کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

اهمیت ویتامین d برای سالمندان

372 بازدید
درج شده در روز شنبه, 30 مرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

ویتامین d باعث حفظ استحکام و سلامت استخوان ها, دندان ها و عضلات می شود. کمبود این ویتامین در بدن باعث مشکلاتی مانند ریزش مو هم می شود. کمبود ویتامین d میتواند باعث مشکلات و اختلالاتی مانند راشیتیسم در کودکان، درد استخوانی در بزرگسالان، ریزش مو و پوکی استخوان شود. در افراد مسن تر به علت ضعیف تر بودن استخوان ها و کم تر شدن جذب ویتامین ها و کلسیم در بدن نمی توان اهمیت ویتامین d برای سالمندان را در نظر نگرفت و به راحتی از کنار این مسئله رد شد.

عملکرد ویتامین d در بدن

ویتامین d ویتامینی محلول در چربی است که به صورت طبیعی در بعضی از خوراکی ها مانند دانه های روغنی، غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو و تخم مرغ موجود است. با توجه به ( اهمیت ویتامین d برای سالمندان ) و کودکان و بقیه افراد مصرف غذاهای حاوی ویتامین d حتما باید در برنامه غذایی گنجانده شود. البته ویتامین d از راه دیگری نیز جذب بدن می شود. تابش نور مستقیم خورشید باعث می شود که در بدن انسان فعل و انفعالاتی رخ دهد که باعث تولید ویتامین d شود. اما در افراد سالمند با توجه به اینکه زمان کمی را در آفتاب میگذرانند و با توجه به اهمیت ویتامین d برای سالمندان، بهتر است که حتما مواد غذایی حاوی ویتامین d در برنامه غذایی گنجانیده شود.

البته در موارد کمبود ویتامین d با توجه به اهمیت ویتامین d برای سالمندان بهتر است از مکمل های خوراکی و یا تزریقی ویتامین d استفاده کرد. زیرا کمبود ویتامین d در این افراد باعث بروز پوکی استخوان میشود و خطر شکستگی استخوان ها را بالا میبرد. البته تنها استفاده از ویتامین d نمی‌تواند از بروز پوکی استخوان و شکستگی در افراد مسن جلوگیری کند بلکه باید در کنار مصرف ویتامین d حتما از مکمل های کلسیم و مواد غذایی حاوی کلسیم استفاده شود. ویتامین d باعث جذب کلسیم در بدن میشود و جذب مناسب کلسیم باعث جلوگیری از بروز پوکی استخوان میشود.

اهمیت ویتامین d برای سالمندان

 

منابع حاوی ویتامین d

شما میتوانید ویتامین d مورد نیاز بدنتان را از سه راه مختلف تامین کنید. راه اول برای جذب ویتامین d مصرف غذاهای حاوی این ویتامین است. تعداد محدودی از غذا ها حاوی این ویتامین ارزشمند و ضروری هستند. غذاهایی مانند گوشت  و اهمیت ویتامین d برای سالمندان بهتر است که سالمندان حتما از غذاهای حاوی ویتامین d استفاده کنند. روش دیگر برای تامین ویتامین d مورد نیاز بدن قرار گرفتن در نور خورشید است. افرادی زیادی ویتامین d مورد نیاز بدنشان را از راه تابش مستقیم نور خورشید تامین می کنند. با توجه به اهمیت ویتامین d برای سالمندان بهتر است سالمندان استفاده از تابش نور خورشید را در برنامه خود قرار دهند.

پس از تابش نور خورشید اشعه فرا بنفش به پوست نفوذ می کند و ذرات دی هیدروکلوسترول را به ویتامین d تبدیل می کند و باعث میشود نیاز بدن به ویتامین d مرتفع شود. عوامل مانند زمان روز، ابری و آفتابی بودن هوا، مه بودن هوا و بافت و رنگ پوست بر میزان جذب ویتامین d تاثیر گذارند. برای جذب ویتامین d از طریق نور خورشید بهتر است حداقل دو بار در هفته دست ها، پاها، صورت و کمر را بدون استفاده از کرم ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار داد بهترین زمان بهره مندی از نور خورشید ساعت ۱۰ تا ۳ بعد از ظهر است. راه سوم برای جذب ویتامین d، استفاده از مکمل های غذایی ویتامین d است. استفاده از این مکمل ها با توجه به اهمیت ویتامین d برای سالمندان  میتواند راهکاری موثر برای تامین ویتامین d  مورد نیاز بدن سالمندان باشد.

افرادی که بیشتر در معرض کمبود ویتامین d قرار دارند

بعضی از افراد با توجه به ویژگی های متفاوتشان بیشتر در خطر کمبود ویتامین d قرار میگیرند. چند دسته از افراد بیشتر در معرض کمبود این ویتامین قرار میگیرند دسته اول نوزادان شیر خوار هستند تنها راه بهره مندی از ویتامین ها در شیر خواران شیر مادر است زیرا مادران شیرده حتما باید به میزان مصرف ویتامین خود توجه داشته باشند. دسته بعدی افراد مسن هستند که با توجه به  اهمیت ویتامین d برای سالمندان  این افراد حتما باید از غذاهای مناسب و مکمل های غذایی استفاده کنند.

منابع حاوی ویتامین d

جمع بندی

شما با خواندن این مقاله مقاله متوجه اهمیت ویتامین d برای سالمندان شده اید. افراد سالمند با توجه به خطر کمبود ویتامین d و اهمیت ویتامینd  برای سالمندان حتما باید سعی کنند ویتامین d را در برنامه غذایی خود بگنجانند. البته به غیر از سالمندان سایر افراد نیز حتما باید از منابع غنی ویتامین  d استفاده کنند تا به علت کمبود این ویتامین دچار مشکلات جدی نشوند.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب