کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

رشته مراقبت پرواز

553 بازدید
درج شده در روز شنبه, 20 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

رشته مراقبت پرواز یکی از گرایش های رشته هوانوردی است که هدف آن امنیت پرواز و جلوگیری از هرگونه آسیب و خسارت در حین پرواز است. هنگامی که داخل هواپیما بر فراز آسمان هستید بیشترین چیزی که برای شما اهمیت دارد، ایمنی و امنیت است. انسان در آسمان احساس خطر کرده و تصور اینکه هیچگونه محافظی ندارد و کسی نمی تواند در هنگام خطر او را یاری کند، وحشتناک است. اما ایمنی لازم توسط افراد که در رشته مراقبت پرواز تحصیل کرده اند، تأمین می شود. ما در این مطلب می خواهیم درباره این رشته و شرایط ورود به آن و مسائلی از این قبیل با شما صحبت کنیم.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاور تحصيلي و آموزش آنلاین انواع مشاوره درسی مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصيلي رايگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

رشته مراقبت پرواز

معرفی حرفه مراقبت پرواز

هنگامی که در آسمان هستید و از داخل هواپیما بیرون را نگاه می کنید، گمان می کنید که آسمان خلوت بوده و ترافیکی ندارد. اما این تصور درستی نیست. هر روزه تعداد زیادی هواپیماهای بزرگ و کوچک با هدف های گوناگون در آسمان به حرکت در می آیند. کنترل این شلوغی و ترافیک کار آسانی نبوده و نیاز به دقت فراوانی دارد. کنترل این شرایط بر عهده مراقبین پرواز است. متخصصین مراقبت پرواز با استفاده از رادار، هواپیماها را کنترل کرده و به آنها اطلاعات لازم را می دهند. 
یک متخصص مراقبت پرواز درباره هوا، وزش باد، حرکت هواپیماهای دیگر و غیره اطلاعات لازم را در اختیار خلبان قرار می دهند. شرایط غیر عادی یا پروازهای با تأخیر و اضطراری همگی توسط متخصص مراقبت پرواز به اطلاع خلبان ها می رسد. این افراد ماهر در داخل برج مراقبت نشسته و امنیت مسافران و هواپیماها را برقرار می کنند. متخصصین مراقبت پرواز زمانی که حجم ترافیک هوایی زیاد بوده و هواپیما نمی تواند فرود به هنگامی در روی زمین داشته باشد، این موقعیت اضطراری به خلبان آن هواپیما اطلاع داده می شود که از آن منطقه دور شده تا ترافیک کاهش یابد. 
 

مهندسی هوانوردی مراقبت پرواز

وظایف متخصص مراقبت پرواز

به طور کلی می توان اهداف و وظایف یک متخصص مراقبت پرواز را بدین گونه شرح داد
•    این افراد از برخورد هواپیماها جلوگیری می کنند. به وسیله رادار به خلبان ها اطلاعات لازم داده می شود. 
•    مراقبین پرواز از برخورد هواپیماها با موانع دیگر اطراف فرودگاه و مکان های دیگر جلوگیری می کنند.
•    کنترل هواپیماها به وسیله رادار و نظم بخشیدن به آنها در جریان پرواز از وظایف این افراد ماهر است.
•    دادن اطلاعات لازم در مواقع اضطراری به واحدهای مربوطه بر عهده مراقبین پرواز است. پروازهای اضطراری هواپیماها باید به اطلاع مسئولین ذی ربط برسد.
•    متخصص مراقبت پرواز کلیه اطلاعات مفید و لازمی مانند سرعت وزش باد، حرکت هواپیماهای دیگر و خطرات احتمالی را به اطلاع خلبانان می رساند. این اطلاعات برای سلامت پرواز و جلوگیری از خطرات احتمالی ضروری است.
به طور کلی متخصصین مراقبت پرواز، هواپیماها را از ابتدای حرکت تا هنگام فرود آن تحت کنترل داده و از خطر محافظت می کند.
 

وظایف متخصص مراقبت پرواز

شرایط ورود به رشته مراقبت پرواز

همانطور که در بخش ابتدایی گفتیم مراقبت پرواز یکی از گرایش های رشته هوانوردی است. این گرایش همراه با گرایش های ناوبری هوایی و خلبانی سه گرایش هوانوردی را تشکیل می دهند. رشته هایی نظیر مدل سازی، الکترونیک و نگهداری و تعمیر هواپیما جزو زیرشاخه های این رشته محسوب می شوند. مراقبت پرواز مانند کلیه رشته های خاص دانشگاهی دارای شرایط ویژه ای است. کسانی که علاقمند به رشته مراقبت پرواز هستند باید شرایط زیر را دارا باشند
•    در آزمون ورودی رشته مراقبت پرواز نمره قبولی را کسب کنند
•    سن آنها باید زیر 20 سال و چنانچه به خدمت سربازی نرفته اند زیر 24 سال باشد
•    باید ویژگی های فیزیکی خاص متناسب با این رشته را داشته باشند. برای مثال داشتن قدی حداقل 165 سانتی متر و وزنی متعارف
•    مسلط به زبان انگلیسی باشند. صحبت کردن با خلبان به زبان انگلیسی بوده و این مکالمه در برخی مواقع سبب آرامش خلبان می شود. همچنین اطلاعات و گزارش ها و خبرهای اضطراری همگی باید توسط متخصص مراقبت پرواز به خلبان داده شود که کلیه این گفتگوها باید با زبان انگلیسی صورت گیرد 
•    دارای سرعت عمل و مهارت زیادی بوده و از قدرت تجزیه و تحلیل بالایی برخوردار باشند. توانایی کنترل هیجانات در مواقع اضطراری و بحرانی را داشته باشند
•    توانایی صحبت کردن با میکروفون یکی دیگر از شرایط لازم برای یک متخصص مراقبت پرواز است
 

شرایط ورود به رشته مراقبت پرواز

مهندسی هوانوردی مراقبت پرواز

دانشجویان مهندسی هوانوردی مراقبت پرواز دروس مختلفی را باید بگذرانند. این دروس شامل دروس پایه، دروس اصلی و دروس تخصصی است. دروس پایه آنها ریاضی، آمار و احتمالات، معادلات دیفرانسیل و فیزیک پایه است که مربوط به گروه آزمایشی ریاضی است. برخی از دروس تخصصی مهندسی هوانوردی گرایش مراقبت پرواز نیز از این قرار است: پرواز پیشرفته نظامی، مقاومت مصالح، مکانیک پرواز کاربردی، ایرودینامیک سیالات تراکم پذیر و پرواز تخصصی نظامی. جالب است بدانید برخی از دانشجویان رشته هوانوردی از ترم دوم تحصیلی در صورتی که شرایط آنان احراز شود، بورسیه دانشکده صنعت هواپیمایی کشور می شوند.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی و کلاس آنلاین انواع مشاوره تحصیلی مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مرکز مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

جمع بندی 
مراقبت پرواز یکی از گرایش های رشته هوانوردی است که طرفداران زیادی دارد. دانش آموختگان این رشته جالب وظیفه حفظ امنیت پروازهای کشور را برعهده دارند. این افراد ماهر تمامی اطلاعات مربوط به پرواز را در اختیار خلبانان در حال پرواز قرار می دهند. این افراد موظفند هرگونه اطلاعات مربوط به شرایط اضطراری، شرایط جوی و سرعت وزش باد، حرکت هواپیماهای در حال پرواز و غیره را از طریق رادار به خلبانان اطلاع دهند. داوطلبان برای تحصیل در این رشته باید دارای شرایط خاصی باشند مانند سن زیر 20 سال و چنانچه خدمت سربازی نرفته اند، حداکثر سنی زیر 24 سال داشته باشند. دارای سلامت جسمی کامل و قدی بالای 165 و وزنی متناسب باشند. برخی از دروس تخصصی این دانشجویان عبارتند از: مقاومت مصالح، مکانیک پرواز کاربردی، ایرودینامیک سیالات تراکم پذیر و پرواز پیشرفته نظامی.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب