کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

تاریخچه بیمۀ خودرو در جهان

203 بازدید
درج شده در روز ﺳﻪشنبه, 04 آبان,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

 پیشینه ی تاریخی بیمه 

اگر خوب به تاریخ بنگریم می توان نشانه هایی ازشکل گیری بیمه را در دوره قبل از میلاد در فینیقیه یافت. در این زمان تاجران برای حمل بارهای خود به سرزمین های دیگری بخش کمی از بار را به عنوان تضمین می بایست پرداخت می کردند. بعدها در مصر نیز به سالهای 700 تا 916 قبل از میلاد تاجران دیگر حسارات تاجری که بارهای کشتی خود را از دست داده بود جبران می کردند. همچنین اقوام بابل و یونانی نیز شکل هایی از بیمه را به کار بردند. در سده یازدهم نیز در دانمارک، انجمنی برای جبران خسارتهای مالی سرمایه گذاران تشکیل شد. بعد ازآن تاجران ونیز نقش بزرگی در گسترش صنعت بیمه داشتند و در سال ۱۵۵۲، کانون بیمه‌گران در شهر فلورانس تشکیل شد. در قرن هجدهم میلادی شرکت بیمه لویدز در لندن به صورت رسمی شروع به کار کرد. این شرکت سفرهای دریایی را تحت پوشش قرار می داد. این شرکت هم اکنون نیز در همین حوزه مشغول به فعالیت است.

مروری بر تاریخچه بیمۀ خودرو در جهان

تاریخچه بیمه خودرو در جهان

اما شکل گیری تاریخچه بیمۀ خودرو در جهان به زمان جنگ جهانی اول برمی گردد. دقیقا زمانی که استفاده از وسیله ی نقلیه در میان مردم گسترش یافت. اما خودروها به دلیل سرعت بیشتر و تفاوت ساختاری که نسبت به سایر لوازم نقلیه داشتند خسارات زیادی را به بار می آوردند و علی رغم مزایای خوب خود این یک معضل بود. در این زمان شرکت های مختلف شروع به فعالیت در زمینه ی بیمه اتومبیل کردند اما در هیچ کشوری به صورت رسمی و اجباری اجرا نمی¬¬شد.
پنج سال بعد از تولید اولین خودرو که با سوخت گازوئیل کار می کرد، به سال 1898 در آمریکا اولین بیمه‌نامه خودرو صادر شد. بعد از آن در سال1927 در ایالت ماساچوست آمریکا، بیمۀ مسئولیت خودرو برای مالکان خودرو، قانونی و اجباری شد. ده سال پس از اجباری شدن بیمه در ماساچوست در سراسر آمریکا نیز داشتن بیمه اجباری شد.
 
بعد از آن در کشورهای دیگر کم کم بیمه به صورت قانون تصویب شد. سال 1930 در بریتانیا، تمام دارندگان وسایل نقلیه ملزم به داشتن بیمه شخص ثالث شدند و آلمان در سال 1939 بیمه را به شکل مسئولیت مدنی اجباری کرد. بعد از آن دیگر کشورها بر اساس قانون، استفاده از بیمه را برای مالکین خودروها اجباری کردند. البته این قانون در برخی کشورها از جمله نیوزیلند، همچنان اختیاری است. اما مردم با توجه به دلیل خسارت¬های بالایی که در تصادفات می بینند، خواهان استفاده از بیمه هستند. در بررسی تاریخچه بیمۀ خودرو در جهان مشاهده می کنیم که سیر رشد بیمه خودرو از قرن نوزده به بعد بسیار سریع تر شد. در کشور ما ایران نیز، از سال 1347 استفاده از بیمه¬ی خودرو به صورت قانون تصویب شده است. 

تاریخچه بیمه خودرو در  ایران 

 در ادامه ی بررسی سیر تاریخچه بیمۀ خودرو در جهان پیشینه ی بیمه خودرو در ایران. با آنکه در سال 1347 قانون استفاده در این تصویب شد، اما از سال 1270 کشور های دیگری همچون روسیه و انگلیس، برای وسایل نقلیه در ایران بیمه ارائه می دادند. از سال 1312 تعدادی از وسایل نقلیه سنگین دارای بیمه بودند و شرکت های وارد کننده، بیمه را ارائه می دادند. اما بعد از این سال و عقد قرارداد راه آهن، وسایل نقلیه سنگین مانند کامیون ها زیاد شدند و بدین ترتیب استفاده از بیمه گسترش سافت. 
در بین سالهای 1314 تا 1315، شرکت جنرال اکسیدان که از مجموعه های گروه فارلر بودند، در کشور ما بیمه صادر می کردند. سپس شرکت آلیاسن اوند استونگاتر نیز عهده دار فرآیند بیمه در ایران شد. از سال 1314 در کنار شرکت های خارجی، شرکت بیمه ایران نیز شروع به کار کرد. شرکت بیمه ایران تا حوالی سال 1346 پیشرفت خوبی داشت و در مدت سه دهه تعداد زیادی از خودروها، تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. 

تاسیس شرکت بیمه ایران

تاریخچه بیمه وسایل نقلیه در ایران

تاریخچه تاسیس شرکت بیمه ایران همانطور که گفته شد به سال 1314 برمی گردد. در این سال این شرکت با سرمایه ی اندکی و زمانی که سهم بازار بیمه در اختیار شرکت های خارجی بود، شروع به فعالیت کرد. شرکت های خارجی متناسب با منافع خود قوانین ب را لحاظ می کردند و سود آن نیز به خارج از کشور می رفت. سرمایه ی لازم برای شرکت بیمه توسط دولت تامین شد و در پانزدهم آبان ماه ۱۳۱۴ این شرکت رسما تاسیس شد.
بیمه ایران در زمانی که اقتصاد کشور در فقر بود به عنوان تکیه¬گاهی برای فعالان اقتصادی درآمد و توانست در میان مردم جای باز کند.در سال 1316 حدود 62 درصد از بازار بیمه ای که قبلا به طور کامل در اختیار کشورهای خارجی بود، را به دست آورد. در این روند رو به رشد توانست در سال 1328 و 1342 به ترتیب بیمه حوادث کارگران و بیمه درمانی کارکنان دولتی را اجرا کند.
در سال 1318 طرحی را تحت یک لایجه برای بیمه ی شخص ثالث وسایل نقلیه ارائه کرد که به صورت اختیاری اجرا می شد. و سر انجام در سال 29 دی ماه سال 1347، استفاده از بیمه برای مالکین خودروها و سایر وسایل نقلیه زمینی به صورت یک هنجار مدنی قانون تصویب شد و افراد مجبور به تهیه بیمه ی شخص ثالث بودند. بعد از آن در سال 1350 «بیمۀ مرکزی ایران» در کشور تاسیس شد. 

جمع بندی
در این مقاله به صورت یک مجموعه یکپارجه در باره سیر تاریخچه بیمۀ خودرو در جهان صحبت کردیم. در این راستا نحوه شکل گیری بیمه در ایران را مورد بررسی قرار دادیم. البته بیمه همچنان در حال تغییر است تا با تغییرات زندگی امروزی بتواند بیشترین پشتیبانی را از افراد داشته باشد و این روزها شرکت های بیمه در بستر آنلاین نیز در حال ارائه خدمات هستند.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب