کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

ترانس هالوژن

207 بازدید
درج شده در روز دوشنبه, 10 خرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

درباره هالوژن ها

هالوژن‌ها از بالا به پایین روند‌های تناوبی در پیوندهای شیمیایی از خود نشان می‌دهند. البته فلوئور از این قاعده به طور کامل پیروی نمی‌کند؛ به طوری که در ترکیب با اتم ‌های دیگر، بیشترین انرژی پیوند را دارد. در جدول تناوبی از بالا به پایین،‌ واکنش‌پذیری عناصر به دلیل افزایش شعاع اتم ‌ها کاهش می‌یابد. هالوژن‌ ها به شدت واکنش‌ پذیرند و در مقادیر زیاد می ‌توانند برای اورگانیسم ‌های زنده مرگ ‌آفرین باشند. هالوژن ‌ها کاربرد های متعددی در ضدعفونی‌کننده ‌ها، لامپ ‌ها و ترکیبات دارویی دارند. بیشترین کاربرد این لامپ ها در چراغ خودروها می باشد. همچنین از آن ها می توان برای روشنایی محیط های مختلف استفاده کرد ولی باید توجه داشت که این لامپ ها به دلیل وجود گاز هالوژن سمی هستند و نباید در هنگام شکستگی به آن ها دست زد یا در آن محیط استنشاق کرد. لامپ هالوژن رنگی نیز در طراحی خانه قابل استفاده است و نمای زیبایی به محیط می بخشد.

درباره هالوژن ها

از کلر و برم در ضدعفونی کردن آب آشامیدنی، استخر، سونا، ظرف‌ها و سطوح استفاده می‌شود. در طی فرآیند استرلیزه کردن، این مواد سبب کشته شدن باکتری ‌‌ها و دیگر میکروارگانیسم ‌ها می ‌شوند. همچنین سدیم هیپوکلریت  ماده اصلی در ترکیبات بیشتر سفیدکننده‌ ها است.  در خصوص لامپ های هالوژنی در بخش بعدی توضیح خواهیم داد.

لامپ هالوژنی

لامپ هالوژن نوعی لامپ رشته ‌ای است که در آن گازهای فشرده و خنثی و مقدار اندکی از عناصر هالوژن مانند ید و برم اضافه شده ‌است. چرخه موجود در لامپ ‌های هالوژن که موجب ته ‌نشین شدن مجدد تنگستن بخار شده بر روی رشته می‌ شود و نقش بسیار مؤثری در افزایش عمر این نوع لامپ ‌ها دارد. در این لامپ ‌ها به علت وجود همین چرخه امکان بالا بردن دمای رشته بدون کاهش یافتن عمر لامپ نسبت به لامپ ‌های معمولی نیز به وجود می ‌آید که به افزایش بهره ‌وری این لامپ ‌ها می‌انجامد. این لامپ ‌ها همچنین به علت اندازه کوچک و نور مناسب و آرامش بخششان، کابرد های خاص خودشان را در میان سیستم‌ های روشنایی دارند.

لامپ های هالوژنی چگونه کار می کنند؟

در این لامپ‌ ها وظیفه گاز هالوژن، ایجاد یک چرخه شیمیایی است که در آن تنگستن بخار شده در اثر حرارت از روی سطح رشته، دوباره بر روی آن ته ‌نشین شود. از آنجا که در لامپ ‌های التهابی معمولی تنگستن بخار شده بر روی حباب لامپ ته ‌نشین می ‌شود، ته‌ نشین نشدن تنگستن بر روی حباب در لامپ ‌های هالوژن موجب تمیز ماندن حباب و ثابت ماندن نور لامپ در طول عمر این لامپ ‌ها می‌شود. عملکرد گاز هالوژن در لامپ به این صورت است که گاز در قسمت ‌های کم دماتر حباب با بخار تنگستن ترکیب می ‌شود. این ترکیب با رسیدن به نقاط بسیار داغ لامپ یعنی روی رشته تجزیه شده و دوباره به صورت گاز هالوژن و بخار تنگستن در می ‌آید.

لامپ هالوژنی

به این ترتیب هالوژن، تنگستن بخار شده را دوباره به رشته باز می‌گرداند. از آن جا که گاز هالوژن و بخار تنگستن باید با هم ترکیب شیمیایی شوند که دمای بسیار بالایی مورد نیاز است، پس باید تحمل حباب لامپ در مقابل این دما از لامپ‌های معمولی بیشتر باشد. به همین خاطر برای جلوگیری از آسیب دیدن حباب در این دما این لامپ ‌ها معمولا از کوارتز یا انواع دیگر شیشه ‌ها با دمای ذوب بالا ساخته می شود.

ترانس هالوژنی

در صنعت الکترونیک، سیم پیچ ‌هایی را که دارای هسته مغناطیسی می‌باشد ترانس می ‌نامند. مسلما از نام هالوژن مشخص است که ترانس هالوژنی در داخل هالوژن استفاده می‌شود. سیم پیچ ‌ها یا همان ترانس مخصوص هالوژن موجب به راه افتادن جریان برق در لامپ هالوژن می‌شود. اما مهم ‌ترین خصوصیت ترانس هالوژن محدودیت جریان برق است. این کار موجب افزایش ولتاژ برق خواهد شد.جهت خرید محصولات روشنایی می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی کالای روشنایی معتبر انواع لوازم روشنایی مانند: لامپهای ال ای دی ، پروژکتور ال ای دی ، چراغ دیواری حیاط ، مهتابی دیواری ، چراغ حیاطی و ... را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید.  

 قاب هالوژن

لامپ های هالوژنی نیاز به یک قاب یا فریم هالوژن دارند که داخل آن قرار بگیرند. از مزایا و معایب لامپ هالوژنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کیفیت نور و روشنایی
  • ابعاد کوچک
  • امکان کم کردن نور
  • هزینه کم
  • اجزای پنهان
  • حساسیت لامپ
  • وجود گاز سمی
  • قیمت لامپ های رنگی و غیر رنگی

جمع بندی

لامپ هالوژن نوعی لامپ رشته ‌ای است که در آن گازهای فشرده و خنثی و مقدار اندکی از عناصر هالوژن مانند ید و برم اضافه شده ‌است. در این لامپ‌ ها وظیفه گاز هالوژن، ایجاد یک چرخه شیمیایی است که در آن تنگستن بخار شده در اثر حرارت از روی سطح رشته، دوباره بر روی آن ته ‌نشین شود.  این لامپ مزایا و معایب متفاوتی دارد. مثلا نوع رنگی و غیررنگی آن از کیفیت نور خوبی برخوردار هستند و نور را یکنواخت پخش می کنند. به همین دلیل انتخاب خوبی برای منزل و محل کار هستند. همچنین قابلیت تنظیم میزان نور و کم و زیاد کردن آن را نیز خواهید داشت. از سویی دیگر این لامپ ها مقرون به صرفه نیز هستند. اما توجه داشته باشید داخل این لامپ ها گاز سمی وجود دارد و در صورت استنشاق، باعث مرگ خواهد شد.

 

 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب