Loading List Items...

ارتودنسی

54 نفر تا الان از این صفحه مربوط به کسب و کار بازدید کرده اند
درج شده در روز یکشنبه, 02 خرداد,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دندان ها، شايد نخستين بخش از صورت ما باشند كه در زيبايي و لبخند ما تاثير گذار هستند. دندان هاي نامرتب و به هم ريخته، تاثير منفي در چهره ما مي گذارد و فرد مقابل نيز احساس خوبي از هم صحبتي با ما نخواهد داشت. به همين خاطر انواع جراحي هاي دندان و فك براي زيبايي، امروزه بسيار متداول و محبوب هستند. از معروف ترين درمان هاي زيبايي دندان ها، با نام ارتودنسی شناخته مي شود كه در ادامه اين مطلب بيشتر درباره آن صحبت خواهيم كرد.برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : پروتز دندان ، لمینت دندان ، ایمپلنت دندان ، ارتودنسی ، بلیچینگ دندان ، عصب کشی دندان و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

ارتودنسی دندان

هدف از انجام این جراحی زیبایی دندان، مي تواند موارد زير باشد:

 • از بین بردن فاصله بین دندان ها
 • تراز کردن قسمت فوقانی و تیپ دندان ها
 • صاف کردن دندان‌های کج
 • بهبود گفتار یا توانایی جویدن
 • بهبود سلامت طولانی‌مدت لثه ها و دندان ها
 • جلوگیری از ساییدگی بیش از حد و طولانی مدت یا آسیب‌ دیدگی دندان ‌ها
 • درمان مشکلات مربوط به بایت دندان ها

 طول درمان ارتودنسی

يكي از سوالات متداول كه افراد خواهان ارتودنسي مي پرسند، طول درمان آن است. در اين خصوص بايد بگوييم كه مدت زمان درمان مرتب سازی دندان ها به نوع درمان ، سن بیمار و شدت نا مرتبى دندان ها بستگي دارد. در درمان‌های مرتب سازی دندان های متحرک که برای اصلاح مشکل فک‌ ها انجام می‌ شود( كه حتما باید در سن قبل از بلوغ صورت گيرد) بسته به مشکل بیمار از یک تا ۳ یا ۴ پلاک ممکن است به او داده شود و هر پلاک باید ۶- ۴ ماه استفاده شود. بعد از اصلاح مشکل نیز برای جلوگیری از برگشت نتایج باید استفاده شبانه از پلاک یا تمهیدات دیگر تا پایان بلوغ را ادامه داد. اما درمان این جراحی زیبایی به صورت ثابت که برای صاف و مرتب‌ کردن دندان ‌ها استفاده می ‌شود نیز بسته به مشکل بیمار بین ۱۸ تا ۲۴ ماه طول می ‌کشد.

ارتودنسی دندان

اما يكي ديگر از سوالات متدال؛ مدت زمان نصب ارتودنسي است و افراد مي پرسند كه: نصب ارتودنسی چقدر طول می کشد؟ در اين خصوص بايد بگوييم كه بیمار باید در طول درمان مرتب سازی دندان ها به طور مرتب برای تنظیم براکت به کلینیک مراجعه کند. جلسات تنظیم براکت بسیار کوتاه است و متخصص در این جلسات به سوال‌ ها پاسخ می ‌دهد و پیشرفت درمان را بررسی می‌ کند. این جلسات معمولاً بیش از ١۵ تا ٢٠ دقیقه طول نمي كشد و با توجه به شرایط بیمار هر ۴ تا ۵ هفته یک بار زمان بندی می ‌شود. در صورتی که برای مرتب کردن دندان‌ها از روش ارتودنسی نامرئی استفاده شود، جلسات هر ۵ تا ۶ هفته یک بار برگزار خواهد شد.

مراقبت هاي بعد از ارتودنسی

حين انجام درمان مرتب سازی دندان ها، ممكن است سوالاتي در خصوص تغییر فرم لب بعد از مرتب سازی دندان ها ، تغییر چهره بعد از مرتب سازی دندان، پولیش دندان بعد از ارتودنسی، لق شدن دندان در زمان مرتب سازی دندان ها و مسواک زدن در زمان مرتب سازی دندان برايتان پيش بيايد. انجام دقيق مراقبت هاي بعد از عمل، مي تواند در دستيابي به نتيجه دلخواه به شما كمك كند:

 • غذاهای سخت، به سیم ها و سایر اجزای دستگاه ارتودنسی صدمه می رساند و موجب افزایش طول مدت و هزینه درمان می شود.
 • از خوردن غذاهای سخت همچون: ته دیگ، پیتزا، آجیل، نان خشک، میوه های سخت و هسته دار(گوجه سبز، هلو، سیب، هویج خام، زیتون و…) اجتناب کنید.
 • از خوردن شکلات، آبنبات و آدامس به هر میزان اجتناب کنید.
 • در صورت تمایل به خوردن ساندویچ، سیب، هویج و یا میوه هایی نظیر آنها، ایتدا آنها را به قطعات کوچک تر تقسیم و سپس میل کنید.
 • ضمنا از خوردن غذا و مایعاتی که رنگدانه دارند همچون: چای، نوشابه، زعفران، رب گوجه و… در روزهای نخست درمان خودداری کنید.
 • دستگاهی که روی دندان شما قرار گرفته است کاملا محکم و ثابت است لذا از دستکاری آن با دست و یا هر وسیله ای دیگر خودداری نمایید.
 • در صورتی که سیم اصلی بشکند، جهت تعیین وقت معاینه با متخصص دندانپزشکی خود تماس حاصل نمایید. در صورت جدا شدن یکی از سیم های نازک، آن را به دقت خارج نموده و با متخصص دندانپزشکی خود تماس بگیرید.
 • مسواک زدن دندان ها در زمان ارتودنسی بودنشان به همان تعداد که دندان های بدون ارتودنسی در طول شبانه روز مسواک زده می شوند، می بایست مسواک و تمیز شوند. دندان‌های ارتودنسی را باید پس از هر وعده غذایی یا حداقل دو بار در روز، هر بار به مدت دو دقیقه مسواک زد.

نحوه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی

نحوه صحیح مسواک زدن حین ارتودنسی به صورت زیر است:

مسواک را موازی با زمین روی کنار دندان بگیرید. سر مسواک را از یک دندان به دندان دیگر مطابق قوس طبیعی دندان‌ها و لثه ‌ها حرکت دهید. مسواک را چند ثانیه روی هر دندان نگه دارید. اگر از مسواک برقی استفاده می ‌کنید، نیازی نیست آن را محکم فشار دهید یا بسایید، فقط بگذارید مسواک روی دندان باقی بماند.
مسواک زدن سطح داخلی دندان ها، بالای دندان و همچنین دندان‌های عقب دهان یعنی آسیا‌ ها را فراموش نکنید. به خاطر داشته باشید که باید مسواک یا خمیردندان را هر سه ماه یکبار عوض کنید تا همچنان اثرگذار باشند.برای استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از طریق وب سایت های دندانپزشکی شبانه روزی لیست دکترهای متخصص های این رشته مانند: دندانپزشکی عمومی ، دندانپزشکی اطفال ، فوق تخصص دندانپزشکی  را مشاهده کنید و از انواع خدمات دنانپزشکی مانند : کامپوزیت دندان ، لمینت دندان ، ایمپلنت دندان و ... درخواست خود را ثبت کنید و به راحتی وقت دندانپزشکی خود را ثبت کنید.

 طول درمان ارتودنسی

جمع بندي

زيبايي و مرتب بودن دندان ها، يكي از عوامل مهم در زيبايي چهره و لبخند ما محسوب مي شود. افراد هستند كه دندان هايشان از ابتدا به صورت نامنظم رشد مي كند. معمولا براي اين افراد درمان ارتودنسي پيشنهاد مي شود. طول درمان ارتودنسي بسته به شرايط بيمار بين هجده تا 24 ماه مي تواند متغير باشد. جلسات نيز هر هفته يا هر چند هفته يكبار بنا به تشخيص پزشك تعيين مي شود. مراقبت هاي بعد از درمان به منظور محافظت از دندان ها بسيار ضروري مي باشد.

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنیدانتخابگر پوسته