Loading List Items...

درد دندان بعد از عصب کشی

37 نفر تا الان از این صفحه مربوط به کسب و کار بازدید کرده اند
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 11 خرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

آیا تا به حال عمل ترمیم ریشه دندان را انجام داده اید؟ آیا بعد از آن با دردهای مداوم مواجه شده اید؟ آیا می دانید علت آنها چیست و چگونه باید از این دردها خلاص شد؟ ما قصد داریم در این نوشتار شما را با علت درد دندان بعد از عصب کشی و راه کارهای رهایی از آنها آشنا کنیم. با ما تا آخر مقاله همراه باشید.برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : کامپوزیت دندان ، ایمپلنت ، لمینت دندان ، ارتودنسی دندان ، بليچينگ دندان ، عصب کشی دندان ، دندان مصنوعی ثابت  و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

علت دردهای بعد از عصب کشی دندان چیست؟

در برخی موارد بعد از ترمیم ریشه دندان، دردهای مداومی در اطراف دندان درمان شده احساس می شود. این دردها به دلایل مختلفی به وجود می آید. البته لازم به ذکر است که تا حدودی درد دندان بعد از عصب کشی عادی بوده و به دلیل حساسیت اطراف دندان است. دندان آسیب دیده به دلیل اعمالی که روی آن انجام شده، حساس شده و درد می گیرد. این دردهای عادی معمولا بین سه تا پنج روز طول می کشد و خود به خود از بین می روند.

ولی اگر شما درد دندان بعد از عصب کشی دارید که بیشتر از پنج روز ادامه داشته است، به دندانپزشک مراجعه کرده و علت و راهکارهای از بین بردن آن دردها را جویا شوید. ما در این بخش به دلایل احتمالی آنها می پردازیم.

درد به دلیل عفونت استخوان

بعد از ترمیم ریشه ممکن است استخوان فک عفونت کرده باشد. در هنگام عصب کشی باید تمام بخش های عفونی دندان خارج شده و به طور کلی پاکسازی شود. اگر باکتری هنوز در قسمت استخوانی باقی مانده باشد، عفونت کرده و این درد علائم هشداری برای عفونت است که با مراجعه به دندانپزشک علت مشخص شده و درمان می شود. معمولا بعد از این درمان ها، آنتی بیوتیک به بیمار تجویز می شود. با مصرف این آنتی بیوتیک ها، عفونت از بین رفته و دردها نیز برطرف می شوند.

درد دندان بعد از عصب کشی

دردهای بعد از ترمیم ریشه به دلیل عفونت کانال ریشه

دندان هایی که قبل از درمان دچار عفونت شده اند، پس از درمان نیز ممکن است عفونت مجددا بازگردد. این دندان ها با وجود پرکردگی نشتی پیدا کرده و باکتری ها وارد شیارهای پرکردگی می شوند. هنگامی که باکتری ها به ریشه می رسند، کانال دندان دچار عفونت می شود. برای جلوگیری از این عفونت باید در زمان مقرر برای قرار دادن روکش دندان به دندانپزشک مراجعه کرده تا  ترمیم به پایان برسد. با قرار دادن روکش روی دندان، ریشه دندان عفونی شده ترمیم می شود مگر اینکه ریشه شکسته شده یا زیر خط لثه، دچار آسیب شده باشد. در صورت بروز این مشکلات چاره ای جز کشیدن دندان نیست.

وجود فشار هوا یا سمنت به نوک ریشه موجب درد بعد از ترمیم ریشه

گاهی موادی که برای پرکردن کانال ریشه (سمنت) به کار می روند به نوک ریشه رفته و موجب درد می شوند. در صورتی که نوک ریشه قبل از ترمیم دچار عفونت شده باشد، یک فضای اضافی برای ورود سمنت به آن باقی مانده و دندان بیش از اندازه پر می شود. بنابراین اگر اطراف ریشه عفونت ندارد، پس بخش بالایی را باید چک شود. شاید یک حباب هوای بسیار کوچک باعث این فشار به ریشه و دردهای مداوم آن شده باشد.  

درد به دلیل نشتی سدیم هیپوکلوریت

متخصصان ترمیم ریشه برای ضد عفونی کردن دندان و کشته شدن باکتری ها، از سدیم هیپوکلوریت استفاده می کنند. به این ترتیب بافت های عصبی باقیمانده نیز شسته می شوند. در برخی موارد مقداری از این محلول از نوک ریشه خارج شده و به بیرون نشت می کند. این نشتی موجب درد پس از عصب کشی می شود که با مسکن و آنتی بیوتیک ها کنترل می شوند.برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : دندان مصنوعی ، لمینت دندان ، جراحی لثه ، ارتودنسی ، سیم کشی دندان ، عصب کشی دندان و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

پرکردگی بیش از اندازه یا روکش بزرگ

یکی دیگر از دلایل دردهای پس از ترمیم ریشه، روکش های بزرگ یا پرکردن بیش از حد است. خوشبختانه برطرف کردن این مشکل آسان است. با مراجعه مجدد به دندانپزشک اندازه ها تنظیم شده ولی باز هم ممکن است دردها بیش از پنج روز طول بکشند ولی به مرور از بین می روند.

درد در اثر از دست رفتن کانال

گاهی اوقات درد به دلیل دیده نشدن یک کانال توسط فرد متخصص است. دندان ها به دلیل کانال های متعدد تشخیص داده نشده، ممکن است بدون درمان رها شوند. احتمال عفونت دندان عصب کشی شده در این مواقع به وجود آمده و شما نسبت به فشار حساس می شوید. گاهی اوقات نیز این علامت هشدار کانال از دست رفته، حساسیت به سرما و گرما است. در صورت وجود این علامت ها به متخصص مراجعه کرده و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

علت دردهای بعد از عصب کشی دندان چیست؟

جمع بندی

درد دندان بعد از عصب کشی یکی از مشکلات رایج بیماران است. این دردها اغلب بعد از سه تا پنج روز از بین رفته و بیمار از آن دردها رهایی می یابد. گاهی اوقات این دردها ادامه پیدا کرده و این هشداری برای یک مشکل است. این علت ها عبارتند از: عفونت استخوان که به دلیل پنهان شدن باکتری است. این عفونت با مصرف آنتی بیوتیک ها از بین می رود. عفونت کانال ریشه یکی دیگر از این علل است که به دلیل نشتی پرکردگی و نفوذ باکتری به داخل دندان است. برای جلوگیری از این مشکل باید در زمان تعیین شده برای قرار دادن روکش به دندانپزشک مراجعه کنید. فشار هوا نیز یکی از مشکلات نادر دردهای بعد از ترمیم ریشه است. عفونت نوک ریشه موجب داخل شدن سمنت به نوک ریشه یا ایجاد حباب هوا در آن می شود. از دست رفتن کانال، نشتی سدیم هیپوکلوریت و بیش از اندازه پرکردگی یا روکش بزرگ از دلایل دیگر دردهای بعد از ترمیم ریشه است.

 

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنیدانتخابگر پوسته