Loading List Items...

از بین بردن اثرات سیگار روی دندان

75 نفر تا الان از این صفحه مربوط به کسب و کار بازدید کرده اند
درج شده در روز یکشنبه, 02 خرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نیکوتین و تنباکو موجود در سیگار، دندان های افراد سیگاری را تحت تاثیر قرار می دهد. بدین ترتیب، به احتمال زیاد دندان ها زرد و لک شده و دهان بوی بدی می گیرد. افزون بر آن سیگار کشیدن می تواند بر حس چشایی شما نیز اثر بگذارد. همچنین سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را تضیف کرده و شما را در معرض ابتلا به بیماری لثه و سرطان دهان قرار می دهد. نیکوتین و قطران موجود در دود تنباکو موجب زرد یا لک شدن دندان می شود. چند مرتبه مسواک زدن در روز یکی از روش های بهبود یافتن ظاهر آنهاست. این کار نه تنها از ایجاد لکه جلوگیری می کند، بلکه از ابتلا به بیماری لثه نیز حفظ می کند. از بین بردن اثرات سیگار روی دندان کار سخت و دشواری است و نیاز به کمک و راهنمایی از سوی افراد متخصص در زمینه دهان و دندان است.برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : کامپوزیت دندان ، لمینت دندان ، ایمپلنت دندان ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان ، عصب کشی دندان و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

همچنین می توان از خمیردندان مناسب که جهت از بین بردن لکه های دندان که برای افراد سیگاری طراحی شده استفاده نمود. این خمیردندان ها مواد مخصوصی دارند که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. این خمیردندان باید شامل موادی مانند: جوش شیرین، آب اکسیژنه، زغال فعال، روغن نارگیل و زردچوبه باشد. یکی از روش های دیگر استفاده از خمیر دندان های خانگی است که می توانید با آن، دندان هایتان را در خانه سفید کنید. بدین منظور، چند قطره پراکسید هیدروژن به جوش شیرین بیفزایید. بهتر است از محلول پراکسید هیدروژن خیلی زیاد استفاده نکنید، زیرا امکان دارد به دندان های خود صدمه بزنید. اگرچه مسواک زدن مکرر دندان ها می تواند به جلوگیری و از بین بردن اثرات سیگار روی دندان کمک کند، اما خمیر دندان ممکن است برای دندان هایی که شدیدا رنگ داده اند چندان تاثیرگذار نباشد.

سیگار و دندان

دود ناشي از سيگار، قليان، پيپ و جويدن تنباكو مواردی چون ایجاد زخم، پررنگ شدن و كاهش ارتفاع لثه و تغيير رنگ دندان ‌ها را به دنبال دارد. استعمال دخانيات موجب تسریع رشد پلاك‌ هاي ميكروبي دندان ها مي‌ گردد و به ‌دلیل مسكن بودن، عاملي در پيشرفت پوسيدگي‌ دندان محسوب می شود. از جمله مشکلات اجتماعی و بهداشتی ناشی از مصرف دخانیات می توان به از بین رفتن زيبايي دندان ها، بوي بد دهان، تغيير رنگ دندان ها و ایجاد پلاك هاي ميكروبي در دهان اشاره کرد. مصرف سيگار کاهش ميزان ترشح بزاق را به دنبال دارد. از آنجا كه بزاق نقش مهمی در شستشوي دندان ها و پیشگیری از پوسيدگي دارد، با كاهش ترشح آن خطر پوسيدگي دندان های فرد بالا می رود. از تاثیرات مخرب سیگار بر روی دندان ها می توان پوسیدگی دندان، جمع شدن جرم روی دندان ها را نام برد که برای از بین بردن اثرات سیگار روی دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرد. بیماری های لثه که تا حد زیادی بخاطر رژیم های غذایی حاوی مواد قندی زیاد و عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان است، اما بیماری های لثه و بافت های لثه اطراف دندان در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری می باشد.

سیگار و دندان

مصرف انواع دخانيات موجب نفوذ مواد حاصل از سوختن تنباكو به ساختمان ميناي دندان شده و سبب تغییر رنگ دندان می شود. از این رو از جمله عوارض مصرف دخانیات زنگ گرفتگی دندان ها می باشد که به دلیل نیکوتین و تار موجود در آنهاست. در زمان کوتاهی دندان ها زرد رنگ شده و در صورت مصرف در زمان طولانی آن دندان ها تقریباً به رنگ قهوه ای درمی آیند. نیکوتین و دیگر مواد سمی موجود در سیگار و تنباکوی سیگار، باعث مختل شدن گردش خون در لثه ها و دندان ها می شوند. درنتیجه بافت دندان ها و لثه ها مواد مغذی ضروری و اکسیژن کافی را دریافت نمی کنند. در کوتاه مدت این فقر مواد مغذی و اکسیژن موجب پوسیده شدن دندان ها و آسیب به لثه ها می شود. همچنین دود سیگار باعث تشدید تخلخل های روی دندان می گردد. به همین علت دندان ها خیلی زود زرد شده  و به سرعت لکه های قهوه ای موذی بر روی دندان های افراد سیگاری شکل می گیرد. در بیشتر مواقع این جرم های دندانی با سفیدکننده ها و خمیردندان ها از بین نمی روند و بیمار باید به دندانپزشک مراجعه کند.

سیگار کشیدن در صورت تکرار، می تواند دندان های شما را از بین ببرد. سیگار کشیدن یکی از علل بااهمیت ابتلا به بیماری های شدید لثه می باشد. ترک سیگار برای سلامت دهان و دندان سودمند است چرا که احتمال ابتلا به بیماری لثه را کاهش می دهد. بیماری لثه که به آن بیماری پریودنتال نیز گفته می شود، عفونتی است که روی خط لثه اثر می گذارد. تجمع رسوب و باکتری در زیر یا بالای لثه، موجب التهاب می گردد. بیماری لثه با استعمال دخانیات ارتباط مستقیم دارد، چون افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری، بیشتر مستعد شکل گیری رسوب روی دندان هایشان هستند. یک مطالعه جدید نشان داده است که خطر از دست دادن دندان در افرادی که روزانه سیگار استفاده می کنند، به شکل چشمگیری افزایش پیدا می کند و از بین بردن اثرات سیگار روی دندان کار سخت و دشواری است.. مردانی که سیگار مصرف می کنند تا ۳.۶ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری دندان خود را از دست می دهند، در حالی که گمان می رود این میزان برای زنان سیگاری ۲.۵ برابر باشد.برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : ترمیم دندان ، لمینت دندان ، ایمپلنت فوری ، بلیچینگ دندان ، ارتودنسی متحرک و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

سیگار

جمع بندی

افرادی که سیگار استفاده می کنند، تنباکو و نیکوتین موجود در آن باعث زرد شدن و خرابی دندانهایشان شود. اما برای از بین بردن این زردی و لکه ها می توانند از خمیردندان های مخصوصی که برای افراد سیگاری طراحی شده، استفاده کنند. استفاده پیاپی از مسواک ممکن است برای افراد سیگاری اثربخش باشد، اما برای آن دسته از افرادی که دندان هایشان شدیدا رنگ گرفته اند، تاثیرگذار نخواهد بود و بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنند. سیگار تاثیرات مخربی بر دندان ها دارد و می تواند موجب پوسیدگی دندان و جمع شدن جرم روی آن ها شود.

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنیدانتخابگر پوسته