کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

رشته مهندسی کامپیوتر

612 بازدید
درج شده در روز شنبه, 06 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

امروزه رایانه و علوم مرتبط با آن به بخش مهمی از رشته های دانشگاهی و تحصیلی تبدیل شده اند. در واقع، کامپیوتر و تکنولوژی به تمامی بخش های زندگی انسان نفوذ کرده اند و حتی رشته های مرتبط با علوم انسانی که در گذشته رشته هایی بسیار انتزاعی بودند برای ارتقا کیفی خود به علوم کامپیوتر نیاز دارند. به همین دلیل یادگیری این رشته اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است بدانید که آشنایی با مهارت های هفت گانه کامپیوتر دلیلی بر آشنایی شما با علوم رشته مهندسی کامپیوتر نمی شود. در صورت آشنایی با مهارت های هفت گانه، شما تنها کاربر ساده کامپیوتر هستید. اما رشته مهندسی کامپیوتر علوم گسترده تری مانند نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر را در بر می گیرد.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاور تحصيلي و آموزش آنلاین انواع مشاوره درسی مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصيلي رايگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

رشته مهندسی کامپیوتر

 


رشته نرم افزار کامپیوتر


همانطور که می دانید، برنامه هایی که برای اجرا درکامپیوتر نیاز هستند باید با کد های 0 و 1 نوشته شوند. زبانهای مختلفی برای کامپیوتر در دسترس هستند که از مهمترین آنها می توان به سی پلاس پلاس، پایتون و جاوا اشاره کرد. هر یک از این زبانها در قالبهای خاصی قابل اجرا هستند و امکانات ویژه ای را در اختیار برنامه نویس قرار می دهند. نرم افزارهایی که در رشته مهندسی کامپیوتر باید با آنها آشنایی داشته باشید به شرح زیرند:
•    نرم افزارهای پایه
•    نرم افزارهای سیستمی
•    نرم افزارهای کاربردی
•    بد افزارها
•    نرم افزارهای جانبی
•    نرم افزارهای بازیابی اطلاعات
•    نرم افزارهای مدل سازی
 

رشته نرم افزار کامپیوتر


ممکن است که رشته نرم افزار در ابتدا کمی شما را اغوا کند که به راحتی می توانید برنامه های خود را بنویسید. اما باید بدانید که آشنایی با اصول برنامه نویسی سختی و دشواری خاصی دارد و شما باید در این رشته صبور باشید. شما با استفاده از کدها و الگوریتم هایی که در رشته مهندسی کامپیوتر می آموزید برنامه خود را طراحی می کنید. به این نکته توجه داشته باشید که زمان اجرای برنامه اهمیت زیادی دارد. برنامه شما باید به صورتی نوشته شود که بتواند در زمان کوتاهی اجرا شود. همچنین، برنامه شما باید به صورتی طراحی شود که با نیازهای کاربر همخوانی داشته باشد. در واقع، شما در جایگاه برنامه نویسی در مقام خالقی هستید که می خواهید موجودی را خلق کنید. قبل از خلق آن موجود باید به تمامی موارد در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه را خلق کنید.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی و کلاس آنلاین انواع مشاوره تحصیلی مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مرکز مشاوره تحصیلی باخبر شوید.


رشته سخت افزار کامپیوتر


در این رشته شما با مدارهای الکترونیکی، سیستم های کنترل خطی و روش انتقال داده ها آشنایی پیدا می کنید. ممکن است شما نام نرم افزار کامپیوتر را بیشتر از سخت افزار کامپیوتر شنیده باشید، زیرا این ذهنیت وجود دارد که رشته مهندسی کامپیوتر یعنی برنامه نویسی! اما در رشته سخت افزار شما با ویژگی های فنی کامپیوتر آشنا می شوید که امروزه رشته ای بسیار مهم در سراسر دنیا به شمار می رود. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است افرادی که در رشته سخت افزار مهندسی کامپیوتر تحصیل می کنند، دروس برنامه نویسی کامپیوتر را نیز می گذرانند و با این موضوع آشنایی دارند.


درآمد و بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر


یکی از پرتکرارترین سوالات در مورد یک رشته درآمد و بازار کار است. در واقع، تمامی دانشجویان تمایل دارند که بعد از تحصیل کار و درآمد خوبی داشته باشند. بهتر است بدانید که رشته علوم کامپیوتر یکی از بهترین رشته های روز دنیا است که بازار کار بسیار خوبی دارد و در آمد بالایی برای آن پیش بینی می شود. البته به این موضوع توجه داشته باشید که صرف داشتن مدرک دانشگاهی در این رشته شما نمی توانید به درآمد بالایی دست پیدا کنید.
 

رشته سخت افزار کامپیوتر


برای موفقیت در این رشته شما باید با علوم کامپیوتر آشنایی کامل داشته باشید. به طور مثال اگر می خواهید در زمینه برنامه نویسی کامپیوتر فعالیت کنید باید به زبانهای برنامه نویسی روز دنیا تسلط داشته باشید. بسیاری از کارشناسان علوم رایانه بر این اعتقاد هستند که برنامه نویسان باید حداقل سه زبان برنامه نویسی را به طور کامل بشناسند. این کار نیازمند تمرین و ممارست زیادی است. همچنین، شما باید تلاش کنید تا برای موضوعاتی که در اطراف خود می بینید برنامه بنویسید. این موارد به شما کمک می کنند تا بتوانید با دغدغه ها و چالش های برنامه نویسی در رشته مهندسی کامپیوتر آشنا شوید و همین امر زمینه را برای ورود شما به این عرصه فراهم می سازد.


دروسی که در رشته مهندسی کامپیوتر می گذارنید!


اگر می خواهید در این رشته تحصیل کنید، باید پایه ریاضی و تحلیلی خوبی داشته باشید. به همین دلیل قبل از ورود به این رشته باید ضعف خود را در این زمینه رفع کنید تا بتوانید در این رشته موفق شوید. دروسی که در رشته مهندسی کامپیوتر باید بگذرانید به شرح زیر هستند:
•    مبانی‌ کامپیوتر
•    مبانی برنامه‌ نویسی‌ و برنامه نویسی پیشرفته
•    آزمایشگاه‌ کامپیوتر
•    معادلات‌ دیفرانسیل‌
•    ساختمان ‌های‌ گسسته‌
•    آمار و احتمالات‌ مهندسی‌
•    مدارهای‌ الکتریکی‌
•    ساختمان‌ داده‌ها
•    زبان‌ ماشین‌
•    مدارهای‌ الکترونیکی‌
•    مدارهای‌ منطقی‌
•    طراحی‌ الگوریتم ‌ها
•    طراحی‌ و پیاده‌ سازی‌ زبان ‌های‌ برنامه‌ نویسی
•    انواع ریز پردازنده‌
•    آشنایی با معماری‌کامپیوتر
•    آشنایی با شبکه ‌های‌ کامپیوتری‌
•    آشنایی با سیستم ‌های‌ عامل‌
 

درآمد و بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر


جمع بندی
تا بدینجا تلاش کردیم تا شما را با رشته مهندسی کامپیوتر آشنا کنیم. اگر می خواهید به این رشته وارد شوید، باید پشتکار فراوانی داشته باشید. علوم کامپیوتر علومی انتزاعی هستند که ممکن است در ابتدای کار کمی شما را خسته کنند. اما اگر این رشته را ادامه دهید، به زودی زیبایی های خود را به شما نشان می دهد. در این مسیر بهتر است با کسانی که قبلا در این رشته تحصیل کرده اند مشورت کنید و از تجارب آنها پند بگیرید.

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب