کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

رشته دندان پزشکی

632 بازدید
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 07 بهمن,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

رشته دندان پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در بین رشته های علوم پزشکی به شمار می رود. برای ورود به این رشته، متقاضیان در دبیرستان باید در رشته علوم تجربی تحصیل کنند و سپس برای پذیرش در دانشگاه، در کنکور سراسری و یا دانشگاه آزاد شرکت کنند. این رشته یکی از رشته های به روز در سطح جهانی است و افراد پس از فارغ التحصیلی به سرعت جذب بازار کار می شوند و می توانند درآمد بالایی داشته باشند. به همین دلیل این امر شگفت آور نیست که رقابت برای ورود به دانشگاه در این رشته بسیار بالاست و افراد تلاش می کنند با صرف هزینه های مالی و معنوی برای کنکور قبولی خود را در این رشته تضمین کنند.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره تحصیلی و آموزش آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

Image


همانطور که می دانید، برای پذیرفته شدن در رشته های پزشکی دروسی مانند زیست شناسی و شیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. در نتیجه، داوطلبان باید تلاش کنند تا دانش و مهارت تست زنی خود را در این رشته ها بالا ببرند تا بتوانند به نتایج قابل قبولی برسند. همچنین، دریافت مشاوره از کسانی که قبلا این مسیر را پیموده اند و اکنون در رشته دندان پزشکی پذیرفته شده اند می تواند بسیار مفید باشد. به همین دلیل، بهتر است قبل از کنکور علوم تجربی، با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید و راهکارهای آنها را در مسیر پرچالش کنکور به کار ببرید.

معرفی رشته دندان پزشکی 

رشته دندان پزشکی یکی از رشته های علوم پزشکی است که به طور اختصاصی بر بیماری های دهان و دندان تمرکز دارد. دانشجویانی که در دانشگاه در این رشته به تحصیل می پردازند ابتدا باید یک دوره دو ساله را طی کنند. در این دوره دروس پایه مانند شیمی، ژنتیک، علوم آزمایشگاهی و ایمن شناسی تدریس می شوند. سپس، بعد از 2 سال دانشجو باید خود را برای امتحان سراسری علوم پایه آماده کند. پس از قبولی در این آزمون فرد وارد دوره تخصصی داندانپزشکی می شود. همانطور که از نام این دوره مشخص است، در این دوره دانشجو بر مطالب تخصصی مرتبط با دهان و دندان تمرکز دارد و واحدهای زیر در این دوره باید گذرانده شوند:

  • ارتودنسی 
  • اندودنتیکس 
  • پروتزهای ثابت و متحرک 
  • پریودنتولوژی 
  • روشهای ترمیمی 
  • جراحی دندان 
  • رادیولوژی 

پس از گذراندن دوره تخصصی، دانشجو به عنوان داندان پزشک عمومی وارد بازار کار می شود. اگر فردی می خواهد در رشته دندان پزشکی به طور تخصصی بر بخش ویژه ای کار کند، پس از این دوره باید خود را برای آزمون تخصصی آماده سازد.
 

Image


یکی از ویژگی های مهم افرادی که در رشته دندان پزشکی تحصیل می کنند این است که باید بر دست های خود تسلط داشته باشند. تمامی امور دندانپزشکی با دست پزشک سر و کار دارد که بر روی دندان های بیمار کار می کند. اگر دندان پزشک نتواند بر دست های خود تسلط داشته باشد هرگز نمی تواند در رشته دندان پزشکی موفق شود.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت مشاوره تحصیلی و آموزش آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاور درسی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

کارآموزی رشته دندان پزشکی

بهتر است بدانید که پس از دوره چهار ساله تخصصی که در بالا به آن اشاره کردیم، دانشجو باید به مدت چند ماه و یا چند سال در واحدهایی که از طریق دانشگاه مشخص می شود دوره کارآموزی خود را بگذارد. دوره کارآموزی اهمیت بسیار زیادی دارد و به دانشجو کمک می کند تا بتواند خود را برای تخصص آماده سازد. بنابراین، افرادی که قصد دارند در رشته دندان پزشکی ادامه تحصیل بدهند باید با این موارد آشنایی داشته باشند تا بتوانند برای آینده خود برنامه ریزی داشته باشند. 
 

Image


یکی از سوالات پرتکرار در مورد کارآموزی رشته دندان پزشکی این است که آیا گذراندن این دوره الزامی است؟ پاسخ به این سوال قطعا مثبت است. اگر دانشجو دوره کارآموزی خود را با موفقیت پشت سر نگذارد، هرگز نمی تواند مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت کند. در نتیجه؛ اگر کسی به شما گفت که با پرداخت هزینه می توانید از گذراندن دوره کارآموزی سرباز زنید، بهتر است بدانید که این حرف ها هیچ پایه و اساسی بر مبنای واقعیت ندارد و گذراندن این دوره برای تمامی دانشجویان این رشته الزامی است. بنابراین، اگر قصد دارید در این رشته تحصیل کنید بهتر است این موضوع را در نظر داشته باشید که برای اینکه بتوانید به پزشکی سرشناس تبدیل شوید باید راه درازی بپیمایید و سختی های این راه را بپذیرید. 

بازار کار رشته دندان پزشکی 

همانطور که در ابتدای این متن به آن اشاره کردیم رشته دندان پزشکی یکی از رشته های پر درآمد در سراسر دنیا به شمار می رود. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی بلافاصله جذب بازار کار می شوند و همچنین می توانند مطب خود را راه اندازی کنند. بهتر است بدانید که خدمات بهداشت دهان و دندان در سراسر دنیا از گرانترین خدمات بهداشتی و سلامتی به شمار می روند. در نتیجه، جای تعجب نیست که چرا درآمد این رشته بسیار بالاست. البته به این موضوع توجه داشته باشید کسانی که می خواهند در رشته دندان پزشکی با موفقیت عمل کنند، باید با علم روز دنیا پیش بروند و بر مطالعات جدید در این رشته تمرکز داشته باشند. 
 

Image


جمع بندی 
در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با رشته دندان پزشکی آشنا کنیم. همانطور که متوجه شدید برای فارغ التحصیلی در این رشته، دانشجو باید ابتدا یک دوره دو ساله و سپس یک دوره چهاره را پشت سر بگذارد و سپس وارد دوره کارآموزی شود. پس از این دوران، فرد که اکنون به یک دندان پزشک عمومی تبدیل شده است، می تواند برای قبول شدن در دوره تخصصی دندان پزشکی اقدام کند. در واقع، این رشته یک رشته پر فراز نشیب است، اما بازار کار آن بسیار خوب است و همین امر سبب می شود بسیاری از افراد برای قبولی در این رشته تلاش کنند.
 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب