کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

تنگ بستانک

236 بازدید
درج شده در روز چهارشنبه, 07 مهر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

مشخصات تنگ بستانک

تنگ بستانک یا بهشت گمشده در طی سالینا طولانی مکانی دور از انتظار و یک منطقه بکر بوده است به همین دلیل کمتر کسی برای بازدید  به این مکان سفر می‌کرد. اما این تکه از بهشت از اوایل دهه  شصت کم کم به گردگشران شناسانده شد و علاوه بر مردم محلی آن منطقه از سایر نقط دور نیز به آن سفر می کنند و ساعاتی را در طبیعت آن می گذرانند.
حال به سراغ مشخصات جغرافیایی و طبیعی منطقه می رویم. تنگه دارای مساحت ۱۴۹۶۰ هکتار است که زمره¬ی  مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست ایران است. این منطقه در ارتفاع ۱۷۰۰ تا 2۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است و عمدتا دارای پوشش درختان جنگلی و کوهستانی است. آب و هوای تنگه تابستان‌های خشک و زمستان‌های بسیار سرد و طاقت¬فرسا همراه با برف و یخبندان را با خود دارد است. به طوری که  متوسط بارندگی ۴۲۷ میلی متر و میانگین دمای آن بین ۱۴-۱۶ درجه سانتی گراد است.

طبیعت تنگ بستانک

طبیعت تنگ بستانک

درختان بسیاری از جمله چنار، بلوط و گردو به صورت انبوه وجود دارند که شاخه های در هم تنیده¬شان اجازه ی ورود نور  را نمی دهد و این امر سبب می شود تا هوایی خنک، لطیف و مطبوع بر این تنگه حاک باشد. البته علاوه بر این درختان، تنگه میزبان درختانی همچون زرشک، بادام، پسته، گیاهان شنیپاروس و گیاهان مرتعی مانند خیار، شیرین بیان و گرامینوم نیزمی¬باشد. بهشت گمشده یک منطقه ی پرآب است به همین دلیل اهالی محلی آنجا به پرورش ماهی و کشاورزی روی آورده اند. اب و هوا و پوشش گیاهی مناسب آنجا را به زیستگاه حیوانات مختلفیتبدلی کرده که برخی از آن ها را می توان نام برد؛ قوچ، میش، بز وحشی، خرس، کلاغ و گونه های متعددی از پرندگان از آن جمله هستند. مهم¬تر از همه تنگه را خانه سنجاب ایرانی نیز می خوانند و خرس  قهوه  ای، روباه، خار پشت، همستر و گربه وحشی ایرانی هم در آن یافت می¬شوند.

مسیر سفر 

برای رسیدن به تنگه می توان از چند مسیر گذر کرد که هر کدام از استان های مختلف اطراف عبور می-کند. تنگه در صد و بیست کیلومتری شیراز، هشتاد کیلومتری اقلید، پنج کیلومتری کامفیروز واقع شده است که در مرز بین استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد است. هرکدام از مسیرها زیبایی خاص خود را دارد. مسیری که از تخت جمشید و مرودشت به کامفیروز می رسد چشم انداز شالیزارهای سرسبز و جنگل های بلوط است.
 
مسیر جاده یاسوج-شیراز که از سمت استان کهگیلویه و بویر احمد گذر می¬کند شما را با دیدنی¬های طبیعی مانند تنگه براق، آبشار مارگون همراه است که با عبور  از بیضا به شهر کامفیروز رسیده و می¬توانید مسیر تنگه را دنبال کنید.

مسیر رفتن به تنگ بستانک

دیدنی ها و تفریحات تنگ بستانک

همانطور که گفتیم مسیرهای رسیدن به تنگه خود دیدنی¬های زیادی دارد که قدیمی¬ترین سد خاکی خاورمیانه یعنی دریاچه سد درودزن هم یکی از آنهاست. بعد از رسیدن به دره می¬توانید از زیبایی ها و تفریحات آنجا لذت ببرید.
 
علاوه بر انبوه درختان در این دره، دیواره¬های مرتفعی که با  رسوباتی از جنس آهک پوشیده شده¬اند جلوه¬ی زیبایی دارد. در میان دره رودخانه‌ای جاری‌ست که از سد درودزن می‌آید و در امتداد آن آبشارهای متعدد کوچک و کم ارتفاع وجود دارند. با ورود به تنگه اگر در سمت راست حرکت کنید باغ های سیب و گردو راخواهید دید  و به  روستای جیدرزار خخواهید رسید.  در سمت چپ رودخانه را ادامه دهید به سرچشمه خواهید رسید  که در انتها به  گودالی با عمقی دو تا سه متری می رسید که پرآب است و به استخر نه متری شهرت دارد.
 و اما در  زیر یک طاق سنگی غارمانندی آبشار زیبای دوپله بستانک را ملاحظه خواهید کرد که زیر این طاق سرپوشیده قرار دارد. بالای طاق یک بستر خشک رسوبی و دیواره‌های سبزی هستند که در طی مسیر بلندتر می¬گردند و دیواره¬ها بلندتر می¬شوند.  از این منطقه که عبور کنید اگر به مدت 20 دقیقه مسیر را طی کنید به جنگل بلوط و انتهای مسیر می رسید. 

تنگه یک منطقه ی کوهستانی است برای کوه‌نوردی و صخره‌نوردی مناسب است. همچنین با توجه به آنچه از این تنگه ی زیبا وصف کردیم بی شک گزینه ی بی نظیری برای ثبت تصاویر و عکاسی است.

امکانات منطقه

•    پارکینگ
•    سرویس بهداشتی
•    بوفه غذا
•    سکوهای سیمانی مناسب برای کمپ
•    آلاچیق
•    سطل زباله
اقامت در سفر به تنگ بستانک
برای اقامت در این منطقه چند گزینه ی زیر پیش روی شماست؛
•    کمپینگ
•    هتل هایی که در شهرهای اطراف هستند مثلا شیراز  
•    اقامتگاه بوم‌گردی و خانه‌های محلی
فصل سفر به تنگ بستانک
اقلیم منطقه تنگ بستانک، دارای تابستان‌هایی خشک و زمستان‌هایی با سرمای سخت است. بنابراین برای سفر به این منطقه بهتر است از اردیبهشت تا مرداد اقدام کرد. فصل¬های پاییز و زمستان برای بازدید از این منطقه مناسب نیست چرا که سرمای خشک بر آنجا حاکم است و یخبندان های شدید مشکل¬ساز خواهد بود.
 
جمع بندی
در این مقاله سعی شد تا تنگ بستانک یا همان بهشت گمشده را به گردشگران معرفی شود. این منطقه دیدنی هایی بسیاری دارد که برای هر مخاطبی چشم نواز خواهد بود که به طور خلاصه درباره  آن ها صحبت کردیم با این حال آنچه که از نزدیک مشاهده می¬شود با کلمات قابل وصف نیست. بنابراین بهتر است برنامه ای تنطیم کنید تادر زمانی مناسب از این قطعه از بهشت دیدن کنید.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب