کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

رشته مامایی

684 بازدید
درج شده در روز پنجشنبه, 04 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

رشته مامایی یکی از رشته های علوم تجربی است که بسیاری از داوطلبان کنکور به دنبال کسب رتبه برای این رشته هستند. برخی از کسانی که در دبیرستان از رشته علوم تجربی فارغ التحصیل شده اند، مامایی را به عنوان اولین انتخاب خود به عنوان رشته دانشگاهی در نظر می گیرند. این رشته جذاب به سبب اینکه با تولد کودک و مراقبت های دوران بارداری همراه بوده، از اهمیت بالایی برخوردار است. نقش ماما در تولد یک کودک سالم بسیار مهم است.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره تحصيلي و آموزش آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی آنلاین رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

رشته مامایی


مشاوره مادران قبل از ازدواج و راهنمایی درباره زایمان و تولد کودک، همگی بر عهده ماما است. آموزش های تنظیم خانواده، مراقبت های دوران بارداری، راهنمایی درباره زایمان های طبیعی و سزارین، مراقبت های بهداشتی مادر و نوزاد، همگی وظیفه فارغ التحصیلان رشته مامایی است. حتی راهنمایی و مشاوره مادرانی که کودک شش ساله دارند نیز بر عهده این افراد است. در این نوشتار می خواهیم در مورد این رشته پرطرفدار و حساس، بازار کار و آینده شغلی و همینطور درآمد آن با شما صحبت کنیم.

بررسی وظایف یک ماما و رشته مامایی

چنانچه گفتیم یک ماما وظایف گوناگونی دارد. مدت زمانی که او باید یک مادر را تحت نظر خود قرار دهد، شاید به ده سال نیز برسد؛ زیرا این افراد باید دختران را قبل از ازدواج نیز مشاوره داده و راهنمایی کنند. خانم ها باید قبل از ازدواج با مسائلی پیرامون سلامت جسمی و روحی لازم برای یک حاملگی و زایمان سالم آشنا باشند. آگاهی درباره بهترین زمان بارداری و مراقبت های بهداشتی در حین آن، نقش مهمی در تولد یک کودک سالم دارد.
یک ماما باید شرایط خانم هایی که قصد بارداری دارند را بررسی کرده و حاملگی های پرخطر را به آنها گوشزد کند. یک فرد با سابقه خانوادگی ناهنجار ژنتیکی یا بیماری هایی نظیر دیابت و بیماری های قلبی باید از خطراتی که ممکن است در زمان بارداری یا بعد از آن به وجود بیاید، آگاه باشد. راهنمایی این افراد وظیفه یک ماما است. زنانی که قصد بارداری دارند اگر در قبل و حین بارداری با یک مامای ماهر و با تجربه در ارتباط بوده و از او راهنمایی های لازم را دریافت کنند، خود را از خطرات احتمالی بعدی ایمن می سازند.
 

بررسی وظایف یک ماما و رشته مامایی


مشورت و مشاوره با یک ماما و انجام آزمایشات لازم برای بارداری و زایمان سالم و بی خطر، در ایجاد یک جامعه سالم نقش مهمی دارد. مراجعه به کلینیک هایی که ویژه مراقبت های بارداری است، سلامت مادر و کودک را تا حد زیادی تضمین می کند. مشورت در مورد روش های زایمان و انتخاب یک روش مناسب نیز بر عهده ماماست.
کنترل وضعیت رشد کودک و تکامل اجتماعی و رفتاری او را یک فارغ التحصیل مامایی بررسی می کند. انجام منظم واکسیناسیون کودک و تغذیه او تحت نظر ماما صورت می گیرد.   

بازار کار و آینده شغلی رشته مامایی

بسیاری از افراد در هنگام انتخاب رشته دانشگاهی خود، درباره آینده شغلی رشته مورد نظر خود سوال می کنند. آینده شغلی خوب و بازار کار مناسب یکی از فاکتورهای موثر در انتخاب یک رشته دانشگاهی است. رشته مامایی به علت بازار کار خوبی که دارد، مورد اقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. مقطع لیسانس رشته مامایی چهار سال است که بعد از آن می توانید در مراکز بهداشتی مانند بیمارستان ها و زایشگاه ها مشغول به کار شوید.
فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مامایی اگر بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد این رشته تحصیل کنند، بعد از اتمام دوره دو ساله آن می توانند به عنوان سرپرست و سوپروایزر بخش درمانی، فعالیت کنند. اخذ دکترای این رشته نیز در ایران امکان پذیر است و فرد می تواند پس از دکترای رشته مامایی به عنوان پزشک متخصص زنان و زایمان به طبابت بپردازد.
   

بازار کار و آینده شغلی رشته مامایی

درآمد و حقوق رشته مامایی

درآمد و حقوق یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب رشته دانشگاهی و تحصیلی است. رشته هایی که فعالیت در آنها می تواند افراد را از نظر مالی تأمین کند، مورد توجه قرار می گیرد. رشته مامایی از آن رشته هایی است که می تواند برای فرد فارغ التحصیل آن درآمدزایی خوبی داشته باشد. اما برخی از افراد اعتقاد دارند که این نظر نادرستی است و بسیاری از کسانی که در رشته مامایی فارغ التحصیل شده اند، در مراکزی غیر مرتبط با رشته خود مشغول به کار هستند. اما به طور کلی می توان گفت که رشته مامایی از جمله رشته هایی است بازار کار آن وجود داشته و آینده خوبی نسبت به برخی از رشته های تحصیلی دارد. بسیاری از درمانگاه ها و مراکز بهداشتی برای این گونه افراد مکان مناسبی برای فعالیت و کسب درآمد است.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره هدایت تحصیلی و تدریس آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره آنلاین درسی باخبر شوید.

درآمد و حقوق رشته مامایی

برخی از دانشگاه هایی که تحصیل در رشته مامایی در آنها امکان پذیر است

تحصیل در رشته مامایی در بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی دولتی و آزاد سراسر کشور امکان دارد. برخی از این دانشگاه ها عبارتند از: علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی جیرفت، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی بیرجند، علوم پزشکی زاهدان، علوم پزشکی تبریز، علوم پزشکی همدان، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی قم، علوم پزشکی شاهرود، علوم پزشکی شهرکرد.
جمع بندی
رشته مامایی یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی است و فرد فارغ التحصیل در آن دارای وظایف مختلفی است. راهنمایی دختران قبل از ازدواج، بررسی وضعیت جسمی و روحی خانم هایی که قصد بارداری دارند، توضیح روش های بارداری و انتخاب روش درست برای زنان باردار، بهداشت مادر و نوزاد آنان بعد از تولد، همگی از وظایف یک ماماست. به طور کلی آینده شغلی و بازار کار این رشته در بین رشته های دانشگاهی خوب است. مراکز بهداشتی و زایشگاه ها از جمله مراکزی است که فارغ التحصیلان رشته مامایی در آن فعالیت کرده و درآمد نسبتا مناسبی دارند.
 

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب