کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

دریاچه اوان الموت

247 بازدید
درج شده در روز شنبه, 27 شهریور,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

موقعیت جغرافیایی دریاچه اوان منطقه الموت

اگر می خواهید از شهر قزوین به منطقه خوش آب و هوای الموت بروید باید دو تا سه ساعت رانندگی کنید؛ زیرا الموت در 75 کیلومتری قزوین واقع شده است. قلعه الموت در قسمت شمالی این دریاچه قرار دارد و اغلب مسافران دریاچه، از این قلعه تاریخی نیز دیدن می کنند. چهار روستای سرسبز و زیبای وربن، اوان، زواردشت و رزآباد از چهار طرف این دریاچه را احاطه کرده اند. اطراف دریاچه اوان با وجود ارتفاعات زیبا و مسحور کننده بر جذابیت منطقه افزوده است. 
در مورد مساحت دریاچه اوان الموت باید بگوییم که به بیش از 70 هزار متر مربع می رسد که در واقع مساحت کوچکی نیست. عمیق ترین بخش دریاچه در حدود 5/7 متر است که این عمق زمینه را برای قایق رانی فراهم کرده است. آب اوان از طریق چشمه های کوچک زیرزمینی بستر آن تأمین می شود. رود کوچکی از این دریاچه سرچشمه می گیرد که زمین های کشاورزی روستاهای آیین و کوشک را آبرسانی می کند.

جاذبه های دریاچه اوان الموت

همانطور که گفتیم منطقه الموت یک فضای سر سبز و زیبا است و ارتفاعات اطراف آن نیز موجب افزایش این جذابیت می شوند. از این شگفتی های طبیعت که بگذریم، مسیر مناسب و آسفالته این منطقه موجب راحتی و آرامش گردشگران شده است. در اطراف اوان منطقه ای جهت برپایی چادر و کمپ وجود دارد که بسیاری از مسافران در این مکان اقامت می کنند. برخی از دوستان نیز جهت پیک نیک و گردش یک روزه به اطراف دریاچه اوان الموت می آیند. 
امکانات رفاهی مختلفی در اطراف دریاچه مانند سرویس بهداشتی وجود دارد که تا حدی موجبات آرامش گردشگران را فراهم آورده است. البته اگر به اقامت چند روزه فکر می کنید در فاصله های چند کیلومتری در اطراف اوان، تعدادی هتل و مهمانسرا مثل هتل عقاب، هاستل هاشم یوسفی و مهمانسرای سون نیز وجود دارد. در این منطقه می توان به تفریحاتی نظیر قایق سواری، کوهنوردی و اسکیت روی یخ نیز پرداخت که مورد استقبال جوانان زیادی قرار گرفته است. 

سفر به دریاچه اوان الموت

 
لازم به تذکر است که در این منطقه ماهیگیری ممنوع است اما در برخی مواقع اداره کل محیط زیست استان قزوین مجوز ماهیگیری را صادر می کند. البته لازم به ذکر است که این مجوز به صورت تفریحی و صید ورزشی «بگیر و رها کن» صادر می شود. بسیاری از طبیعت گردها که به این منطقه می آیند عکس های جالبی از این منطقه می گیرند که همانند کارت پستالی میان آلبوم جلوه می کنند. افرادی که به نقاشی علاقه دارند، پیشنهاد می شود که وسایل نقاشی را همراه داشته باشند که این فضا برای نقاشی کردن بسیار دلپذیر است. 

پوشش های گیاهی و جانوری منطقه الموت

اطراف دریاچه اوان الموت پر از درختان سر سبز و باطراوت است. شما می توانید در این منطقه انواع گونه های درختی از قبیل: چنار، سیب، آلبالو، گردو، سنجد، گیلاس، بید، تبریز و فندق را مشاهده کنید. البته گونه های علفی نیز در الموت دیده می شود مانند شیرین بیان، کنگر، گون. اطراف اوان گونه های جانوری گوناگونی نیز زندگی می کنند که برخی از مسافران در هنگام گردش آنها را دیده اند نظیر: بز کوهی، عقاب، سبز قبا، گراز، گرگ، پلنگ، سیاه گوش، شغال، فاخته و کبک. 
در داخل دریاچه نیز برخی از جانوران دریایی و ماهی ها نیز زندگی می کنند. 

هزینه سفر به دریاچه اوان الموت

هزینه گردشگری در منطقه الموت

چنانچه گفتیم در این منطقه تفریحات متنوعی وجود دارد. شما با توجه به اینکه از چه وسایل تفریحی استفاده می کنید و چه مدت در هتل یا در کمپ اقامت می کنید هزینه های متفاوتی باید بپردازید. البته باید هزینه رفت و آمد را نیز باید به کل هزینه ها اضافه کنید. اغلب مسافران و توریست ها از این منطقه به مدت نصف روز یا یک روز کامل دیدن می کنند. هوای لطیف و دلپذیر این منطقه مکان خوبی برای استراحت و آرامش در داخل چادر یا کمپ است. 
در مورد زمان بازدید از این منطقه باید بگوییم که طبیعت در هر فصل جذابیت های خاص خود را دارد. بنابراین فصل خاصی را نمی توانیم برای شما در نظر بگیریم. فقط می توان گفت که فصل بهار و تابستان هوای این منطقه بسیار خوب و لطیف است ولی کسانی که به اسکیت روی یخ و تفریحات زمستانی علاقه دارند بهتر است در فصل زمستان از دریاچه اوان الموت بازدید کنند. جالب است بدانید که این منطقه به دلیل تالاب های موجود در آن، تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته است و نام آن در فهرست میراث ملی و طبیعی ایران به ثبت رسیده است. 
 
جمع بندی
دریاچه اوان الموت یکی از مناطق سرسبز و باطراوت است که جاذبه های گردشگری گوناگونی در آن وجود دارد. آب و هوای خوش، دریاچه زیبا، پرندگان و جانوران گوناگون و کوه های استوار همگی جزو جاذبه های این منطقه حفاظت شده هستند. تفریحاتی از قبیل کوهنوردی، قایق رانی، اسکیت روی یخ و پیاده روی در محیط سرسبز کنار دریاچه اوان در منطقه الموت وجود دارد. 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب