کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

استابلایزرها کجا به کار می آیند؟

126 بازدید
درج شده در روز یکشنبه, 04 مهر,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

چرا به استابلایزر نیاز داریم؟

در قدم اول برای پاسخ به این سوال که استابلایزرها کجا به کار می آیند؟ بهتر است ابتدا با ضرورت نیاز به این وسیله آشنا شویم. از آنجا اکثر تجهیزات امروزی با جریان برق کار می¬کنند هرگونه اختلال در جریان برق بر این تجهیزات تاثیرات نامطلوب می¬گذارد. دلیل این مساله این است که هر وسیله¬ی برقی قادر است در یک طیف خاصی از ولتاژ کار کند، بنابراین بالا یا پایین رفتن این ولتاژ  باعث می¬شود تا دستگاه آسیب ببنید. استابلایزر با ثابت کردن ولتاژ بالای برق شهر که دارای نوسانات است، یک ولتاژ مشخص و ثابت را به دستگاه¬های برقی ارائه می¬دهد و بازدهی مصرف برق را بالا می¬برد.

انواع استابلایزر بر اساس کاربرد 

در قدم بعدی برای اینکه بدانیم استابلایزرها کجا به کار می آیند؟ با انواع و کاربردهای آن آشنا می¬شویم. استابلایزر دارای انواع مختلفی هستند اما برای دسته¬بندی کلی می¬توان آنها را به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم بندی کرد که تک فاز و سه فاز نامیده می¬شوند. ولتاژ ورودی استابلایزر برای مصارف خانه 130 الی 250 ولت است و در موارد سه فاز صنعتی  دارای محدوده¬ی 277 الی 430 ولت است. در دسته¬ بندی دیگر استابلایزرها به رله ای و SERVOE تقسیم می¬گردند که دارای دقت کنترل 10 و 1 ولت هستند. انواع رله¬ای و  SERVOE ی توانند به صورت تک فاز و سه فاز ارائه می¬شوند.

نصب استابلایزر

استابلایزرها کجا به کار می آیند؟

حال که با روش کار استابلایز آشنا شدیم در زیر مکان¬های که استابلایزر ها را نصب می کنند تا از تجهیزات مراقبت کنند نام می¬بریم:
•    محیط های خانگی: محافظت از وسایل برقی مانند کامپیوتر، یخچال، تلوزیون و....
•    بیمارستان: اتاق عمل، سی تی اسکن، MRI و غیره
•    فضاهای صنعتی: سی ان سی، دستگاه چاپ و انواه تجهیزات برقی
•    فضاهای عمومی: سالن نمایش، پمپ آب، آسانسور و غیره
•    مخابرات: ایستگاه¬های رادیو و تلوزیونی

استابلایزر به آرامش کاربر کمک می کند

در زمان هایی که نوسانات برق شهر به صور مکرر و زیاد است قطع و وصل شدن مدام برق برای کاربر اذیت کننده خواهد بود. در صورتی که از محافظ برق استفاده کشود زمانی به طول می¬انجامد تا مجددا جریان برق به دستگاه وصل شود که این انتظار خود اذیت کننده خواهد بود. اما انواع مختلف استابلایزر چه در نوع خانگی و تک فاز باشد و چه برای مصارف صنعتی و سه فاز مورد استفاده قرار گیرد می¬تواند یک ولتاژ پایدار و تثبیت شده را برای مصرف انواع دستگاه  های برقی تامین کند.

استابلایزر و کاهش مصرف برق

برخی گمان می¬کند که استفاده از استابلایزر باعث افزایش مصرف برق می¬شود اما باید بگوییم این تصور اشتباه است. استابلایزر نه تنها در میزان برق مصرفی و هزینه¬ی آن افزایشی نخواهد داشت. حتی می¬تواند به بازدهی برق مصرفی نیز کمک کرده و آن را افزایش دهد. تثبیت شدن ولتاژ مدار به کاهش اتلاف انرژی گرمایی و الکتریکی مدار کمک می¬کند.

استابلایزر طول عمر دستگاه را افزایش می دهد

یکی از بهترین نتایجی که برای اینکه بگوییم استابلایزرها کجا به کار می آیند؟ این است که از خود بپرسیم خرید یک وسیله¬ی برقی جدید و ضروری چه اندازه هزینه به ما تحمیل می¬کند! با توجه به آنچه تا اینجا گفتیم و تاثیری که استابلایزر در تثبیت ولتاژ دارد می¬توان اذعان داشت که در طول عمر دستگاه تاثیر دارد چون از صدمات مختلف پیشگیری می کند. 

نصب استابلایزر

 استابلایزر برای مصارف خانگی و اداری به سادگی با استفاده از دفترچه¬ی راهنمای آن قابل نصب است. اما در مواردی که استبلایزر برای توان بالا مورد استفاده قرار می¬گیرد مانند مصارف صنعتی، ساختمان¬های مسکونی و غیره بهتر است یک فردی متخصص و تکنسین این کار را انجام دهد.  

تفاوت محافظ برق و استابلایزر

تفاوت محافظ برق و استابلایزر در چیست؟

در بسیاری از خانه¬ها از محافظ برق استفاده می¬شود و این وسیله برای همه آشنا است. نحوه¬ی عملکرد محافظ برق به این شکل است که توسط مداری که در آن تعبیه شده است، در صورت نوسان جریان برق به طور کامل جریان را قطع می¬کنند و برای اتصال مجدد برق نیاز است که یک زمان مشخصی طی شود تا توسط  مدار تاخیری برق وصل گردد. اما در دستگاه استابلایزر جریان برق به طور کامل قطع نمی¬شود و در محدوده¬ای ولتاژ تثبیت می¬شود که استاندارد است. در اتصال¬های کوتاه نیز استابلایزر قادر است محافظت قابل توجهی از وسایل برقی داشته باشد. بدین ترتیب ممکن است با استفاده از محافظ برق  دستگاه برقی نیم¬سوز شود اما استابلایزر از این امر نیز جلوگیری می¬کند.
 
جمع بندی
در این مطلب شما را با استابلایزر آشنا کردیم و تلاش شد که به سوال استابلایزرها کجا به کار می آیند؟  پاسخ جامع و کامل داده شود. به عنوان نکته نهایی بهتر است در مورد قیمت آن نیز مطلبی را ارائه دهیم. رنج قیمت استابلایزر از 1 میلیون تا 10 میلیون می¬رسد و در مقایسه با محاظ برق که چند صد هزار تومان هستند، گران¬تر است. اما با توجه به اینکه هزینه¬ی خرید انواع لوازم برقی بسیار بالا رفته است و در صورت آسیب دیدن ممکن است تعمیر نشوند و تهیه مجدد آن سخت باشد، می¬توان دریافت که قیمت استابلایزر بسیار مقرون به صرفه است. چرا که این وسیله هم احتمال خرابی را کاهش می دهد، هم به کارایی بهتر آنها کمک می¬کند.
 

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب