کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

خرید دارو

1320 بازدید
درج شده در روز پنجشنبه, 07 بهمن,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
5.0

با توجه به اینکه اینترنت بخش مهمی از زندگی ما است، تعجب ندارد که داروخانه ها نیز مانند سایر کسب و کار ها به سمت استفاده از پلتفرم های آنلاین حرکت کنند. داروخانه آنلاین تجارتی است که مانند داروخانه های سنتی به تهیه و فروش داروهای نسخه ای و بدون نسخه می پردازد. با این حال، داروخانه های آنلاین سفارشات را به صورت آنلاین دریافت می کنند و داروها را از طریق پست به مقصد می فرستند. جالب است بدانید حدود 32500 داروساز آنلاین در سراسر جهان خدماتی را در محدوده قانونی برای محافظت از سلامت عمومی در سراسر جهان ارائه می دهند. ما در ادامه این مطلب درباره خرید دارو آنلاین بیشتر صحبت خواهیم کرد.

خرید دارو به صورت اینترنتی

خرید دارو به صورت اینترنتی

E-Pharmacy  یا همان خرید داروی آنلاین یک مدل تجاری است که مانند داروخانه های سنتی به تهیه و فروش داروهای نسخه ای و بدون نسخه می پردازد. با این حال، داروخانه های آنلاین سفارشات را به صورت آنلاین دریافت می کنند و داروها را از طریق پست به مقصد می فرستند. در داروخانه اینترنتی می توان طیف بسیار گسترده ای از محصولات داروخانه ای و تجهیزات پزشکی ارائه کرد از جمله مهمترین آنها می توان به مکمل های غذایی،محصولات آرایشی و بهداشتی،محصولات مادر و کودک،مولتی ویتامین ها، محصولات گیاهی،مکمل های بدنسازی و غیره اشاره کرد.
فروش آنلاین دارو از اواخر دهه 1990 شروع شد و به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت. با این انتقال سریع، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بخشی را تحت عنوان «خرید دارو از طریق اینترنت» در سایت رسمی خود باز کرد و تاکید کرد که مردم با دستورالعمل هایی که منتشر کرده، مراقب داروخانه های آنلاین غیر قانونی باشند. مزایا و معایب داروخانه های آنلاین امروزه به موضوع بحث های زیادی تبدیل شده است. برای درک واضح موضوع، لازم است مزایا و معایب داروخانه های آنلاین را به تفصیل با هم مقایسه کنیم. اما پیش از این، داروخانه الکترونیکی چیست و چگونه کار می کند؟ 

داروخانه الکترونیکی چیست و چگونه کار می کند؟

E-Pharmacy داروخانه ای است که داروها را از طریق اینترنت می فروشد و به مشتریان تحویل می دهد. به لطف اینترنت، فرآیند خرید دارو بسیار ساده تر و راحت تر می شود. بیماران می توانند داروهای نسخه ای خود را از طریق اینترنت از داروسازان ثبت شده سفارش دهند و داروهای خود را از نزدیک ترین محل تحویل دریافت کنند. مدل E-Pharmacy که استفاده از آن بسیار آسان است و به سرعت در حال گسترش است، جایگزین داروخانه های سنتی شد.

مزایای خرید دارو آنلاین

 • خرید اینترنتی دارو از طریق E-Pharmacy بسیار آسان است. به خصوص برای افرادی که دور از داروخانه سنتی زندگی می کنند، افراد مسن، معلولین و کسانی که به شدت کار می کنند، این سیستم یک روش بسیار آسان و بسیار سریع برای تهیه دارو است. علاوه بر این، هزینه حمل و نقل بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر برای افراد می باشد. به صورت کلی خرید داروی آنلاین می تواند به شکل قابل توجهی در هزینه ها و زمان ما صرفه جویی کند.
 • یکی از مهمترین مزایای مجموعه های فروش داروی آنلاین، صرفه جویی در زمان است. شما می توانید ظرف چند دقیقه داروی خود را سفارش دهید و داروهای تجویزی خود را خیلی سریع دریافت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با وارد کردن نسخه از طریق اپلیکیشن موبایل یا وب سایت، سفارش خود را ثبت کنید. شما مجبور نیستید به داروخانه بروید و با انتظار در صف داروخانه مواجه نخواهید شد.
 • خرید دارو از طریق اینترنت باعث صرفه جویی در هزینه نیز می شود. مطالعات نشان می دهد که خرید دارو به صورت آنلاین می تواند یک سوم پول را در کل صرفه جویی کند.
 • یکی دیگر از مزایای ارائه شده توسط E-Pharmacy حفظ حریم خصوصی و رازداری است. این سیستم به ویژه برای کسانی که از صحبت رو در رو با پزشکان و داروسازان می ترسند، راحتی زیادی را فراهم می کند. علاوه بر این، افراد می توانند بدون هیچ مشکلی در مورد مسائل خاصی مانند جنسیت یا نوجوانی که ممکن است منبع خجالت باشد، دارو سفارش دهند.
 • E-Pharmacy که طیف وسیع تری از گزینه ها را نسبت به داروخانه های سنتی ارائه می دهد، مزیت بزرگی را برای بیماران فراهم می کند. یافتن هر دارویی، ویژه محصولات کمیاب یا آرایشی در یک داروخانه فیزیکی در یک منطقه خاص ممکن نیست، اما گزینه های دارویی بسیار بیشتری در داروخانه های عمومی وجود دارد.
 • داروخانه اینترنتی، مانند بقیه کسب و کارهای فضای مجازی فرایند سفارش و تحویل بسیار ساده ای دارد .بدین شکل که شما محصول مورد نظر خود را بعد از انتخاب تنها با یک کلیک، سفارش داده و درب منزل تحویل می گیرید. برخی مجموعه ها با پست عمومی و برخی دیگر با پست خصوصی مانند تیپاکس کار می کنند. اگر هزینه و مدت زمانی که در انتظار پست هستید برایتان اهمیت دارد، این موضوع را چک کنید.
 • یکی دیگر از مزایای داروخانه آنلاین، مشاوره رایگان است. در یک داروخانه اینترنتی شما می توانید از طریق سایت مشاوره ای رایگان در مورد داروها، مکمل های غذایی و یا آرایشی بهداشتی داشته باشید تا متخصصان به سرعت شما را راهنمایی کنند تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مشابه این موضوع را در داروخانه های حضوری نیز دیده ایم. هنگامی که برای خرید یک محصول بهداشتی- آرایشی در خواست کمک می کنیم و مسئول مربوط به آن ما را راهنمایی می کند.
 • یکی از مزایای بزرگ داروخانه آنلاین که کمتر به چشم می آید، امکان دسترسی به نظرات دیگران است.  برخلاف یک داروخانه ی حضوری،  شما می توانید در یک داروخانه آنلاین در قسمت نظرات و کامنت ها نظر افراد دیگر را در مورد کالای انتخابی خود بخوانید. مطمئنا تجربه افراد که از این محصول استفاده کرده اند،برای انتخاب بهتر  به شما کمک زیادی می کند. به عنوان مثال گاهی افراد از اینکه دارو جعلی بوده یا تاریخ مصرف آن گذشته است شکایت دارند. شما با مشاهده این نظرات به راحتی می توانید آن دارو خانه را از لیست خود خط بزنید زیرا چندان اعتباری در خصوص ارسال کالای با کیفیت ندارد.
 • اکثر فروشگاه های قانونی که خدمات فروش آنلاین نیز دارند؛ فرایند تایید دارو و دریافت مجوز رسمی از سازمان غذا و داروی کشور را کسب کرده اند. این فروشگاه ها از پزشک شخصی نسخه درخواست می کنند یا پس از تکمیل پرسشنامه وضعیت سلامت بیمار، تحویل دارو انجام می شود. این پرسشنامه ها قبل از توزیع توسط پزشک تایید می شود.
 • برخی از داروخانه های آنلاین اطلاعات مفیدی در مورد داروها و بیماری ها به اشتراک می گذارند. پیوندهایی به اطلاعات مفید و همچنین منابع مهم پزشکی، دانشگاه ها و سازمان های دولتی ارائه می دهد.

معایب خرید و فروش دارو آنلاین

 • یکی از بزرگترین معایب مدل داروخانه آنلاین نبود قابلیت ارزیابی فیزیکی است. در برخی موارد می توان ارزیابی های فیزیکی انجام داد و تحلیل موقعیت را بسیار موثر انجام داد. حتی اگر فرآیند ارزیابی آنلاین انجام شود، این فرآیند توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی دارای مجوز انجام نخواهد شد.
 • یکی از معایب E-Pharmacy این است که هیچ فردی وجود ندارد که بتوانید رو در رو با او تماس بگیرید. هنگامی که بیماران می خواهند در مورد داروهایی که مصرف می کنند سؤال کنند، دسترسی به داروساز دارای مجوز برای آنها بسیار دشوار است. به همین دلیل ممکن است امکان دسترسی بیماران به داروهای خود در همان روز وجود نداشته باشد.
 • برخی از داروخانه های آنلاین می توانند داروها را بدون نیاز به نسخه در اختیار بیماران قرار دهند. در چنین حالتی، بیماران به جای بهبودی، می توانند بسیار شدیدتر بیمار شوند. بنابراین، هنگام خرید دارو از داروخانه، داروسازان باید حتماً درخواست نسخه کنند. برخی از داروخانه های آنلاین غیرقانونی با به خطر انداختن سلامت انسان، داروهای بدون نسخه را می فروشند و پیشگیری از این امر بسیار دشوار است.
 • یکی از مسائلی که در مورد اپلیکیشن E-Pharmacy سوالاتی را ایجاد می کند، حفظ حریم خصوصی اطلاعات شخصی و مالی است. بنابراین، داروخانه های آنلاین باید صفحات سیاست حفظ حریم خصوصی خود را در وب سایت های خود ایجاد کنند و اطمینان حاصل کنند که اطلاعات شخصی و اطلاعات مالی با اشخاص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود.

راهنمای خرید و فروش آنلاین دارو

برای اینکه دچار معایب سفارش دارو آنلاین نشوید، توصیه می کنیم که نکات زیر را مد نظر قرار دهید. این راهنما شامل شش نکته مهم است که به افراد کمک می کند مطمئن شوند هر دارو یا درمانی که دریافت می کنند برای آنها بی خطر و مناسب است:

 • بررسی کنید که آیا خدمات آنلاین مراقبت های بهداشتی و متخصصان مراقبت های بهداشتی که در آنجا کار می کنند در تنظیم کننده های بریتانیا ثبت شده اند یا خیر.
 • در مورد نحوه عملکرد سرویس سوال بپرسید.
 • به سوالات مربوط به سلامتی و سابقه پزشکی خود صادقانه پاسخ دهید.
 • گزینه های خود را برای درمان و نحوه مصرف داروهایی که برای شما تجویز شده است، بیابید.
 • انتظار داشته باشید که برای اطلاعاتی که باید با سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی درگیر در مراقبت شما به اشتراک گذاشته شود، رضایت از شما خواسته شود.
 • بررسی کنید که چه مراقبت های بعدی دریافت خواهید کرد.

مزایای خرید دارو آنلاین

شرایط خرید داروی آنلاین

در اولین قدم، بیماران اپلیکیشن های موبایل را روی گوشی یا تبلت خود دانلود می کنند. آنها سپس با آپلود نسخه ای از نسخه های اسکن شده خود در سیستم، درخواستی برای داروها ایجاد می کنند. هر درخواست دارویی که وارد سیستم می شود توسط تیمی از داروسازان ثبت نام شده کنترل می شود. داروسازان ثبت نام شده نسخه هایی را که معتبر میدانند به انبار داروخانه در منطقه ای که داروها به بیمار داده میشود، هدایت می کنند. این سیستم ویژه می تواند به صورت تلفن همراه و وب کار کند و به همان اندازه ایمن است که استفاده از آن آسان است.

به طور کلی، داروخانه هایی که داروها را به صورت آنلاین می فروشند باید از تمام قوانین مربوط به فروش دارو توسط داروخانه ها به مصرف کنندگان پیروی کنند. داروخانه ها موظفند جایگزینی داروها را ارائه دهند و مصرف کنندگان را از جایگزین های ارزان تر، همچنین در رابطه با فروش آنلاین، آگاه کنند. هنگام بازدید از وب سایتی که داروها را به صورت آنلاین می فروشد، به دنبال لوگوی مجوز یا اینماد باشید. اگر وبسایت دارای اینماد است حتما بر روی آن کلیک کنید تا از صحت آن اطمینان کسب کنید.
اگر داروخانه/خرده فروش در فهرست ثبت شده باشد، خرید دارو را در وب سایت کامل کنید. از وب سایت هایی که مجوز یا سایر اطلاعات تماس را نمایش نمی دهند دارو نخرید. گاهی اوقات ممکن است با وبسایت هایی رو به رو شوید که اطلاعات کافی درباره دارو ارائه نمی دهند. شما به عنوان یک مشتری حق دارید که تمامی اطلاعات مربوط به یک دارو را در دسترس داشته باشید.
اطلاعات کافی و واقعی شامل جزئیاتی به شرح زیر می باشد:

 • نام دارو
 • مواد فعال
 • نشانه های درمانی (در چه مواردی از دارو استفاده می شود)
 • زمانی که دارو نباید استفاده شود (به عنوان مثال در دوران بارداری یا همزمان با سایر داروها)
 • دوز
 • هر گونه عوارض جانبی احتمالی
 • نام و آدرس سازنده

در آمریکا و سایر کشورهای اروپایی، داروها باید قبل از اینکه داروها را به مصرف کنندگان بفروشند، توسط مقامات بهداشتی مجوز داشته باشند. اگر شک دارید، از خرده فروش بپرسید که آیا دارو مجاز است یا خیر. اگر فروشنده نداند دارو مجاز است یا از پاسخگویی امتناع می کند، باید به اعتبار آن مجموعه شک کنید.
هنگام خرید دارو در ایران، بسته و بروشور بسته باید به زبان فارسی باشد یا حداقل مجوز زرد رنگ از سازمان دارو و غذای کشور را داشته باشد..  داروها اغلب در کشورهای مختلف نام های مختلفی دارند. بنابراین، نمی توانید مطمئن باشید که محتوای بسته های دارویی یکسان است. حتی اگر نام ها بسیار شبیه به هم باشند. حتما به اطلاعات توجه کنید تا با مصرف داروی اشتباه سلامتی خود را به خطر نیندازید. اگر در مورد داروی خاصی مطمئن نیستید، از یکی از آشنایان که در مورد داروها اطلاع دارد بپرسید، از داروخانه بپرسید یا سعی کنید مواد فعال را با دارویی که می شناسید مقایسه کنید.

از خرید داروهای تقلبی خودداری کنید. هر چیزی را می توان جعل کرد، از جمله داروها. اگر داروها را به صورت آنلاین خریداری کنید، اغلب نمی دانید که فروشنده کیست. همچنین تعیین اینکه آیا خرده فروش تحت هر نوع کنترل نظارتی در کشوری است که خرده فروش در آن مستقر است، دشوار است. این به این معنی است که این خطر وجود دارد که خرید شما آن چیزی که فکر می کنید نباشد. در بهترین حالت، دارو بی اثر است. در بدترین حالت، کاملاً آسیب رسان است.
داروها قرار است از بیماری ها پیشگیری، تسکین یا درمان کنند. با این حال، گاهی اوقات، این اتفاق می افتد که یک دارو آسیب می زند. پول نمیتواند این را تغییر دهد، اما جبران خسارت شخصی ممکن است کمی اوضاع را راحت کند. بنابراین هنگام خرید دارو بررسی کنید که آیا تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟ یا اینکه اگر از سفارش خود ناراضی باشید مجموعه به شما پول را برمیگرداند؟

چگونه اعتبار مجموعه را برای خرید آنلاین دارو بسنجیم؟

در این راستا روش هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا اعتبار مجموعه فروش دارو را بسنجید با خیال آسوده تری خرید خود را انجام دهید. وب سایت در حالت ایده آل باید یک آدرس فیزیکی در ایران، یک آدرس ایمیل، یک شماره تلفن کار و جزئیات بیشتر در مورد شرکت، مانند کد اینماد را برای اطمینان بیشتر به مخاطبان نشان دهد. همچنین امکان ارتباط و گفتگوی آنلاین از طریق شبکه های اجتماعی، مشاوره رایگان و ... می تواند از سایر موارد اعتماد به مجموعه های فروش داروی آنلاین باشد.
همچنین چک کردن اینکه آیا آن مجموعه تحت مجوز رسمی سازمان غذا و دارو فعالیت می کند یا نه، می تواند یکی دیگر از روش های شناسایی اعتبار مجموعه باشد. اگر مجموعه ها زیر نظر مجوز رسمی سازمان غذا و دارو اقدام به فروش محصولات  دارویی و بهداشتی از جمله کالاهای بهداشتی، آرایشی و مکمل های تغذیه ای، شیرخشک، فرآورده های طبیعی و سنتی، ملزومات  مصرفی  پزشکی و غیره کنند، آن گاه می توانید با خیال راحت از آن ها خرید کنید.

خرید دارو از سایر کشورها

خرید دارو و سایر کالاهای درمانی از داروخانه آنلاین مزایایی دارد، اما باید مراقب باشید. اگر از یک وب سایت خارج از کشور خرید می کنید، این خطر وجود دارد که پول خود را از دست بدهید، قانون را زیر پا بگذارید یا به سلامتی خود آسیب جدی وارد کنید. مواردی وجود دارند که خرید آن ها به صورت آنلاین شاید به اندازه سایر داروهای با نسخه برای ما خطر آفرین نباشد. در این صورت با احتیاط می توان به خرید دارو های انلاین اقدام کرد.

 • بانداژ، آزمایش حاملگی و باسن و زانو مصنوعی
 • داروهای مکمل، از جمله ویتامین ها
 • ضد آفتاب و سایر محصولاتی که ادعا می کنند از پوست در برابر نور خورشید محافظت می کنند.
 • مکمل های پروتئینی یا تغذیه ای که اکثر بدنساز ها از آن بهره می گیرند.
 • موارد آرایشی و بهداشتی
 • داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا پروپرانول

داروخانه الکترونیکی چیست و چگونه کار می کند؟

خطراتی سلامتی شما را تهدید می کند

محصولی که شما سفارش می دهید ممکن است:

 • جعلی باشد.
 • حاوی مقدار زیادی یا خیلی کم از مواد فعال و موثر دارو باشد. مثلا چندین سال پیش اعلام شد که قرص های استامینوفن تنها آب  و آهک بوده و مقادیر اندکی از دارو در آن ها وجود داشته است.
 • دارو حاوی مواد سمی یا خطرناک است.
 • حاوی موادی است که در ایران غیرقانونی است ( مانند الکل)
 • تاریخ مصرف آنها گذشته باشد یا به اشتباه جعل شده باشد.
 • از دست دادن پول و هزینه بسیار (کلاهبرداری)

داروخانه های آنلاین یا E-pharmacy داروخانه ای است که داروها را از طریق اینترنت می فروشد و به مشتریان تحویل می دهد. به لطف اینترنت، فرآیند خرید دارو بسیار ساده تر و راحت تر می شود. اما همان طور که در این مطلب اشاره کردیم، خرید داروی آنلاین می تواند مزایا و معایب مخصوص خود را داشته باشد. مثلا ممکن است با تحویل یک داروی مصرف گذشته یا داروهای جعلی، سلامتی خود را در معرض خطر قرار دهید. با این حال چک کردن اعتبار مجموعه ای که داروی آنلاین می فروشد از اهمیت بسزایی برخوردار است. چک کردن مواردی مانند لوگوی اینماد، اطلاعات تماس، امکان مشاوره رایگان و ... می تواند خیال شما را از معتبر بودن مجموعه راحت کند. همچنین یکی از بهترین روش های چک کردن اعتبار مجموعه در ایران، فعالیت تحت نظر سازمان داروی کشور می باشد.
 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب