کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

تفاوت روشنایی و نورپردازی

116 بازدید
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 06 مهر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

تعریف روشنایی و نورپردازی

قبل از اینکه به بررسی تفاوت روشنایی و نورپردازی بپردازیم، ابتدا به تعاریف روشنایی و نورپردازی اشاره می¬کنیم تا با  کسب یک اطلاعاتی نسبی تفاوت آنها بررسی گردد.

تعریف روشنایی

اهمیت روشنایی در زندگی روزمره در محیط¬های کاری، منزل یا مکان¬های عمومی بر ما پوشیده نیست و نیاز به روشنایی در مکان¬های عمومی در شب بسیار حائز اهمیت است. در مفهوم روشنایی هدف از نور استفاده از استانداردهای اولیه برای رویت شدن همه چیز است. به همین دلیل مکان یابی درست برای قرار دادن منابع نور و چراغ ها می¬بایست با محاسبات دقیق صورت گیرد. این محاسبات به گونه ای باشد که تا حد قابل قبولی سایه¬ی اجسام کنترل شوند و حداکثر بازدهی درخشندگی به میزان باشد که خیرگی در محیط نوری برای افراد به‌وجود نیاید.  استانداردهای مختلف اندازه‌¬گیری  از قبیل توان مصرفی و ضریب توان، بازدهی و درجه حفاظت،‌ پارامتر هایی هستند که نیازهای روشنایی به آنها بستگی دارد.

تعریف نورپردازی

تعریف نورپردازی

مفهوم جدیدی که این روزها در مورد استفاده از منابع نوری به کار برده می¬شود واژه¬ نورپردازی است. نورپردازی عموما در معماری به کاربرد ابزار نوری علاوه بر قابلیت روشن کردن فضا دلالت دارد. هنر و معماری با به کار گرفتن علم نورپردازی از نور علاوه بر تامین میزان نور لازم برای دیده شدن محیط، مفاهیم دیگری نظیر زیبایی شناسی، توصیف کاربرد فضا و بهسازی کاربری را مد نظر قرار می¬دهد. نکته¬ای که باید به آن توجه شود این است که نورپردازی زمانی می¬تواند وارد عمل شود که حداقل¬های مورد نیاز برای روشنایی رعایت شود. در چنین شرایط مطلوبی نورپردازی به برجسته کردن بخشی از فضا با استفاده از پارامترهای کیفی و زیبایی شناختی می¬پردازد. تنوع در علم نورپردازی به تولید منابع نوری متنوع نیازمند است که هرکدام کاربری های متفاوتی در جهت  افزایش کیفیت نورپردازی دارند.
 یک فرد آگاه به دانش نورپردازی می¬بایست مشخصات فنی انواع منابع روشنایی و ویژگی های نور آگاه و مسلط باشد. مشخصاتی نظیر شدت روشنایی، میزان خیرگی، میزان انعکاس و غیره و همچنین مفاهیم کیفی مانند رنگ نور، شکل ادوات نوری از مواردی است که یک  طراح نورپردازی نیاز دارد اطلاعات کافی درباره¬ی آن کسب کند.

موارد کاربرد نورپردازی

 در سال¬های اخیر نورپردازی در نمای داخلی و خارجی بسیار مورد توجه قرار گرفته است از این رو اکثر طراحان داخلی و معماری داشن کافی درباره تفاوت روشنایی و نورپردازی را فرا گرفته¬اند. نورپردازی شکل های گوناگونی دارد که متناسب با کاربرد آن معنا پیدا می¬کند. از کاربردهای نورپردازی می¬توان به ایجاد  شکوه و زیبایی در یک بنا اشاره کرد. همچنین به کمک  نورپردازی می¬توا جزییات بیشتری را در یک موزه یا گالری هنری به نمایش درآورد. در انواع فروشگاه ¬ها از قبیل جواهر فروشی، لباس فروشی یا میوه ‌فروشی و غیره نورپردازی در نمایش کالا کمک کننده است و باعث افزایش جذب مشتریان می‌گردد.

موارد کاربرد نورپردازی

تفاوت روشنایی و نورپردازی 

حال که به خوبی با تعاریف مفهوم روشنایی و نورپردازی آشنا شدیم به سراغ بیان تفاوت¬های این دو مقوله می¬پردازیم. 
اولین مورد درباره¬ی تفاوت روشنایی و نورپردازی این است که  روشنایی یک مفهوم کمی است درحالی که نورپردازی علمی کمی و کیفی است. روشنایی زمینه¬ای است که در آن به دریافت میزان نور استاندارد برای دیده شدن محیط، میزان دما،‌ رنگ و طیف نور متناسب با کاربری محیط دلالت دارد. در حالی که نورپردازی اغلب بر روی وجهه¬ی زیبایی و  خلاقیت هنری در استفاده از نور تأکید دارد. استفاده¬ی هنرمندانه از نورپردازی موجب  افزایش وضوح بصری، ادراک بهتر فضا،‌ کسب آرامش و در نتیجه ترغیب برای لذت بردن و حضور مخاطب در فضا می شود.
روشنایی بیشتر در مکان¬هایی که  افراد در آنها حضور دارند و مشغول به فعالیت خاصی  هستند معنا می-یابد اما نورپردازی بیشتر در مکان هایی که برای رفت و آمد هستند و یا نیاز به جلب توجه دارند کاربرد دارد. مانند فروشگاه، معابر عمومی شهری و پارک و فضاهای سبز که هم از نظر روانشناسی بر روحیه¬ی افراد اثرگذار باشد و هم توجه روبه مورد خاصی معطوف کند. طیف رنگ نوری به کار برده شده در روشنایی رنگ های سفید گرم،‌ سفید طبیعی و سفید سرد یا زرد خلاصه می¬شود. اما  در نورپردازی طیف وسیعی از رنگ ها مانند سفید، زرد، قرمز، سبز، آبی و ترکیبات آنها مورد استفاده قرار می¬گیردکه هریک مفهومی خاص و کاربری خاص خود را دارد. به ‌طور کلی روشنایی با ایجاد زمینه¬ مناسبی برای رویت شدن اشیا و محیط کار خود را به پایان می¬رساند. اما در نورپردازی علاوه بر محدوده¬ دیده شدن، مبحث لذت بردن و هنر به میان می¬آید.

جمع بندی
در این مقاله تلاش شد تا به صورت کلی تفاوت روشنایی و نورپردازی مشخص شود اما به عنوان کلام آخر باید توجه نمود که مفاهیم نورپردازی و روشنایی در کنار شکل درستی پیدا می¬کنند. گاها توجه بیش از اندازه به نورپردازی باعث می¬شود که محیط یا اشیا قابلیت و کاربرد خود را از دست بدهند و از طرفی اگر تمام توجه به روشنایی معطوف شود، جذابیت فضا از دست خواهد رفت. 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب