کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

دندانپزشکی ویژه اطفال

176 بازدید
درج شده در روز شنبه, 13 آذر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دندان های کودکان بیشتر از بقیه افراد در معرض خرابی و پوسیدگی قرار دارد. به همین خاطر چکاپ دوره ای دندان های کودکان و مراجعه مستمر به دندان پزشکی از اهمیت بسیاری برخوردار است. از سویی دیگر برخی از کودکان به صورت مادرزادی ممکن است دچار دندان های نا متناسب و ناموزون باشند و نیاز به دندان پزشک داشته باشند. با این تفاسیر، برخی از کودکان بسیار از دندان پزشکی میترسند و با لجبازی، از آن اجتناب می کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم درباره خدماتی که دندانپزشکی ویژه اطفال ارائه می دهند بیشتر صحبت کنیم. 

دندانپزشک اطفال کیست؟

جالب است بدانید که دندانپزشک اطفال، یکی از مشاغل رسمی آمریکایی است که شامل بهداشت عمومی دندانپزشکی، اندونتیکس، آسیب شناسی دهان و فک و صورت، رادیولوژی دهان و صورت، جراحی دهان و فک و صورت، ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی، پریودنتیکس و پروتز دندان است. اگر با یک دندانپزشکی ویژه اطفال صحبت کنید، احتمال از مهم ترین قسمت کار خود که بررسی دندان های نوزادان است حرف خواهند زد.  جالب است بدانید که پیچیده ترین قسمت فعالیت و درمان دندانپزشک ها، مربوط به نوزادان می باشد. از آنجایی که نوزادان به محض نزدیک شدن افراد غریبه شروع به گریه می کنند و از سویی دیگر؛ نمی توان دهان آن ها را برای مدت طولانی باز نگه داشت، معاینه دندان های نوزادان با چالش های خاص خود مواجه است. اکثر کودکان و اطفال، قادر به همکاری و صبر در پروسه درمان دندان نیستند. به همین علت دندانپزشکان کودکان می دانند که چگونه آنها را با روش هایی که باعث راحتی آنها است، معاینه و معالجه کنند. علاوه بر این دندانپزشکان اطفال با استفاده از تجهیزات ویژه ای که دارند می توانند به درمان و معالجه کودکان بپردازند.

دندانپزشکی ویژه اطفال

کودکان در 6 ماهه اول زندگی خود شروع به درآوردن دندان می کنند و در سن 6 تا 7 سالگی هم شروع به از دست دادن اولین مجموعه دندانهای شیری خود می کنند که در نهایت دندانهای دائمی و ثانویه جایگزین می شوند. بدون مراقبت درست دندانپزشکی، کودکان با پوسیدگی های دهان و بیماری های احتمالی روبرو هستند که می تواند باعث بروز درد و عوراض بسیاری در طول زندگیشان شود. کودکان معمولا در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند، به این دلیل که در کودکان خردسال تمیز کردن دندان دشوار می‌باشد. در این خصوص متخصص دندانپزشکی کودکان خدمات پیشگیرانه اولیه‌ای مانند تمیز کردن دندان ارائه می‌دهد. همچنین ممکن است خدمات تخصصی چون شیار پوش (فیشور سیلانت) یا فلوراید درمانی را برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان ارائه دهد. به علاوه مشکلاتی که ممکن است در آینده بیمار به آن دچار شود را شناسایی کرده و راه حل های درمانی مناسب پیشنهاد می‌دهد.

خدمات دندانپزشکی ویژه اطفال

از سایر خدمات متنوع دندانپزشکی ویژه اطفال می توان به موارد زیر اشاره کرد:
دندانپزشکان کودکان مراقبت های بهداشتی جامع دهانی را ارائه می دهند که شامل موارد زیر می شود:
•    معاینات بهداشت دهان نوزادان که شامل خطر پوسیدگی دندان مادر و کودک می باشد.
•    مراقبت های پیشگیرانه از جمله استفاده از تمیز کننده های و مخصوصا فلوراید و توصیه های لازم مربوط به تغذیه و رژیم غذایی
•    مشاوره در زمینه عادت های نوزادان و کودکان در زمینه استفاده از پستانک و انگشت شصت
•    ارزیابی و درمان زودهنگام برای صاف کردن دندان ها و اصلاح نیش نامناسب ( ارتودنسی )
•    ترمیم حفره های ناقص دندان
•    تشحیص شرایط دهان و دندان برای مقابله با بیماریهایی مانند دیابت، نقص نادرزادی قلب، آسم، تب یونجه و اختلالات بیش فعالی
•    مدیریت بیماری ها و عفونت های لثه از جمله زحم ها، فرنولاهای کوتاه، مخاط و بیماری ها پریودنتال کدواکن
•    مراقبت از آسیبهای دندانپزشکی مانند شکستگی یا جابجا شدن دندان ها
 
یک چالش مهم برای دندانپزشکی ویژه اطفال، مواجه و درمان کودکان غیر همکار می‌باشد که دارای ترس و اضطراب شدید و غیر قابل کنترل هستند. عوامل متعددی مثل اطلاعات نادرسی که از طریق والدین یا دوستان به آنها منتقل می‌شود، کم بودن سن آنها و تجربه های قبلی تلخ و دردناک باعث عدم امکان درمان کودک می‌شود. دندانپزشکان برای مقابله با این مشکل از بیهوشی هنگام انجام درمان دندانپزشکی استفاده می‌کنند. این روش همچنین برای کودکانی که دارای معلولیت جسمی یا ذهنی هستند نیز می ‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

دندانپزشکی ویژه اطفال

آموزش های مرتبط با سلامت دهان و دندان

حتما تاکنون شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است. به همین منظور آگاهی از دندان ها و اهمیت مراقبت از آن ها؛ برای کودکان بسیار اهمیت دارد دندانپزشکی ویژه اطفال با بیمارانی سر و کار دارند که دندان های تازه رویش یافته دارند، لذا تأکید اولیه آنها بر ارائه آموزش‌های لازم در خصوص سلامت دهان و دندان می‌باشد. این خدمات آموزشی نه تنها به کودکان، بلکه به والدین آنها نیز ارائه می‌شود تا به بهترین شکل منجر به حفظ سلامت دهان و دندان شود. هدف از این آموزش‌ها بوجود آمدن عادت ‌های سالم در کودکان طی دوران رشد آنها از خردسالی تا نوجوانی و سنین بالاتر می ‌باشد. به عنوان مثال دندانپزشک اطفال، بیماران را در خصوص روش‌ های مناسب مسواک زدن و استفاده از نخ دندان راهنمایی می‌ کند. همچنین در خصوص تغذیه و رژیم غذایی مناسب مشاوره می ‌دهد. کودکان معمولا حین مراجعه به دندانپزشک، احساس ناامنیی بسیاری دارند. دندانپزشکی ویژه اطفال در این راستا به والدین کمک می کند تا بیماری های دهان و دندان تشخیص داده شده و برای درمان اقدام شود. دندانپزشکان متخصص در این زمینه، طیف گسترده‌ای از خدمات و درمان ‌ها را برای بیماران خود ارائه می‌ دهند که در بر گیرنده دندان های شیری، دندان‌ های دائمی، لثه و دهان کودکان می‌ باشد. همچنین آموزش و آگاهی در خصوص اهمیت دندان ها به کودکان، از سایر خدمات دندانپزشکی ویژه اطفال است.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب