Loading List Items...

دندان مصنوعی ژله ای

45 نفر تا الان از این صفحه مربوط به کسب و کار بازدید کرده اند
درج شده در روز یکشنبه, 23 خرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دندان ها به مرور زمان دچار پوسیدگی شده و از بین می‌روند؛ این مسئله برای هیچ کسی آسان نیست. نداشتن دندان علاوه بر مشکلاتی مانند سخت کردن عمل جویدن، به لحاظ زیبایی نیز اثرگذار بوده و در اعتماد به نفس افراد تاثیر منفی خواهد داشت. در این موارد معمولا کاشت دندان و استفاده از دندان مصنوعی بهترین گزینه محسوب شده و ظاهری شبیه به دندان های خود فرد دارند و همچنین مشکل غذا خوردن را نیز برطرف خواهند کرد. یکی از انواع دندان مصنوعی که توسط پزشک پیشنهاد داده می‌شود، دندان مصنوعی ژله ای است. برای درک بیشتر آن را با دندان مصنوعی معمولی مقایسه می‌کنیم. در حالت کلی هر دو از دو قسمت پایه و دندان تشکیل شده و تنها تفاوت آنها در قسمت پایه (لثه) و جنس آن می‌باشد.برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : پروتز دندان ، لمینت دندان ، ایمپلنت دندان ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان ، عصب کشی دندان و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

در دندان مصنوعی های معمولی، پایه از اکریلیک و فلز کروم کبالت ساخته شده، در حالی که در دندان مصنوعی ژله ای این پایه از جنس نایلون می‌باشد. این دندان برای افرادی که هزینه انجام ایمپلنت را نداشته و یا منتظر آماده شدن پروتز دائم خود هستند؛ می‌توانند از آن بهره برده و استفاده کنند. اما این دندان مصنوعی نیز دارای مزایا و معایبی است که به شما در شناخت بیشتر آن کمک خواهد کرد.

مزایای دندان مصنوعی ژله ای

برخی از مزایای دندان مصنوعی ژله ای به شرح زیر است:

  • وزن سبک

ماده ای که برای ساخت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضخامتی برابر با 8/1 میلی متر و یا کمتر خواهد داشت. این ضخامت حدود 5 برابر کمتر از حالت استاندارد بوده و بنابراین سبک تر قالب فلزی می‌باشد.

  • انعطاف پذیر

جنس پایه نایلونی سبب شده که پروتز از انعطاف بالایی برخوردار باشد و بر اثر افتادن و ضربه دچار شکستگی نشود. این مورد یکی از ویژگی های منحصر بفرد دندان ژله ای است.

  • راحت

انعطاف پذیر بالای این پروتز سبب شده تا به راحتی در دهان سازگار شده و راحت باشد. این مواد نرم و منعطف هیچ آسیبی به لثه وارد نکرده و ناراحتی ایجاد نخواهد کرد. همچنین رنگ مواد پایه با رنگ طبیعی لثه ادغام شده و مشخص نیست که ‌ دندان مصنوعی دارید.

  • ضد حساسیت

چنانچه به آکریلیک و کروم حساسیت دارشته و باعث ایجاد التهاب لثه می‌شوند، استفاده از پروتز ژله ای به شما توصیه می‌شود؛ چراکه حساسیت ایجاد نخواهند کرد. از طرفی ماده نایلون به کار رفته در ساخت آن نیز با محیط زیست سازگار بوده و همین امر یکی از ویژگی های برتر پروتز ژله ای محسوب می‌شود.

  • ضد لک و بو

این دو مورد برای افراد بسیار مهم می‌باشد. پروتز ژله ای باید با یک روتین خاص به درستی تمیز و شسته شود. اما در حالت کلی این نوع در برابر لک و بو بسیار مقاوم تر از دیگر انواع آن می‌باشد.

معایب دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای علاوه بر مزایا دارای معایبی نیز هست که در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد:

  • نظافت

معمولا این نوع در برابر باکتری و تجمع میکروب ها مقاومت کمتری داشته و نیاز است تا دو بار در روز از دهان خارج شده و تمیز شود. بنابراین به مراقبت بیشتری احتیاج خواهد داشت.

  • جویدن

به دلیل اینکه پروتزها نرم هستند، عمل جویدن سخت تر خواهد بود.

  • تحلیل دندان ها

این پروتزها کیفیت جویدن را به شدت پایین آورده و به همین دلیل، به مرور استخوان های زیر پروتز ژله ای فرسوده شده و پوسیده خواهند شد.

دندان مصنوعی ژله ای
 

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک

با توضیح درباره هر کدام مطمئنا به اینکه دندان مصنوعی متحرک بهتر است یا ثابت پی خواهید برد. تقریبا همه با دندان مصنوعی متحرک آشنا هستند، چراکه از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته و جایگزین مناسبی برای دندان ها بوده است. این نوع معمولا بر روی لثه قرار گرفته و در بیشتر مواقع به این دلیل که مانند دندان های اصلی هستند، قابلیت تشخیص اصل و یا دندان مصنوعی ممکن نیست. معمولا بنا به نیاز افراد به دو شکل تکه ای و کامل ساخته شده که هر کدام کارایی خاص خود را خواهند داشت.

در روش ثابت امروزه به نام ایمپلنت شناخته شده است. ایمپلنت های دندانی در واقع فیکسچرهایی هستند که درون لثه ها پیچ شده و بعد تاج دندان بر روی آنها قرار می‌گیرد. استفاده از ایمپلنت عمرانه بوده و به دلیل اینکه به فک پیچ داده می‌شوند، بسیار مستحکم خواهند بود؛ در واقع نگران افتادن و بیرون آمدن ناگهانی آن نخواهید بود.برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص های این رشته مانند: دندانپزشکی عمومی ، دندانپزشکی اطفال ، فوق تخصص دندانپزشکی  را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : کامپوزیت دندان ، لمینت دندان ، ایمپلنت دندان و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

هزینه دندان مصنوعی 1400

همان طور که اشاره شد، دندان های مصنوعی جایگزینی برای دندان های از دست رفته محسوب می‌شوند. اما این پروتزها معمولا به دو شکل کامل و یا تکه ای هستند . همچنین مواد به کار رفته در ساخت پروتزهای دندان متفاوت بوده و همین امر موجب خواهد شد که هزینه های آن نیز متفاوت باشد. از طرفی نیز بسته به اینکه به چه پزشکی و به چه کلینیکی مراجعه کنید نیز در قیمت ها تاثیر خواهد داشت. قیمت ها به صورت تقریبی در جدول زیر آروده شده است.

نوع خدمات

هزینه (تومان)

یک دست کامل

000/000/5 – 000/000/6

یک نیم دست دندان مصنوعی

000/200/2 – 000/000/3

پارسیل کروم آکریلیک دو طرفه هر فک

000/300/2 – 000/500/3

یک دست دندان ژله ای

5/1 برابر آکریلیک

پارسیل آکریلیکی تا سقف 5 دندان

000/550 – 000/000/1

 

 

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک

جمع بندی

امروزه افراد زیادی با ازدست دادن دندان های خود و یا حتی بخشی از آنها در رنج و نارحتی به سر می‌برند. شناختن راه های مختلف استفاده از دندان مصنوعی ژله ای و انواع آن و همچنین مزایا و معایب هر کدام به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مناسب ترین تصمیم را بگیرید. توجه داشته باشید که مراجعه به یک پزشک ماهر و با تجربه از اصلی ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید.

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنیدانتخابگر پوسته