کسب و کارهای مرتبط با این مطلب
آشنایی با خدمات نیازیتو
سئو چیست ؟!
نیازیتو قراره چیکار کنه ؟!
آگهی چند تا کسب و کار در نیازیتو ثبت شده است ؟!

نیازیتو هم اکنون 64 شغل را پوشش می دهد و البته لازم به ذکر است ما حدود 500 تا کسب و کار را شناسایی کردیم و برآنیم این تعداد را کامل تحت پوشش قرار دهیم .

آزمایش کرونا

238 بازدید
درج شده در روز چهارشنبه, 29 اردیبهشت,1400
0 دیدگاه کاربران
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

ویروس کرونا یکی از بیماری های عفونی دستگاه تنفسی است که می‌تواند همانند یک سرماخوردگی باشد و یا به میزان شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه و سندرم تنفسی حاد تبدیل گردد. این بیماری که معمولا با علائم تب، خستگی و سرفه های خشک خود را نشان می‌دهد در برخی افراد ممکن است نشانه های دیگری همانند درد و کوفتگی، گلو درد، آبریزش بینی، از دست دادن حس بویایی و چشایی و اسهال را داشته باشد. این بیماری می‌تواند از طریق قطرک‌ هایی که با سرفه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا به کووید-19 به اطراف پخش می‌شود، به دیگران نیز سرایت کند. در صورتی که در کنار فردی که این علائم را دارد و مشخص شده است که به بیماری کرونا مبتلا شده هرچه سریعتر نسبت به انجام ازمایش کرونا اقدام نمایید.

آزمایش کرونا

تست کرونا چگونه است؟

در حال حاضر انجام آزمایش کرونا به دو روش انجام می‌گیرد، آزمایش های تشخیصی مانند پی سی آر و آزمایش های آنتی بادی.

آزمایش pcr

در حال حاضر قابل اعتمادترین نوع آزمایش برای تشخیص کرونا می‌باشد. این آزمایش به صورت نشان خواهد داد که فرد به این بیماری مبتلا شده است یا خیر. در آزمایش کرونا به شکل pcr با کمک سواپ (همانند گوش پاک کن) از حلق و یا بینی فرد نمونه گرفته می‌شود. معمولا این نمونه با کمک کیت های استخراج به سرعت قابل شناسایی هستند. بعضی از تست ها در محل مراقبت از بیمار انجام می‌ شود یعنی جواب آزمایش کمتر از یک ساعت در همان محل تست آماده است اما لازم است دسته‌ای دیگری از تست ها برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده شوند و این فرایند ۱ الی ۲ روز طول می‌کشد.

در صورتی که جواب تست شما مثبت باشد، اقدامات لازم مانند قرنطینه را انجام دهید. در غیر این صورت یعنی اگر جواب آزمایش شما منفی بود نیز دقت داشته باشید که در برخی موارد پس از منفی شدن جواب، علائم کرونا پس از چند روز در فرد ظاهر خواهد شد. بنابراین لازم است تا در این صورت نیز مراقبت های لازم را انجام دهید تا از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری گردد. این امکان وجود دارد که در حین مراجعه به مراکز درمانی همچون دندانپزشکی شبانه روزی در صف نوبت معطل شده باشید. توصیه می کنیم با رزرو نوبت اینترنتی و رزرو نوبت دکتر در تهران از اتلاف وقت جلوگیری کنید و در زمان مقرر به مرکز درمانی مورد نظر مراجعه نمایید.

تست کرونا چگونه است؟

تست آنتی بادی

علائم و نشانه های بیماری کرونا در همه افراد یکسان نیست. سیستم ایمنی بدن و سابقه بیماری های زمینه‌ای فرد مشخص خواهد کرد که این ویروس در افراد مختلف چگونه و به چه شکل بروز پیدا کند. همان طور که گفته شد، در برخی افراد همانند سرماخوردگی و در برخی دیگر شدیدتر و با علائم سخت تری مانند تنگی نفس، کوفتگی شدید بدن و غیره خود را نشان می‌دهد. نکته مهم این است که بدن همه آنها آنتی بادی می‌سازد زیرا بدن در مقابل عوامل خارجی مانند ویروس و میکروب واکنش های مختلفی نشان می‌دهد. یکی از آنها تولید آنتی بادی در خون بوده که این آنتی بادی ها در تمام خون و بافت های بدن وجود خواهند داشت.

آزمایش آنتی بادی یا سرولوژی از طریق نمونه گیری خون انجام می‌گیرد. حداقل 21 روز پس از اولین علائم آزمایش خون کرونا گرفته می‌شود. یعنی پس از بهبودی کامل فرد از بیماری کرونا، افرادی که مایلند بدانند قبلا دچار ویروس شده‌اند یا خیر می‌توانند آزمایش آنتی بادی بدهند. آزمایشات آنتی بادی ممکن است نتایج سریعی داشته باشد، اما برای تشخیص عفونت فعال نباید استفاده شود. در واقع این آزمایش فقط آنتی بادی هایی را شناسایی می‌کند که سیستم ایمنی بدن در پاسخ به ویروس ایجاد می‌کند.

جواب آزمایش کرونا آنتی بادی نیز به این شکل است که اگر مثبت باشد، به این معنی خواهد بود که در اثر ابتلا دوباره شما به ویروسی از خانواده کرونا، مانند ویروسی که باعث ابتلا به سرماخوردگی می شود، پادتن آن در بدن شما وجود خواهد داشت. ممکن است حتی اگر هیچ وقت علائم کووید-۱۹ را در خود مشاهده نکرده باشید، تست آنتی بادی شما مثبت شود. اگر بدون بروز هیچ­گونه علامت بیمار شده باشید، این وضعیت رخ می‌دهد که به آن عفونت بدون علامت می‌گویند.

در صورتی که نمونه تست کرونا منفی باشد، چند دلیل می‌تواند داشته باشد. علت منفی بودن آزمایش این است که ۱ الی ۳ هفته طول می‌کشد تا بدن آنتی بادی تولید کند. اگر اخیرا در معرض ویروس قرار گرفته باشید، هنوز احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد، یعنی ناقل ویروس هستید. حتی ممکن است در حال حاضر نیز مبتلا باشید ولی آزمایش آن را نشان نداده باشد.

برای تست کرونا کجا برویم

در حال حاضر سرعت گسترش این بمیاری بسیار زیاد بوده و متاسفانه افراد زیادی تا به امروز درگیر کرونا شده‌اند. در چنین شرایطی علاوه بر پیشگیری های لازم برای جلوگیری از ابتلا، بایستی آمادگی لازم را برای استفاده از روش های تشخیصی را داشته باشید. در حال حاضر در نوبت دهی پزشکان و کلینیک هایی که توسط دولت مشخص شده‌اند، شرایط تست کرونا محیا شده و به راحتی می‌توانید اقدام به انجام تست کنید. از طرفی برای برخی افراد سالخورده، زنان باردار، افراد ناتوان و کسانی که علائمی شدیدی نیز دارند؛ این امکان فراهم شده تا در آزمایش کرونا را در منزل انجام دهند.    

تست آنتی بادی
   

جمع بندی

بیماری کرونا در حال حاضر به سرعت در حال گسترش بوده و همه گیر شده است. بنابراین بایستی اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری انجام دهید. اما در صورتی که نشانه ها و علائم آن را در بدن خود مشاهده کردید، نسبت به انجام آزمایش و قطعی بودن این بیماری اقدام کنید. آنچه که در این مقاله گفته شد، درباره انواع آزمایش هایی است که برای تشخیص ویروس کرونا در بدن، انجام می‌گیرد. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد.

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظرانتخابگر پوسته

کسب و کارهای مرتبط با این مطلب