کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

انواع plc

368 بازدید
درج شده در روز دوشنبه, 04 اسفند,1399
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

در ابتدا و قبل از معرفی انواع plc باید به این نکته توجه کنیم كه پی ال سی ها وسایلی قابل برنامه دهي می باشند. به عبارتی ما می ‌توانیم به از طریق مختلف برنامه‌ هایی که می ‌خواهیم در یک ماشین یا در یک وسیله الکترونیکی اجرا شود، به plc ها داده و پس از قرار دادن پی ال سی در درون ابزار آلات و لوازم مختلف، آن ها فرمان ها را به ماشین برای اجرا می دهند. ‏plc ها در انواع مختلفی و توسط شرکت ها و برند های گوناگون تولید می‌شوند که در ادامه به معرفی انواع plc ها خواهیم پرداخت. اگر بخواهیم plc ها را در یک تقسیم بندی جامع در چند گروه متفاوت دسته‌ بندی کنیم، می توانیم آن ها را به چهار دسته اصلی تقسیم کنیم. سبک سریع زندگی در عصر جدید باعث شده است که مردم عادی به لوازم خانگی مختلف بسیار وابسته باشند تا با صرف حداقل تلاش برای کارهای خود ، زمان را کاهش دهند. تعمیرات لوازم خانگی کاری بسیار مورد توجه است که توسط متخصصان لوازم خانگی مختلف انجام می شود. تعمیر لوازم خانگی یک سرویس ضروری محسوب می شود. این روزها هزینه تعمیر لوازم خانگی مقرون به صرفه تر از خرید آن می باشد.

قطعات plc

اولین دسته از plc ها مینی پی ال سی نام دارند که کار آن ها با کاری که پی ال سي ‌های بزرگ انجام می‌ دهند، یکسان است اما به دلیل توانایی کم تر در برنامه گیری و فرمان خروجی به plc کوچک نام گذاری شده اند. دسته دوم plc های کامپکت نام دارند كه همه قسمت های تشکیل دهنده آن در یک جعبه قرار می‌گیرند. گروه بعدی از پی ال سی، plc های ماژولار نام دارند و دلیل نام گذاری آن ها این است که قسمت ‌های مختلف آن ها به صورت جدا از هم قرار داده شده اند. دسته آخر و چهارم plc ها، پی ال سی‌ های رك نام دارند؛ تقریباً ساختار آن ها مانند پی ال سی های ماژولار می باشد، با این تفاوت که بخش ‌های مختلف جدا از هم آن ها، توسط یک ماژول به هم مرتبط می ‌شوند.

پرکاربردترین plc در ایران

در پاراگراف قبل به چهار نمونه از پی ال سی ها كه انواع مختلف plc ها را تشکیل می ‌دهند، اشاره کردیم. هر کدام از آن ها متناسب با ویژگی هایی که دارند، در یک سری کار های خاص مورد استفاده قرار می‌ گیرند. برای مثال دسته اول پی ال سي ها یا همان مینی پی ال سی، برای پروژه ‌های کوچک که نیاز به ورودی و خروجی کمی دارند، مورد استفاده قرار می‌ گیرند؛ چرا که این plc ها توانایی برنامه دهی اندکی داشته و می ‌توانند تعداد کمی ورودی و خروجی را داشته باشند. یا plc های کامپکت نسبت به plc های مینی توانایی گرفتن برنامه و ورودی و خروجی های بیش تری را دارند و برای پروژه‌ های بزرگ تری از آن ها استفاده می شود.

پرکاربردترین plc در ایران

پي ال سی های ماژولار به این دلیل که می‌توانیم هر چقدر كه بخواهیم ماژول های بیش تری به آن ها اضافه نمایم، دارای توانایی زیادی در گرفتن ورودی و خروجی های مختلف هستند. اين plc ها تا جایی که پردازنده آن ها یاری کند، می ‌توانند ورودی و خروجی های بیش تری را بگیرند. پی ال سی‌ های رك نیز كه عملکردی مانند پي ال سی های ماژولار دارند، می‌ توانند ورودی و خروجی های زیادی را بگيرند، حتی می ‌توان گفت تعداد ورودی و خروجی ها بسيار بیش تري از پی ال سی های ماژولار. اگر بخواهیم به ترتیب بیان کنیم، می ‌توانیم بگوییم دسته های اول تا چهارم پی ال سی ها که به آن ها اشاره کردیم، می ‌توانند به ترتیب حدود ۴۰، ۳۰۰، ۲۰۰۰ و ۵۰۰۰ ورودي و خروجي دريافت كنند. اگر قصد تعمیر لباسشویی ، تعمیر یخچال در منزل ، تعمیر لباسشویی سامسونگ و به طور کلی تعمیرات لوازم خانگی سامسونگ را دارید ، می توانید از طریق وب سایت خرید محصولات خانگی درخواست خود را ثبت نمایید.

قطعات plc

پی ال سی ها از چند بخش اصلی تشکیل شده اند که هر کدام دارای ویژگی های مختلفی بوده و نقش اساسی در سیستم کلی plc ایفا می ‌کنند. عدم وجود هر بخش می ‌تواند عملکرد کلی plc ها را مختل کند. اولین بخش مهم و اساسی در ساختار plc ها، سی پی یو ها یا پردازنده هاي مرکزی هستند. همان طور که از کارکرد سي پي يو در لپ‌ تاپ‌ ها و یا تلفن های همراه آگاه هستیم، سی پی یو در پی ال سی نیز هسته اصلی آن را تشکیل داده و مانند مغز در این دستگاه ها عمل می کند. پردازش مرکزی توسط سی پیو انجام می‌ گیرد و به بقیه اجزا دستور می ‌دهد که چه کار هایی را انجام دهند. سی پی یو ها در انواع مختلف وجود دارند که با توجه به نوع plc ها برای قرارگیری در آن ها انتخاب می ‌شوند.

انواع plc

بخش اصلی دیگری که در ساختار plc ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد، منبع تغذیه می باشد. این بخش ولتاژ و جریان لازم برای کار کردن سی پی یو و واحد های دیگر plc را تامین می ‌کند. معمولاً منبع تغذیه بین ۴۰ تا ۲۲۰ ولت جريان برای استفاده اجزای مختلف plc تامین می‌کند. بخش دیگری از قطعات plc که نقش مهمی در ساختار و کارکرد این دستگاه‌ ها دارند، بخش هاي ورودی و خروجی می باشند. همان طور که در ابتدای بحث هم گفتيم، کار هر کدام از آن ها اواضح بوده و یکی اطلاعات و فرمان ها را از ما گرفته و به cpu می‌ دهد و بخش دیگر نیز فرمان ها را از سی پی یو به بخش‌ های مختلف سیستم برای اجرا انتقال می ‌دهد.

جمع بندي

پی ال سی ها ابزار آلات الکترونیکی کوچکي هستند که فرمان ها و برنامه ها را از ما می گیرند و پس از قرار داده شدن در ماشین ها و ابزار آلات الكترونيكي، این فرمان ها را برای اجرا به این ماشین ‌آلات منتقل می ‌کنند. ‏plc ها به دلیل عملکردي که دارند، در بیش تر مواقع کامپیوتر های صنعتی نیز نامیده می ‌شوند. این دستگاه‌ ها در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام از آن ها ویژگی های گوناگوني داشته و عملکرد آن ها نیز با هم متفاوت می باشد. پی ال سی ها به طور کلی از سه بخش اصلي پردازنده مرکزی، منبع تغذیه و بخش ورودی و خروجی تشكيل شده اند. البته بخش های دیگری نیز وجود دارد، اما اهمیت این بخش ‌ها را ندارند.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب