کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

روش ‌های پخت کیک خانگی بدون فر

86 بازدید
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 16 آذر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

یکی از معضلات خانم های خانه دار، پخت کیک بدون فر است. از آن جایی که امروزه هزینه لوازم آشپزخانه بسیار زیاد شده است، شاید بسیاری از افراد توانایی خرید فر نداشته باشند. در این شرایط استفاده از سایر گزینه ها برای پخت کیک می تواند اقتصادی و به صرفه باشد. در ادامه این مطلب درباره روش های پخت کیک خانگی بدون فر روی گاز یا ماکروفر صحبت خواهیم کرد.

روش ‌های پخت کیک خانگی بدون فر

ستور پخت کیک خانگی بدون فر

روش های گوناگونی برای پخت کیک خانگ بدون فر وجود دارد. شما با کمک ماکروفر یا شعله حرارت می توانید یک کیک اسفنجی خوشمزه تهیه کند. در ادامه یکی از روش ها برای پخت کیک خانگی روی گاز و با قابلمه را می گوییم:
1.    تخم ‌مرغ، وانیل و شکر را داخل ظرفی با هم ترکیب کرده و با همزن برقی تا جایی مخلوط می‌کنیم که همه مواد کف کند و کاملا به رنگ کرم رنگ و حالت کشدار تبدیل شود، سپس به ترتیب روغن مایع و شیر را اضافه کرده و فقط در حد ترکیب شدن با همزن برقی مخلوط می‌کنیم.
2.    آرد و بیکینگ پودر را نیز با هم مخلوط کرده و سپس تا سه مرحله آن را الک می‌کنیم.
3.    مخلوط آرد و بیکینگ پودر را در سه مرحله به مایه اضافه کرده و با لیسک به آرامی و به صورت دورانی مخلوط می‌کنیم تا آرد با مواد، مخلوط و مایه به صورت یکدست تبدیل شود و هیچ گلوله آردی داخل مایه نمایان نباشد.
4.    قابلمه مورد نظر را با روغن جامد چرب می‌کنیم (پیشنهاد می‌شود از قابلمه با قطر حداقل بیست سانتی‌متر استفاده شود زیرا به کار بردن قابلمه کوچک‌تر از این سایز سبب می‌شود که کیک کاملا مغز پخت نشود و اما درباره قابلمه‌های بزرگ‌تر از سایز ذکر شده می‌توان گفت که استفاده از قابلمه‌های کمی بزرگ‌تر مشکلی در پخت کیک ایجاد نمی‌کند اما با بزرگ‌تر شدن اندازه قابلمه، ارتفاع کیک نیز کمتر شده و سبب می‌شود زمان پخت کاهش پیدا کند.) و در ادامه مایه کیک را داخل قابلمه ریخته به طوری که کف قابلمه را کاملا پر کند.
5.    بر روی شعله گاز (اندازه شعله گاز متوسط و متناسب با سایز قابلمه باشد)، شعله پخش کن قرار داده و با حرارت ملایم آن را روشن می‌کنیم اما باید توجه داشت که باید در حدود پانزده دقیقه قبل این کار را انجام دهیم تا شعله پخش کن کاملا گرم شده باشد و در آخر درب قابلمه را با دمکنی پوشانده و روی قابلمه قرار می‌دهیم.
6.    قابلمه را به مدت یک ساعت روی شعله پخش کن قرار داده تا کیک به طور کامل پخته و آماده شود اما باید دقت داشته باشیم که تا چهل و پنج دقیقه سپری نشده باشد، به هیچ وجه نباید درب قابلمه را برداشت زیرا عدم رعایت این نکته سبب می‌شود که پف کیک از بین برود و یا به اصطلاح پف کیک بخوابد. پس از سپری شدن یک ساعت می‌توان درب قابلمه را برداشت و به وسیله یک سیخ چوبی تستی انجام دهیم که هر زمان سیخ پس از وارد شدن در داخل کیک، تمیز و بدون چسبیده شدن مواد، بیرون آمد بنابراین کیک کاملا آماده شده و اگر غیر از این بود یعنی مواد کیک به سیخ چوبی چسبید، درب قابلمه را مجدد قرار داده و صبر می‌کنیم و هر ازگاهی این تست را انجام می‌دهیم.

تزیین کیک خانگی

پس از پخت کیک، درب قابلمه را برداشته و اجازه می‌دهیم کمی دمای کیک پایین آید و خنک شود و در نهایت کیک را از قابلمه خارج می‌کنیم. برای پخت کیک در داخل قابلمه پیشنهاد می‌شود حتما از قابلمه نچسب استفاده شود و جنس قابلمه خیلی نازک نباشد چون حرارت شعله بسیار سریع انتقال پیدا کرده و موجب می‌شود، دور کیک تا زمان پخت کامل، بسوزد. برای تزیین روی کیک می‌توان از انواع کرم‌ها یا گاناش استفاده کرد و یا اینکه کیک را به صورت ساده سرو کرد. به عنوان نمونه برای تزیین گاناش، شکلات تخته‌ای با طعم دلخواه را خرد کرده و روی حرارت بن ماری قرار می‌دهیم تا کاملا ذوب شود. (ظرف آبی را روی حرارت قرار داده تا آب به جوش آید و ظرف شکلات را روی آن ظرف قرار می‌دهیم به طوری که کف ظرف با آب در حال جوش، تماس نداشته باشد تا بخار آب سبب ذوب شدن شکلات شود.) سپس خامه صبحانه را به شکلات اضافه کرده و روی حرارت بن ماری کاملا مخلوط می‌کنیم تا به حالت یکدست درآید و در نهایت از روی حرارت برمی‌داریم.

روش ‌های پخت کیک خانگی بدون فر

گاناش آماده را روی کیک ریخته و شکلات سفید را هم به روش بن ماری که توضیح داده شد، ذوب می‌کنیم. شکلات را داخل قیف ریخته و سر قیف را خیلی کوچک برش می‌دهیم و روی گاناش به صورت دایره‌ای از مرکز، شروع به تزیین می‌کنیم و بعد با خلال دندان روی راه راه‌ها به صورت رفت و برگشتی طرح می‌اندازیم و سپس صبر می‌کنیم تا گاناش حالت گرفته و در نهایت می‌توان کیک را برش داد. کیک وانیلی ساده خانگی خوشمزه را نیز می‌توان داخل فر هم پخت به این صورت که فر را با دمای صد و هشتاد درجه به مدت پانزده دقیقه از قبل گرم کرده و کیک را داخل قالب چرب شده ریخته و درب فر به مدت چهل و پنج الی پنجاه دقیقه قرار می‌دهیم و در آخر با خلال دندان تست می‌کنیم که اگر خلال دندان تمیز بیرون آمد، کیک آماده شده و می‌توان از فر خارج کرد. برای پخت کیک نیازی به فر نیست. شما با یک ماهیتابه سایز متوسط و حرارت شعله گاز می توانید یک کیک اسفنجی ساده تهیه کنید.
 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب