کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

بازار کار بهداشت عمومی

654 بازدید
درج شده در روز شنبه, 20 دی,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

یکی از رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی، رشته بهداشت عمومی است. این رشته که جزو زیرگروه های دوم رشته تجربی است، در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه های سراسر کشور تدریس می شود. هدف این رشته محافظت از سلامت و بهداشت مردم جامعه است. دانش آموختگان بهداشت عمومی تلاش می کنند از اتفاقاتی که ممکن است سلامت مردم را به خطر اندازد، جلوگیری کنند. در این اوضاع کنونی و شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، وجود ارزشمند این افراد بیشتر احساس می شود. به همین جهت می خواهیم در این نوشتار درباره کارشناسان بهداشت عمومی و بازار کار آن ها صحبت کنیم.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره تحصيلي و آموزش آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی آنلاین رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره تحصیلی باخبر شوید.

بازار کار بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی چیست؟

همانطور که گفتیم رشته بهداشت عمومی یکی از زیرگروه های گروه دوم رشته علوم تجربی است. این رشته که به منظور سلامت و بهداشت عمومی مردم جامعه طراحی شده است، دانش آموختگان آن از حوادث و اتفاقاتی که ممکن است سلامت مردم جامعه را به خطر اندازد، جلوگیری می کنند. در واقع فارغ التحصیلان این رشته سلامت افراد را تضمین می کنند و برای ارتقای سطح بهداشت جامعه تلاش می کنند. این افراد مانند پزشکان و پرستاران، روی درمان مردم متمرکز نمی شوند، بلکه آنها سعی می کنند که از بیماری و آسیب دیدگی پیشگیری کنند. در ضرورت و اهمیت این رشته باید بگوییم که فقدان کارشناسان بهداشت عمومی موجب می شود که بسیاری از بیماری ها شیوع یافته و مشکلات عمومی را به دنبال آورد. این افراد با تشکیل کلاس های جمعی، بسیاری از مسائل مهم بهداشتی را توضیح می دهند. با انجام پژوهش ها و تحقیقات مرتبط با مشکلات بهداشتی روز، از ادامه یا بروز مجدد این نابسامانی ها جلوگیری می کنند. برای مثال این افراد در زمان شیوع ویروس کرونا با انجام پژوهش های تحقیقاتی گوناگون و بالا بردن فرهنگ بهداشت عمومی جامعه می توانند در ریشه کنی این بیماری همه گیر به پزشکان و گروه درمانی کمک کنند.

 

رشته بهداشت عمومی چیست؟

نقاشی در مورد بهداشت عمومی

بهداشت عمومی از موضوعات مهمی است که بر سلامت جامعه تأثیرگذار است. ارتقای سلامت جامعه با بالابردن بهداشت عمومی و فرهنگ سازی آن میسر است. در بسیاری از جوامع، فرهنگ سازی را از کودکان آغاز می کنند. به عنوان مثال برگزاری مسابقه نقاشی و نمایش عروسکی، پخش کارتون های تلویزیونی و غیره در مورد موضوع بهداشت می تواند در افزایش سلامت جامعه موثر باشد. مسابقه نقاشی در مورد بهداشت عمومی و برنامه های جذاب دیگر، افراد را به رعایت موازین بهداشتی تشویق می کند.

رشته بهداشت عمومی

دانشگاه های سراسری در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته در رشته بهداشت عمومی دانشجو می پذیرد. واضح است که تعداد واحدهای درسی آنها بر اساس مقطع متفاوت است. مقطع کاردانی بهداشت عمومی با دو گرایش ارائه می شود. گرایش بهداشت خانواده و گرایش مبارزه با بیماری ها دو گرایش این رشته در مقطع کاردانی هستند که با 71 واحد درسی ارائه می شوند. البته دروس این دو گرایش در برخی از واحدها با هم تفاوت دارند. بعضی از دروس اختصاصی این مقطع عبارتند از: اپیدمیولوژی بیماری های شایع در ایران، برنامه ملی مبارزه با بیماری ها، بهداشت مواد غذایی، تکنولوژی آموزشی، اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری. مقطع کارشناسی پیوسته بهداشت عمومی بدون گرایش بوده و دانشجویان باید 132 واحد درسی را بگذرانند. دروس عمومی این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته 24 واحد و دروس پایه و اصلی 32 واحد است. این دانشجویان باید 60 واحد درس اختصاصی و 16 واحد هم کارآموزی در عرصه بگذرانند. برخی از دروس اختصاصی این مقطع عبارتند از: اصول مدیریت در خدمات بهداشتی، بهداشت باروری، تغذیه کاربردی، بهداشت حرفه ای، بهداشت محیط، اصول برنامه ریزی بهداشتی، روش تحقیق در علوم بهداشتی، اقدامات بهداشتی و کمک های اولیه در شرایط اضطراری.اگر می خواهید انتخاب رشته کنید یا در دروس خود دچار مشکل شده اید می توانید از طریق وب سایت های مشاوره هدایت تحصیلی و تدریس آنلاین انواع مشاوره مانند: مشاوره تحصیلی کنکور ، انتخاب رشته ، تغیر رشته ، برنامه ریزی تحصیلی و... مشاوره تحصیلی رایگان و غیر رایگان دریافت کنید همچنین با ورود به وب سایت آن ها می توانید از هزینه مشاوره آنلاین درسی باخبر شوید.

مهارت هایی که برای دانشجویان بهداشت عمومی لازم است

دانشجویان رشته بهداشت عمومی جهت موفقیت در این رشته باید توانمندی های مختلفی داشته باشند. این توانمندی ها عبارتند از

  •  دانش و قوانین بهداشت عمومی را به خوبی دانسته و بر آن تسلط کامل داشته باشند.
  •  در امور مختلف دارای ریزبینی و جزئی نگری باشند
  •  روحیه مسئولیت پذیری و تلاش در جهت بهبود مسائل و مشکلات بهداشتی مردم را دارا باشند
  •  مهارت های ارتباطی خوب و مناسبی با مردم و همنوعان خود داشته باشند
  • قدرت تصمیم گیری به موقع به خصوص در مواقع اضطراری را دارا باشند
  •  روحیه خوب و محکم در مقابله با مشکلات گوناگون از خود بروز دهند
  •  کمک به همنوعان و مردم را سرلوحه خود قرار دهند
  •  توانایی آموزش نکات بهداشتی و تأثیرگذاری بر افراد مختلف را داشته باشند
  •  توان جسمی خوب و استقامت بالایی در برابر سختی ها و بیماری ها داشته باشند 

 

نقاشی در مورد بهداشت عمومی

 

آینده شغلی برای دانشجویان بهداشت عمومی

به طور کلی آینده شغلی و بازار کار رشته بهداشت عمومی در وضعیت مناسبی قرار دارد. دانش آموختگان در جامعه می توانند نقش های متنوعی را ایفا کنند مانند نقش آموزشی، نقش مراقبتی، نقش اجرایی و نقش پژوهشی. به عنوان مثال این افراد می توانند در نقش مراقبتی به مادران در قبل و بعد از زایمان، مراقبت های بهداشتی را متذکر شوند و در نقش آموزشی ارائه مشاوره های مختلف بهداشتی قبل از ازدواج جزو وظایف این افراد است. کارشناسان بهداشت عمومی می توانند در مراکزی مانند بیمارستان ها، کارخانجات، هتل ها و آموزش و پرورش مشغول به کار شوند.
 

رشته بهداشت عمومی


جمع بندی 
رشته بهداشت عمومی یکی از شاخه های علوم بهداشتی است که در مقاطع مختلف، در دانشگاه های سراسری تدریس می شود. این رشته با هدف ارتقای دانش بهداشت مردم و وضعیت سلامت جامعه به وجود آمده است. متخصصین این رشته در برابر اتفاقاتی که ممکن است سلامت افراد جامعه را به خطر اندازد، محافظت می کنند. کارشناسان بهداشت عمومی با برگزاری کلاس های مختلف به مردم جامعه و مربیان بهداشت کمک کرده و بهداشت مردم جامعه را افزایش می دهند. 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب