کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

بریج دندان چیست؟

19 بازدید
درج شده در روز یکشنبه, 14 شهریور,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

 

پل دندانی یا بریج به چه معناست؟

شاید شما هم چند دندان فاسد و خراب داشته باشید که باید آنها را بکشید و نمی دانید که متخصصان جای خالی دندان ها را چگونه پر می کنند و ممکن است دندانپزشک بریج کردن را بهترین راه حل برای شما تشخیص دهد. بریج کردن یک روش درمانی دندانپزشکی است که جهت پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش درمانی یک پل که از یک یا چند دندان مصنوعی تشکیل می شود در کنار دندان های سالم شما قرار می گیرد. 

با این روش از مشکلاتی نظیر: کج شدن دندان ها، نازیبایی طرح لبخند، مشکلات در صحبت کردن و غیره جلوگیری می شود. زیرا هنگامی که برای مدت طولانی جای خالی دندان در دهان شما بماند، دندان های سالم به سمت جای خالی کج می شوند و مشکلات متعددی را به وجود می آورند.

در ادامه درباره مزایا و معایب بریج کردن یا پل دندانی صحبت می کنیم.

آشنایی با مزایا و معایب بریج دندان

آشنایی با مزایا و معایب بریج دندان

چنانچه در بخش قبلی گفتیم دهان شما با بریج کردن دندان از مشکلات مختلفی مصون می ماند. شما با این عمل می توانید دندان هایی مرتب با طرح لبخندی زیبا داشته باشید. نحوه تکلم و ادای کلمات شما دچار مشکل نمی شود. در صورت خالی ماندن جای دندان، مشکلاتی در قسمت جویدن غذا ایجاد می شود که با بریج دندان از این قبیل مشکلات جلوگیری می شود. فک شما تغییر شکل پیدا نمی کند و همینطور توزیع نیرو در دندان و دهان به صورت یکنواخت انجام می شود.

و اما مهمترین معایب پل دندانی در بخش تراش دادن مینای دندان است. مینای دندان بخشی از رویه دندان است که در طول زمان بازسازی و ترمیم نمی شود. بنابراین تراش مینای دندان عملی غیر قابل بازگشت به شمار می رود. یکی دیگر از معایب بریج کردن مربوط به بخش اتصال است. در برخی از انواع بریج، یک یا چند دندان  مصنوعی فقط به دندان های کناری متصل می شوند و اتصالی بین آنها و فک صورت نمی گیرد. هنگامی که اتصالی بین دندان و فک نباشد ممکن است در اثر ضربات شدید دندان های بریج و سالم دچار شکستگی شوند و از بین بروند. انواع بریج و مواد تشکیل دهنده آن را در بخش بعدی بخوانید.

مواد سازنده بریج دندان و انواع آن

برای ساخت پل دندان از مواد گوناگونی استفاده می شود ولی معمولا مواد سازنده آن طلا، پرسلن یا ترکیبی از طلا و پرسلن است. به طور کلی چهار مدل بریج وجود دارد که عبارتند از:

  • روش سنتی یا ساده (تردیشنال بریج)

در این نوع بریج دندان که روشی قدیمی است، تعدادی دندان مصنوعی به دندان های سالم بیمار متصل می شود. برای اینکه اتصال خوبی ایجاد شود باید دندان های مجاور سالم و محکم باشند و بخشی از مینای آنها تراش داده شود. تراش مینا به سبب اتصال مناسب پل ها به دندان طبیعی است.

  • بریج کردن به روش مریلند

این روش شبیه روش تردیشنال است با این تفاوت که نیازی به تراش مینای دندان نیست. برای روش مریلند از دو دندان طبیعی سمت راست و چپ استفاده می شود و اتصال توسط بال های فلزی یا پرسلن صورت می گیرد. پل ها در این روش به پشت دندان های چپ و راست متصل می شوند.

  • بریج کانتی لور

این روش که به آن بریج کردن معلق هم گفته می شود را معمولا برای جای یک دندان خالی استفاده می کنند. در روش مریلند یک دندان طبیعی برای اتصال کافی است که در سمت چپ یا راست جای خالی دندان باشد. در این رووش نیز مینا تراش داده می شود و سپس دندان مصنوعی سوار و تثبیت می شود.

  • مدل پشتیبانی شده توسط ایمپلنت

در این روش از ایمپلنت کمک گرفته می شود و اغلب جای خالی چندین دندان وجود دارد. در این مدل بریج، مینای دندان تراش داده نمی شود و نیازی به دندان های کناری جهت اتصال وجود ندارد. در مدل پشتیبانی توسط ایمپلنت دو عمل جراحی صورت می گیرد: قرار دادن واحدهای ایمپلنت در داخل فک و دیگری نصب بریج دندان.   در ادامه مطلب در مورد کسانی که به پل دندانی نیاز دارند می پردازیم.

چه کسانی به پل دندانی نیاز دارند؟

اگر در دهان شما دندانی به هر علتی از بین برود و جای آن در دهان خالی بماند شما نیاز به بریج کردن دارید. رایج ترین عواملی که موجب از بین رفتن دندان های انسان می شود عبارتند از: پوسیدگی، بیماری مادرزادی، بیماری لثه و آسیب دیدن در تصادفات است.

مواد سازنده بریج دندان و انواع آن

جمع بندی

بریج دندان یکی از روش های درمانی دندانپزشکان است. جای خالی دندان در فک به وسیله پل که شامل یک یا چند دندان مصنوعی است پر می شود. دندان های مصنوعی به دندان های طبیعی مجاور متصل می شوند. چند روش برای بریج وجود دارد که عبارتند از: تردیشنال، مریلند، کانتی لور و پشتیبانی شده توسط ایمپلنت. این روش ها با تشخیص و صلاحدید دندانپزشک انجام می شود.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب