در شرایط مناسب و معمولی بین پنج تا هفت سال ماندگاری دارند. این کاغذها را باید در جای خشک و خنک و دور از نور خورشید نگهداری کنید.برای دیدن لیست ملزومات اداری مانند : انواع ست اداری رو میزی ، لوازم مصرفی اداری ، دکوراسیون اداری ، لوازم دفتر کار و تمامی وسایل مورد نیاز دفتر کار می توانید به وب سایت های معتبر خرید لوازم اداری مراجعه کنید و به راحتی خرید خود را انجام دهید.

جمع بندی
رول های حرارتی دارای کاربردهای بسیاری هستند. از این کاغذها در عابربانک ها، دستگاه های خودپرداز، ماشین حساب ها و ترازوهای دیجیتال و دستگاه های آزمایشگاهی استفاده می شود. چاپ روی این رول ها از طریق حرارت دستگاه صورت می گیرد که نسبت به چاپ های جوهر افشان دارای مزایای بسیاری است. تصاویر منظم، سرعت بالا، هزینه بسیار کم، چاپ بی صدا و خروجی های ماندگار، برخی از مزیت های چاپ حرارتی است. این رول ها را در متراژهای مختلفی تولید می کنند. مطالب و تصاویر چاپ شده روی کاغذهای رولی را باید از چربی و آب دور نگه دارید، زیرا مطالب آن در اثر مجاورت با آنها پاک می شود. رول فیش پرینتر را باید در مکان خشک و خنک و دور از نور خورشید نگهداری کنید. ماندگاری این رول ها بین 5 تا 7 سال است.         
   

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب