کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

رشته مهندسی شیمی

597 بازدید
درج شده در روز پنجشنبه, 04 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

یکی از رشته های دانشگاهی که دیپلمه های علوم ریاضی از طریق کنکور سراسری در آن پذیرفته می شوند، رشته مهندسی شیمی است. این رشته برای کسانی که در دروس ریاضی و شیمی مسلط هستند، مناسب است. بر خلاف تصور اغلب داوطلبان مهندسی شیمی، دروس مرتبط به شیمی غالب نیست و باید کسانی که قصد دارند در این رشته تحصیل کنند باید مهارت خود را در دروس ریاضی و فیزیک افزایش دهند. افرادی که در حل معادلات و مباحث ریاضی توانایی زیادی دارند، در این رشته موفق هستند. اگر می خواهید درباره رشته مهندسی شیمی و گرایش های آن و همینطور آینده شغلی این رشته اطلاعات بیشتری کسب کنید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاور تحصيلي و آموزش آنلاین انواع مشاوره درسی مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصيلي رايگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

رشته مهندسی شیمی

 

رشته مهندسی شیمی چیست؟

همانطور که گفتیم رشته مهندسی شیمی یکی از رشته های علوم ریاضی است که داوطلبان از طریق کنکور سراسری در دانشگاه های مختلف کشور پذیرفته می شوند. تحصیل در مقطع لیسانس رشته مهندسی شیمی در برخی از دانشگاه های کشور، بدون گرایش است. یعنی دانشجویان در دو سال اول، تمام دروس مشترک بین گرایش ها را می گذرانند. دانشجویان بعد از سپری شدن دو سال، گرایش مورد علاقه خود را انتخاب می کنند. البته در مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی ، دروس مشترک بین گرایش ها زیاد بوده و انتخاب گرایش از اهمیت زیادی برخوردار نیست. به هر جهت گرایش های این رشته عبارتند از: مهندسی بیوتکنولوژی، مهندسی صنایع غذایی، مهندسی صنایع نفت و گاز، مهندسی صنایع پتروشیمی، مهندسی فرآیند و مهندسی نانوتکنولوژی.
 

رشته مهندسی شیمی چیست؟


درس اصلی در این رشته موازنه انرژی و مواد بوده که یک درس چهار واحدی است. محاسبات ساده ریاضی، پیش نیاز و پایه درس موازنه انرژی و مواد محسوب می شود. برای موفق شدن در رشته مهندسی شیمی باید در تمرین محاسبات ریاضی کوشا بوده و ممارست فراوانی کنید. برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا علاوه بر محاسبات ریاضی، باید در بخش پدیده های انتقال هم تسلط داشته باشید. این بخش که شامل سه قسمت اصلی انتقال حرارت، انتقال مومنتوم و انتقال جرم است را باید به خوبی فرا گیرید. دروس این رشته مانند بسیاری از رشته ها به صورت تئوری و عملی است و این یکی از مزایای مهندسی شیمی به شمار می رود؛ زیرا به این طریق درس ها را بهتر و کاربردی تر می آموزید.  

شغل های مربوط به رشته مهندسی شیمی

فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی با توجه به گرایش های مختلفی که دارند دارای بازار کار متفاوتی هستند. این افراد در حوزه های گوناگونی می توانند وارد شوند و مسئولیت های متفاوتی داشته باشند. این مسئولیت ها می تواند مهندسی فرآیند باشد یا مدیر یک کارخانه. گرایش های متفاوت این مهندسین سبب می شود که بتوانند، در حوزه های مختلفی فعالیت داشته باشند. حوزه های این افراد می تواند در مواد نانو یا در طراحی فرآیند تولید مواد غیر آلی مانند سیمان و آهک باشد.
 

شغل های مربوط به رشته مهندسی شیمی


یکی از حوزه هایی که فارغ التحصیلان رشته شیمی در آن فعالیت دارند، طراحی و اجرای فرآیندهای شیمیایی جهت تبدیل مواد اولیه است. این افراد اغلب در پالایشگاه ها و در حوزه تبدیل مواد نفتی مشغول به کار هستند. یک مهندس شیمی در هر گرایشی باید مسائل شیمی، فیزیک و همینطور ریاضی را به خوبی بداند و در آن تبحر داشته باشد؛ زیرا تبحر و مهارت در این علوم در کلیه مشاغل مربوط به این رشته لازم است. شما اگر قصد دارید در رشته مهندسی شیمی مشغول به کار شوید، باید دانش خود را در این زمینه ها افزایش دهید. محل کار اکثر مهندس های شیمی در کارخانه ها، پالایشگاه ها، دفاتر کار، آزمایشگاه ها و شرکت های مختلف است. اغلب آنها در ساعات اداری موظفند که در سمت خود فعالیت کنند ولی اگر کار آنها به صورت پروژه ای است، باید در زمان مقرر پروژه خود را تحویل داده و ساعت کاری مشخصی ندارند.  
 

فارغ التحصیلان رشته شیمی

بهترین گرایش رشته مهندسی شیمی

چنانچه گفتیم رشته مهندسی شیمی دارای گرایش های مختلفی است. برخی از این افراد به سبب فعالیت در مناطق نفتی و حومه شهرها، درآمد بالایی دارند ولی باید گفت حقوق دریافتی یک مهندس شیمی در بخش خصوصی کاملا متفاوت است. با توجه به درآمد بالایی که یک مهندس شیمی با گرایش های نفت و گاز  یا پتروشیمی می گیرد، شاید بتوان بهترین گرایش رشته مهندسی شیمی را مربوط به نفت و گاز دانست. البته باید توجه کنید که کار این افراد سخت بوده و از شهر و خانواده خود دور هستند.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی و کلاس آنلاین انواع مشاوره تحصیلی مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مرکز مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

بهترین گرایش رشته مهندسی شیمی


برخی از بخش های خصوصی به سبب درآمد بالای خود، حقوق بیشتری به کارکنان خود می دهند. پیشنهاد می شود که شغل خود را با دقت انتخاب کرده تا در آن بتوانید موفقیت زیادی کسب کنید. اشتغال در یک شغل ممکن است درآمد بالایی داشته باشد ولی به سبب متناسب نبودن آن با تیپ شخصیتی شما، از آن خسته شده و روحیه خود را از دست می دهید. اگر شغلی که در آن مشغول هستید با توانایی و روحیه شما هماهنگ نباشد، موفقیت در آن امکان پذیر نیست.
جمع بندی
رشته مهندسی شیمی یکی از رشته های علوم ریاضی است که داوطلبان آن از طریق کنکور سراسری در دانشگاه های سراسر کشور پذیرفته می شوند. تحصیل در این رشته برای افرادی که در دروس ریاضی، شیمی و فیزیک مهارت دارند، مناسب است. گرایش ها در مقطع کارشناسی مهندسی شیمی تأثیر چندانی ندارد، زیرا دروس بسیاری در همه گرایش ها مشترک است. گرایش های مختلفی در رشته مهندسی شیمی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد مانند: مهندسی صنایع نفت و گاز، مهندسی نانو تکنولوژی، مهندسی صنایع غذایی و مهندسی صنایع پتروشیمی که هر کدام علاقمندان خود را دارند. محل کار مهندسین شیمی معمولا در کارخانه ها و پالایشگاه ها، آزمایشگاه ها و برخی نیز در دفاتر کار شرکت ها است. درآمدهای مختلفی برای این افراد وجود دارد که با توجه به حساسیت و سختی کار آنها در نظر گرفته می شود. علاقمندی و توانایی در شغل مورد نظر از عوامل مهم موفقیت در آن است.    

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب