کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

روستای فیلبند

268 بازدید
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 06 مهر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

اگر شما هم می خواهید به این روستا بروید و از هوا و طبیعت خیال انگیز آن استفاده کنید بهتر است تا آخر این مقاله را بخوانید تا شما را با جاذبه های دیگر این منطقه آشنا کنیم. 
موقعیت جغرافیایی روستای فیلبند 
همانطور که گفتیم روستای زیبا و رویایی فیلبند در فاصله 240 کیلومتری تهران قرار دارد. برای رسیدن به این روستا باید وارد جاده هراز شوید و به سوی شهر آمل بروید. در هنگام ورود به آمل نرسیده به بخش جنوبی، جاده ای از طرف شرق به فیلبند می رسد. این روستا در واقع از توابع دهستان خوشرود است. فیلبند بلندترین روستا در قسمت شرقی استان مازندران است که ارتفاع 2300 متری دارد. به دلیل همین ارتفاع زیاد به آن بام شرقی مازندران نیز گفته می شود. 

فیلبند به چه معناست؟

نام اصلی این روستا در حقیقت «فِلبَند» بوده که از «فِل» و «بند» تشکیل شده است. «فل» در زبان مازنی به معنی خستگی است و واژه «بند» هم به معنی بند آمدن و نتوانستن است که به طور کلی فلبند یعنی رفتن به این مکان طاقت فرسا و تقریبا ناممکن است. 

روستای فیلبند

زندگی روی ابرها در روستا

بیشترین جاذبه ای که روستای فیلبند برای گردشگران دارد، اقیانوس ابرهایی است که در این روستا مشاهده می شود. ارتفاع زیاد این روستا سبب شده است که ابرها در واقع زیر پای شما باشد. استنشاق هوای تازه و طبیعت سرسبز و باطراوت و همینطور چشم انداز باشکوه همگی از جذابیت های دیگر این منطقه است. شما با رسیدن به فیلبند گویا بالای لوبیای سحر آمیز رفته اید و روی ابرها راه می روید. آب و هوای این منطقه به گونه ای است که در طی یک روز یا حتی چند ساعت چندین مدل آب و هوایی را تجربه می کنید. 
آسمان صاف و آفتابی ناگهان به بارانی و ابری تبدیل می شود و گاهی روی ابرها در گردش هستید و زمانی نیز دریای خزر را به راحتی مشاهده می کنید. 

جاذبه های فیلبند و اطراف آن

در مسیر رسیدن به روستای فیلبند با جنگلی شگفت انگیز و زیبا رو به رو می شوید به نام جنگل سنگچال و چلاو که روستایی با همین نام در کنار آن قرار دارد. کلبه های چوبی و خیال انگیز و دشت هایی سرسبز و باطراوت که مکانی برای چرای گوسفندان اهالی روستا است. از این جنگل زیبا که بگذریم چشمه های آب معدنی در اطراف فیلبند وجود دارد که مشهورترین چشمه معدنی در آن، چشمه لار است. 
برخی از گردشگران و مسافران برای درمان بیماری های استخوانی و کلیوی خود به این روستا می روند و در چشمه لار و چشمه های دیگر شنا می کنند. در فیلبند علاوه بر طبیعت زیبا جاذبه های دیگری نیز وجود دارد. مقبره دو امامزاده به نام امامزاده یحیی و امامزاده قاسم در ارتفاعات جنوبی این روستا قرار دارد. مقبره این امامزادگان در نزدیکی قله اندوار واقع شده است. مهمانپذیر نزدیک این مقبره یکی از امکانات رفاهی روستای مذکور است که بعد از زیارت می توانید به آنجا بروید و در آن استراحت کنید. 

جاذبه های گردشگری فیلبند

اقامتگاه های روستای فیلبند

اگر به دنبال اقامت چند روزه در یک هتل هستید، باید بدانید که در این روستا مکانی به عنوان هتل وجود ندارد. شما می توانید برای اقامت در فیلبند، خانه های روستایی که توسط مردم آنجا در اختیار مسافران قرار داده می شود را اجاره کنید. البته لازم به ذکر است که اجاره ای که بابت این خانه ها می پردازید بیش از ارزش واقعی این خانه ها است ولی به دلیل عدم وجود هتل باید با این خانه ها بسازید. برای اقامت، مکان های دیگری نیز در این روستا وجود دارد اتاق با سرویس مشترک است.
«تکیه غرب» و «تکیه بابا» جزو اماکنی است که این اتاق های کرایه ای را می توانید اجاره کنید. کسانی که متصدی اجاره اتاق های مسافر هستند لوازمی مثل چراغ گرد سوز، چراغ علاءالدین و لامپ را نیز کرایه می دهند. به این طریق می توانید کاملا با زندگی روستایی آشنا شوید.  

تجهیزات سفر به فیلبند

برای رفتن به روستای فیلبند باید تجهیزات مناسبی همراه خود داشته باشید زیرا همانطور که گفتیم امکانات مناسبی برای اقامت ندارد. این لوازم عبارتند از: 
•    کفش مناسب و راحت جهت پیاده روی در محیط روستایی
•    لباس گرم مانند پالتو، بارانی یا پانچو
•    پاور بانک برای روشن ماندن گوشی تا آخر سفر (تماس ضروری را قبل از رسیدن انجام دهید چون ممکن است سرویس دهی همه اپراتورهای موبایل در فیلبند صورت نگیرد.)
•    در صورت تمایل دوربین عکاسی برای عکاسی حرفه ای
 
جمع بندی
یکی از روستاهای خوش آب و هوا و خیال انگیز در استان مازندران، فیلبند است. ارتفاع بالای فیلبند از سطح دریا سبب شده است که این روستا آب و هوایی لطیف و در عین حال شگفت انگیز داشته باشد. جاذبه های دیگری علاوه بر آب و هوای خوش در فیلبند وجود دارد که مقبره امامزادگان یحیی و قاسم جزو این جاذبه ها به شمار می روند.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب